رونمایی از سردیس استاد ناصر مسعودی و اکبر رادی در رشت

جمعه بازار گیلان ویژه دانش آموزان اول متوسطه در پیاده راه فرهنگی رشت برگزار شد

پنجمین دوره از جشنواره «بهارنارنج» همزمان با میلاد با سعادت حضرت قائم (عج) در شهر کومله برگزار می شود

برنامه‌های خانه فرهنگ گیلان در اردیبهشت ماه ۹۶

راهنمایان گردشگری گیلان به استاندارد جهانی مجهز می شوند

حیات فرهنگی گیلان،در گرو زنده نگاه داشتن آیین‌ها وسنت‌ها است

معرفی هتل‌های شمال: هتل‌های گیلان

سموش تکه‌ای از بهشت گیلان + تصاویر

اشکورات، چهره دل‌ نواز طبیعت گیلان

نمایی زیبا از دریاچه سقالکسار + فیلم

رویایی ترین مسیر به سمت بهشت زمین

استقبال چشمگیر گردشگران نوروزی از مجموعه‌های تاریخی گیلان

کد خبر: 22549 | تاریخ انتشار: ۱۸:۰۰:۴۲ - چهارشنبه ۷ دی ۱۳۹۵ | بدون نظر | چاپ |

چگونگی مواجهه با گردشگری حلال در کشور

 

چند سالی است که با رونق گرفتن مبحث گردشگری حلال در دنیا، پرداختن به این موضوع در داخل کشور نیز رونق زیادی گرفته است.

زیست بوم/الهام معینی جزنی: چند سالی است که با رونق گرفتن مبحث گردشگری حلال در دنیا، پرداختن به این موضوع در داخل کشور نیز رونق زیادی گرفته است.

 

برخی کارشناسان معتقدند، بسیاری از کشورها برای جذب سرمایه‌های گردشگران مسلمان از این موقعیت به‌خوبی استفاده می‌کنند و برای این امر امکانات ویژه‌ای را تدارک دید‌ه‌اند. مالزی، امارات متحده عربی، ترکیه، اندونزی و مراکش از پیشگامان گردشگری حلال در جهان هستند. به نظر این عده وقتی چنین امکاناتی به‌صورت بالفعل در کشورمان وجود دارد، چرا نباید از این ظرفیت نهایت استفاده را ببریم. چگونگی مواجهه با گردشگری حلال در کشور

 

اما در طیف دیگر، هستند متخصصانی که معتقدند این طرح برای صنعت گردشگری ایران که در تمام رستوران‌ها، هتل‌ها و اماکن عمومی‌اش اصول حلال رعایت می‌شود؛ کاربردی نیست و عملا معنایی ندارد. اما تعریف دقیق گردشگری حلال چیست؟ سازمان جهانی جهانگردی، گردشگری حلال را محصول جدیدی از صنعت گردشگری دانسته که برنامه‌های تفریحی و گردشگری ویژه‌ای را برای مسلمانان تدارک می‌بیند.

 

به عنوان مثال در این نوع گردشگری، از غذای حلال در رستوران‌ها و پروازهای هوایی استفاده می‌شود، در هتل‌های مخصوص این گردشگران مشروبات الکلی سرو نمی‌شود، برای آنها استخرهای جداگانه در نظر گرفته شده و در طول سفر، اوقات شرعی اعلام و برای آن برنامه‌ریزی می‌شود. ضمن آنکه در برنامه سفر نیز، بازدید از اماکن مذهبی گنجانده می‌شود. پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارند که که ارزش مالی این نوع توریسم تا سال ٢٠٢٠ به ١٩٢ میلیارد دلار برسد.

 

این نوع گردشگری، به اندازه‌ای جامعه میزبان را منتفع می‌کند که در کشورهای اروپایی همچون فرانسه نیز موردتوجه مسوولان قرار گرفته تا در مفید فایده بودن آن شک و شبهه‌ای باقی نماند. اما همان‌طور که به آن اشاره کردم تنها نکته قابل بحث، بر سر این است که آیا اساسا در کشور ما که در رستوران‌ها گوشت با ذبح غیراسلامی استفاده نشده، در هتل‌ها مشروبات الکلی سرو نمی‌شود و گردشگران با ورود به کشور، با فرهنگ اسلامی همقدم می‌شوند، برخورد با توریسم حلال چگونه باید باشد.

 

آنچه مسلم است، بازی با کلمات؛ در نهایت منفعتی برای گردشگری کشور نداشته و بهتر است به‌جای درگیر شدن با کلمات از یک سو و سر دادن شعارهای شنونده‌پسند از سوی دیگر، از این فرصت نهایت استفاده را ببریم. همه ما می‌دانیم و به آن اذعان داریم که با رعایت قوانین اسلامی در کشور، نه‌تنها زیرساخت‌ و امکانات لازم برای گسترش این نوع گردشگری وجود دارد، بلکه تنها با به‌کاربردن تمهیداتی، کافی است تا چرخ این نوع گردشگری در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به‌صوت میانبر در کشور به رونق بیفتد. شاید برای انتفاع از این حوزه، نه شعارهای پرطمطراق لازم باشد و نه مخالفت‌های پر‌سروصدا.

 

در کنار فعالیت‌های اساسی گردشگری، کمی استراتژی در اطلاع‌رسانی جهانی و خلاقیت در اجرای آن کافی است تا به گردشگران خواهان توریسم حلال، گفته شود که در کشور ایران، علاوه بر جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی، تمامی موارد مربوط به آداب و رسوم مذهبی رعایت شده و آنها می‌توانند با خیال راحت، بار سفر بسته و عازم این کشور شوند./زیست بوم

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه