دل نوشته اینستاگرامی مصطفی عاقل منش

فاجعه سراوان مستندی از یک غفلت…

شورایاری ها و برون رفت از مشکلات شهری

ترنم هفت نوا در محفل عاشقان

سخنی با مالک اسبق سپیدرود

به یاد قایقران / از رفاقت امیر با سیروس تا فحش های چارواداری امروز

در ستایش طبقه متوسط/ رشت و مسافرهای گذری

«داماش»؛ عشق بی‌پایان

امروز فقط سپیدرود

مطالبه مردم:کار شورایی فقط همین!

نظام آموزشی، تشکر تشکر

بررسی تطبیقی اتوبوسی به نام هوس با روان شناسی

کد خبر: 31595 | تاریخ انتشار: ۱۳:۳۱:۰۳ - پنجشنبه ۱ تیر ۱۳۹۶ | ۲ نظر | چاپ |

تحلیلی بر آسفالت های بی کیفیت درون شهری

رشت بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر شمالی کشور است، آب و هوای مطلوب، اصالت بافت تاریخی مرکزی شهر، طبیعیت زیبا، تنوع غذایی زیاد و… همگی سبب شده است تا این شهر بعنوان یکی از سه شهر نخست گردش پذیر ایران مطرح باشد. از این رو وظیفه دستگاه های خدمات رسان مانند شهرداری کاملا مشهود بوده و اهمیت آن را دوچندان می کند.

اما انتقادی که همواره از سوی شهروندان و میهمانان به شهر رشت دارد است نامناسب بودن آسفالت ها و روسازی راه ها و شریان های اصلی و فرعی این شهر است و بارها دیده ایم که آسفالت خیابان ها دچار فرورفتگی یا شکستگی شده است. موج دارد، چاله چوله در آن ایجاد شده است و یا تکه ای از آن از سطح زمین کنده شده و موجب به وجود آوردن دست اندازها شده است. حتی بارها شاهد کیفیت ضعیف و عمر کوتاه آسفالت در محدوده های زیستی خود بوده ایم و برهم خوردن ، یکپارچگی و پوسته شدن سطح آسفالت را بلافاصله پس از انجام عملیات روکش نظاره کرده ایم. تحقیقات متعدد در خصوص سطح کیفی آسفالت ها در وضعیت مشابه نشان می دهد که عمر مفید آسفالت در کشورهای پیشرفته دنیا بین ۱۳ تا ۱۵ سال است در حالی که می توانیم عمر مفید آسفالت در ایران را یک چهارم این  عدد یعنی ۳ تا ۴ سال متصور شویم.

به راستی علت این مسائل چیست؟ چرا کیفیت آسفالت در ایران و شهر رشت خیلی ضعیف است و عمری کوتاه دارد؟ آیا آسفالت های تولید شده استاندارد لازم را ندارند و یا مشکل از اجرای نادرست و بی دقتی پیمانکاران در حین انجام عملیات عمرانی است؟ و یا می توانیم علت را در زیر سازی غیر اصولی و مشکلات زیر بنایی جستجو کنیم؟

حتما می دانید که روند واگذاری پروژه های عمرانی به شرکت های پیمانکار از طریق مناقصه و بر مبنای اعلام نرخ حداقلی صورت می گیرد و در این ماراتون بسیاری از شرکت ها چون قصد برنده شدن و گرفتن پروژه را دارند مجبورند تا با قیمت های غیر واقعی، پایین و اصطلاحا مینوس برنده مناقصه شوند. این شرکت ها زمانی که به انجام کار و محاسبات می رسند متوجه می شوند که این پروژه برایشان سود نخواهد داشت و از این رو مجبور می شوند از مواد کم ارزش استفاده کنند و از کیفیت کار بزنند تا پروژه به سر انجام برسد. از طرفی عدم توجه و رعایت موارد فنی مانند سرد شدن و افول دمای مخلوط های آسفالتی از دمای استاندارد (۱۱۰ درجه سانتیگراد) به دمای کمتر و گاها تا زیر ۷۰ درجه سانتیگراد به جهت دور بودن فاصله محل تولید تا محل اجرای پروژه می تواند از معایب فنی در اجرای روکش آسفالت باشد، چرا که زمانی دمای آسفالت تولید شده به کمتر از ۱۱۰ درجه سانتیگراد برسد آسفالت چسبندگی خود را از دست می دهد . همچنین می توان به زیرسازی نادرست و غیر اصولی لایه های زیرین اشاره کرد و بخشی از علل خرابی آسفالت ها را به کیفیت پایین مواد مصرفی در بخش زیرین یا پایه ، غیر استاندارد بودن قیر مصرفی ، عدم اجرای به موقع پروژه های آسفالتی با توجه به بارندگی های شهر رشت و شرایط جوی حاکم و … تعمیم داد .

ضرورتی به نام نظارت

بی شک نقش کارفرمایان در کیفیت و اجرای پروژه های عمرانی انکار ناپذیر است. کارفرمایانی که با تبعیین سیاست های صحیح و نظارت های دقیق می توانند عاملی در جهت افزایش بازدهی و کیفیت این پروژه ها باشند. در ابتدا  اشاره ای به نظام ناسالم پیمانکاری در گرفتن پروژ ها و همچنین عدم رعایت نکات فنی شد. قطعا نظارت دقیق کارفرما بر پیمانکاران و رسیدگی موشکافانه در صورت وضعیت های پیمانکاران با توجه به کیفیت کار و مبنا قراردادن آزمایشات کیفی مصالح مصرفی در پروژه ها می تواند عامل مهمی جهت اصلاح نظام ناسالم پیمانکاری در خصوص برنده شدن در مناقصه ها باشد ، زیرا اگر شرکت های پیمانکاری بدانند که زیان های مالی خود در قیمت دادن پایین مناقصه ها را نمی توانند در بکار گیری مصالح مصرفی کم ارزش جبران کنند قطعا شاهد اصلاح رفتاری این شرکت ها در قیمت دهی مناقصه ها خواهیم بود. از طرفی استفاده از قیرهای غیر استاندارد در روسازی و مصالح نامرغوب در زیرسازی به تائید کارفرما بر می گردد که بازهم نقش نظارت های صحیح را متذکر می شود. نظارتی که نقش آن  حتی در بخش های سیاست گذاری هم کاملا روشن است و انتظار می رود با توجه به وضعیت بارندگی های فراوان شهر رشت به گونه ای برنامه ریزی گردد که شاهد اجرای پروژه های آسفالتی در کم بارش ترین زمان سال در شهر باران های نقره ای باشیم تا این موهبت الهی را دلیل نقص این پروژه ها و بهانه ای برای رهایی از فشار انتقادات عنوان نکنیم ….

به قلم: مهندس محمد رضا نعمتی

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۲ ديدگاه مطلب براي " تحلیلی بر آسفالت های بی کیفیت درون شهری " ارسال شده است.

  1. مهران گفت:

    لایک

  2. Faeze گفت:

    فوق العاده بود. امیدوارم باعث باز شدن افکار بشه

ارسال نظر

آوای رشت
شنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه