مصرف ماهی از ابتلا به پارکینسون جلوگیری می کند

هرآنچه باید درخصوص عصب‌کشی دندان‌ها بدانید

با دوستان خوب مراوده داشته باشید، شاد و سالم بمانید

آب مروارید شایع‌ترین بیماری چشم در دوران سالمندی

کمبود ۴۶ تا ۱۰۰ درصدی ویتامین D در کودکان ایرانی

امکان استعلام آخرین مالک سیم کارت موبایل ممکن شد

تولید نانو ذرات طلا با آب

جزئیات جذب سرباز معلم برای سال تحصیلی ۹۸-۹۷

واریز سود سهام عدالت مشمولان هفته آینده پایان می یابد

واکنش علی کریمی پس از پیروزی بر فولاد ؛ سپیدرود ماندنی شد

خسارت ۳۰ درصدی سرمازدگی به چین بهاره چای/ صندوق بیمه کشاورزی خسارت چایکاران را می‌دهد

نقش مالک جوان سپیدرود در حفظ سهمیه لیگ برتری

کد خبر: 32657 | تاریخ انتشار: ۱۸:۳۹:۲۰ - یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

نشست خبری کارگاه تکمیلی مبانی آموزه های تئاتر فیزیکال برگزار شد

نشست خبری کارگاه تکمیلی مبانی آموزه های تئاتر فیزیکال با حضور بهرام نوری (مدیر آکادمی سینمایش)، رضا رسولی عضو شورای اسلامی شهر رشت و آرمین محتشمی (مجری طرح برگزاری کارگاه) در آکادمی سینمایش رشت برگزار شد.

_جریان سازی در حوزه تئاتر فیزیکال هدف اصلی برگزاری کارگاه آموزشی است

آرمین محتشمی در این نشست طی صحبت هایی گفت: سه سال پیش زمانی که دانشجوی استاد نصرآبادیان بودم می دیدم که در تهران تئاتر فیزیکال خوب جا افتاده است و به خوبی اجرا می شود، اما در رشت بدلیل به روز نبودن تئاتری ها (در آن زمان) به خوبی ورود نکرد. اما خوشبختانه در حال حاضر یک جریان سازی اتفاق افتاده و همزمان با ما یک کارگاه فیزیکال دیگر نیز در رشت برگزار می شود. اگر بخواهیم در حوزه تئاتر فیزیکال بررسی کنیم می بینم شخصی که در گیلان زندگی می کند عناصر زیباشناسی بیشتری برای تاثیر پذیری نسبت به کسی که در تهران زندگی می کند را داراست، بدن او بیشتر می تواند از حالت مکانیکی خارج شود و با منحنی ها آشنایی بیشتری دارد. چون عملا دریا، طبیعت و.. را می بیند و اتفاقات اطرافش پر از ایده است. پس از صحبتی که با دکتر نصرآبادیان داشتم وی هم بسیار موافق  بود و خیلی استقبال کردند که این اتفاق در رشت بیفتد.

این برنامه بجز کارگاه تئاتر فیزیکال، نمایشگاه عکسی دارد به اسم گیت که از روز افتتاحیه کارگاه در گالری او برقرار است و عکاس مجموعه خود استاد نصرآبادیان است.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این کارگاه جریان سازی در این زمینه است و امیدوارم به سمتی برویم که یک تئاتر فیزیکال درست ببینیم. این کارگاه امسال تحت عنوان از خزر تا خلیج فارس در گیلان شمالی ترین نقطه و کیش جنوبی ترین نقطه، همزمان اجرا می‌شود.

_رشت مهد هنر نمایش مدرن در کشور است

رضا رسولی از اعضای شورای اسلامی شهر رشت در این نشست با بیان اینکه استعدادهای نهفته در جامعه هنری رشت برکسی پوشیده نیست افزود: در زمینه تئاتر شهر رشت به واسطه استعداد غیرقابل انکاری که بین جوانان و پیشکسوتان این حوزه دارد موجب شده تا بدون اینکه حمایت قابل ملاحظه ای ای از آنان اتفاق بیفتد در طول سال کارهای بسیار خوبی به روی صحنه برود. علیرغم کمبود امکانات، خوشبختانه مردم هم استقبال بسیار خوبی از آثار هنری می کنند. شاید یکی از بهترین دلایل این موضوع ریشه‌های تاریخی باشد چون رشت بی تردید مهد هنر نمایش مدرن در ایران است و کسی منکر این قضیه نمی‌تواند باشد.

وی در ارتباط با این کارگاه تئاتر فیزیکال نیز گفت: این کارگاه صرفا آموزشی نیست و یک روند انگیزشی برای کسانی است که در آن شرکت می‌کنند و یک روند آکادمیک را طی می‌کند و همزمان با آموزش فضایی را هم ایجاد می‌کند که هنرمندان بومی ما دیده شوند و استعدادشان کشف و به منصه ظهور برسد. با این اوصاف آرمین محتشمی و مجموعه سینمایش زحمات اصلی را کشیدند و ما کمک های کوچکی داشتیم و در ادامه مسیر قطعا حمایت هایی هم بعنوان شهروند و هم خادم مردم در شورای شهر انجام خواهیم داد.

عضو شورای شهر رشت ادامه داد: امیدوارم این نوع نگاه  به آموزش تسری پیدا کند. اینکه ما فقط به یک بخش از هنر بپردازیم موضوعی است که در ساختار دانشگاهی نیز وجود دارد. در خیلی از حوزه ها دانش را می آموزیم، اما نحوه به کارگیری آن را فراموش می کنیم. به عقیده من این نگاه بسیار ارزشمند است و به سهم خودم از آرمین محتشمی و بهرام نوری متشکرم.

وی افزود: حمایت از هنر و تئاتر را یک ضرروت می بینم و ما باید به یک ساختار در حمایت از هنرمندان جوان شهرمان برسیم و اگر این اتفاق کمتر افتاده آن را نقیصه ای بر عملکرد خود و شورای چهارم می بینم و انشالله در دوره پنجم شورای شهر این حمایت ها پررنگ تر خواهد بود.

رضا رسولی افزود: خبر خوبی که در حوزه تئاتر به هنرمندان و علاقمندان می توانیم بدهیم این است که به اهتمام شهرداری منطقه دو، خانه تئاتر رادی در خیابان‌ سعدی افتتاح خواهیم کرد. این مجموعه یک پلاتو استاندارد با گنجایش ۷۰ نفر دارد و فضای نسبتا خوبی فراهم شده است. در یکی دو سال اخیر تلاش های فراوانی برای افزایش سالن های نمایش رشت انجام دادیم. یکی از این اقدامات بحث تملک سینما آبشار و احیای تماشاخانه رشت بود، اما چون مطالبه سازمان دهی شده ای از سوی هنرمندان نشد این قضیه فعلا به انجام نرسیده است. به زعم من وجود تشکل های صنفی و اجتماعی در حوزه هنر می تواند کمک کند که اجرای این طرح ها را بعنوان ضرورت ببینیم.

_فقر آموزش نوین در حوزه هنر هشدار دهنده است

بهرام نوری مدیر آکادمی سینمایش نیز در این نشست با بیان ما با فقر سواد آموزشی در کشور مواجه هستیم افزود: وقتی از تئاتر صحبت می کنیم شاید تنها چیزی که به ذهنمان می رسد یک آموزش ۹ ماهه و سپس ورود به صحنه حرفه ای است که این نوع اتفاق هیچ جای دنیا رخ نمی دهد. کسی که می‌خواهد ورد کند باید از کودکی بیاموزد و مدام کار و تجربه کند.

وی افزود: کشورهایی که به هنر ارج نهاده اند بعنوان پیشرفته ترین کشورهای دنیا مطرح هستند و جامعه فرهیخته تر و زندگی استانداردتری دارند. سالهاست بحثی تحت عنوان سبد فرهنگی در جامعه مطرح است، اما عملا چیزی تحت این عنوان نداریم. سبد فرهنگی ما تشکیل شده از چند سریال بی کیفیت در تلویزیون و فضای مجازی، الان تمام سبد فرهنگی ما از بچه پنج ساله تا همه افراد جامعه در یک تلفن همراه جمع شده است. موضوع استاد شاگردی، آموزش صحیح و  تربیت در جامعه ما کمرنگ شده است. امیدوارم که تئاتر فیزیکال حرکت و تلنگری برای دیگران باشد که فکر آموختن نوین بیفتند. خیلی از آموزش های ما کهنه شده و ما با فقر آموزش نوین به ویژه در هنر مواجه هستیم. در حوزه بازیگری از لحاظ بدن و بیان بشدت در استان با ضعف مواجه هستیم. امیدوار م این طرح تلنگر و اتفاق جدیدی برای رشد هنرمندان تئاتر در این زمینه باشد.

اکبر حیدرپور

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
سه شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه