قطع برق برای بسیاری قطع زندگیست

دل نوشته اینستاگرامی مصطفی عاقل منش

فاجعه سراوان مستندی از یک غفلت…

شورایاری ها و برون رفت از مشکلات شهری

ترنم هفت نوا در محفل عاشقان

سخنی با مالک اسبق سپیدرود

به یاد قایقران / از رفاقت امیر با سیروس تا فحش های چارواداری امروز

در ستایش طبقه متوسط/ رشت و مسافرهای گذری

«داماش»؛ عشق بی‌پایان

امروز فقط سپیدرود

مطالبه مردم:کار شورایی فقط همین!

نظام آموزشی، تشکر تشکر

کد خبر: 34702 | تاریخ انتشار: ۱۴:۵۱:۴۷ - سه شنبه ۲۴ مرد ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

دو راهکار برای کنترل شورای شهر و شهرداری رشت؛

تشکیل دو فراکسیون سیاسی در شورا و ایجاد کمپین «مطالبه و نظارت»

به نظر می‌رسد تمام قواعد و دستاوردهای علم سیاست برای تحلیل وقایع سیاسی و تحولات اجتماعی شهر رشت و شورای شهر رشت صدق نمی‌کند. سیاست‌بازی و فریب و دورویی و منفعت‌گرایی چنان فضایی را به وجود آورده که برای توسعه‌یافتگی شهر رشت، اینک نیازی به مدیرِ کارآمدِ توسعه‌گرا، مشاورانِ عالم، زیرساخت‌های توسعه‌ای، جامعه توسعه‌یافته و هر فاکتور دیگری که در دنیا برای توسعه‌یافتگی تجربه‌شده است ، نیست. چه اکنون شهر رشت بیش از هر فاکتور علمی دیگری ، برای توسعه ، به یک شهردار پاک دستِ شجاعِ مقتدر نیاز دارد که برای سامان بخشیدن به رشت با کسی تعارف نداشته باشد. تنها چنین شهرداری است که می‌تواند شهر را از منجلاب دورویی و سیاست‌بازی و بی‌اخلاقی رهایی دهد. حال توسعه پیشکش ما.

رهایی از این شرایط هولناک که هر ثانیه‌اش به لابی و رایزنی و باندبازی و کلک و دروغ می‌گذرد تنها در سایه شفاف‌سازی است. اینک بی‌تعارف ، اکثریت قاطع اعضای شورای شهر رشت، شفاف نیستند. هزارلا دارند و در هزارتوی افکار عجیب قوطه ورند و این بیم می‌رود که شورای شهر پنجم هم به این درد مبتلا شود. مگر آنکه فراکسیون‌های مشخص هویتمند در این شورا تشکیل شود. بنده به‌عنوان روزنامه‌نگاری که سال‌ها در عرصه سیاست و مفاهیم توسعه ، تولید محتوا داشتم و دانشجوی این رشته بودم به ضرس قاطع، در همین ستون، درست چند روز مانده به آغاز کاری شورای شهر پنجم اعلام می‌کند و هشدار می‌دهم که اگر اعضای شورای پنجم اقدام به تشکیل فراکسیون‌های مشخص نکنند شهر را بازهم به بازی‌های سیاسی غیراخلاقی می‌کشاند و اگر در این شرایط شهردار لندن را هم به رشت بیاورید خسته از باندبازی‌ها و دورویی‌ها سر به کوی و بیابان می‌گذارد و از شعارهای توسعه‌ای این شهر تنها چیزی که عاید شهروندانش می‌شود هدر رفت بی‌امان بیت‌المال است.

لذا برای جلوگیری از این هدر رفت سرمایه‌های مالی و انسانی ، در ابتدا از اعضای محترم شورای شهر پنجم درخواست می‌کنم که در همان بدو امر اقدام به تشکیل فراکسیون سیاسی نمایند. ترکیب اعضای شورای شهر پنجم به نحوی است که می‌توان دو فراکسیون سیاسی قوی داشت. داشتن فراکسیون به معنای تقابل اعضا با یکدیگر نیست. فراکسیون می‌تواند آدم‌ها را نسبت به یکدیگر متعهد کند. اعضای شورا با عضویت در فراکسیون درواقع اقدام به یک کار جمعی می‌کنند. در سایه این رفتار ، هم به منافع شخصی خود می‌رسند و هم مجبورند در بزنگاه‌های حساس منافع فردی را فدای منافع جمعی کنند. با داشتن دو فراکسیون سیاسی، این دو فراکسیون الزاماً رودرروی همدیگر قرار نمی‌گیرند ، بلکه اعضایش یاد می‌گیرند که چگونه با همدیگر کار کنند و مدام همدیگر را دور نزنند.

با عضویت در این فراکسیون، اعضای فراکسیون دیگر مختار به تصمیم‌های خلق‌الساعه و لابی‌های پشت پرده غیراخلاقی و امتیاز گیری – امتیازدهی نیستند و منافعشان درگرو منافع جمعشان برآورده می‌شود. ازاین‌رو چه از اعضای متمایل به جریان اصولگرایی همچون آقایان عاقل منش و جذب و علوی و خانم شیرزاد و چه اعضای منتسب به جریان اصلاح‌طلب همچون آقایان رمضانپور و حاجی پور و زاهد و شکریه و رسولی و عبداللهی می‌خواهم که با تشکیل دو فراکسیون اصولگرایی و اصلاح‌طلب مهر پایان زنند بر این سیال بودن تصمیم‌گیری‌ها، لابی بازی‌های منفعت‌گرا، غیرقابل‌پیش‌بینی بودن آرا و هدر دادن وقت و زمان گران‌بهای نهاد مدنی شورا و شهرداری. البته که فراکسیون بندی‌های سیاسی هم آفات خودش را دارد که یکی از آن آفات، جدایی و دوری دو طیف سیاسی از یکدیگر و تصمیمات سیاسی اعضای شورا است که اگر اعضای شورا به سطحی از توسعه‌یافتگی فرهنگی رسیده باشند، این آفت هم با درک متقابل طرفین و احترام به افکار متفاوت قابل‌حل است. در کل هرچه باشد داشتن دو فراکسیون سیاسی هویتمند، آفتش، بسیار کمتر از این شورای سیال و آدم‌های غیرقابل‌پیش‌بینی است. لذا این‌یک درخواست نیست. یک مطالبه و حق یک شهروند برای داشتن یک شورای قابل پیش‌بینی و کارا و حتی‌الامکان به دور از زد و بندهای سیاسی و محفلی است.

دوم آنکه، تمام فعالان اجتماعی و سیاسی و رسانه‌ای این شهر را دعوت به کمپین « مطالبه و نظارت» می‌کنم. از آن‌ها می‌خواهم که بی‌تفاوتی را کنار بگذارند که شهرمان رشت در بزنگاه حساسی گرفتار آمده است. اگر کنشگران و باشندگان عرصه سیاست و فرهنگ و جامعه به کمپین «مطالبه و نظارت» بپیوندند و رسانه‌ها را مملو از مطالبات خود کنند، صدای سهمگینی می‌شوند، حتی، برای گوش‌هایی که سنگین است و تمایلی برای شنیدن صداهای مطالبه گر ندارد. هرچند که بعضی از رسانه‌های ما هم آلوده به باندبازی‌ها و محفل گرایی منفعت طلبانه شده‌اند و با هر بادی به سمتی می‌وزند اما باز هستند رسانه‌های مستقل و روزنامه‌نگاران منصف آزاد که سر تعظیم خم نمی‌کنند به وعده‌ها و پاداش‌ها.

می‌توانیم با همراهی این رسانه‌های مستقل آزاد و روزنامه‌نگارانی که غم مردم برایشان به غم “نان به هر قیمتی” ارجحیت دارد و اشاعه مطالبات و پاسخ خواستن مداوم و نظارت دقیق و روزانه بر عملکرد اعضای شورا و مدیران شهرداری ، سد محکمی باشیم بر زیاده‌خواهی‌ها و فریب‌کاری‌ها و لابی‌گری‌های غیراخلاقی ، تا بلکه شهر زیبایمان رشت مجدداً برمدار توسعه قرار بگیرد. از همین امروز قلم‌ها را در دست بگیرید و عینک‌های تیزبینتان را بر چشم‌های نگرانتان بزنید که فردا خیلی دیر است.

بابک مهدیزاده

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه