تمدید ممنوعیت واردات برنج

آسمان گیلان طی روزهای پایانی هفته نیمه ابری همراه با بارندگی پراکنده است

پسته کوهی، مکملی مناسب برای داروهای افسردگی

آغاز پرداخت وام های صندوق چای از هفته آینده

عذرخواهی نماینده رشت از خبرنگاران گیلانی

روستاییان وام ایجاد مشاغل دریافت می‌کنند

میثم خوشگو به عنوان دبیر دبیران انجمن های علمی دانشگاه پیام نور رشت معرفی شد

چگونه حیوانات زمین لرزه را پیش از وقوع حس می‌کنند؟

وضعیت تالاب انزلی قرمز است

فروش بیش از ۲ میلیاردی کتاب در نمایشگاه کتاب گیلان

امید است در سایه همدلی و همراهی زمستان امسال را با خاطره ای خوش و به یادماندنی سپری نماییم

«امین مهرآور» عضو شورای مرکزی کارگزاران سازندگی گیلان شد

کد خبر: 36279 | تاریخ انتشار: ۲۰:۴۲:۰۶ - پنج شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

دومین جشنواره کدو برگزار شد؛

دبیر جشنواره کدو: شهر رشت دومین شهری است که در آن جشنواره کدو برگزار می شود

دومین جشنواره کدو به همت سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری و شهرداری منطقه ۲ شهر رشت در پیاده راه‌ فرهنگی از ۱۴ تا ۱۶ شهریور برگزار شد.

دبیر دومین جشنواره کدو، رضا حقی در این باره افزود: این ‌جشنواره دارای چندین بخش از جمله خوراک، دیزاین کدو قلیانی، صنایع دستی کدو قلیانی، لباس کدو و ماکت و‌‌‌‌… بود.

حقی با توجه به سابقه ی شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک در یونسکو گفت: بیش از ۱۰۰ نوع غذا شامل خوراک، تنقلات، شیرینی و دسر با کدو درست شده اند. تعدادی از غذاها پای در سنت دیرینه همین شهر داشته که چندین نسل به فراموشی سپرده شده و در این جشنواره دوباره احیا شدند؛ تعدادی دیگر از غذاها خاص استان گیلان، تعدادی برای ما بقی شهرها و استان ها و تعدادی دیگر در سطح بین الملل برای کشور های دیگر بوده که با کدو درست می شوند.

رضا حقی گفت: عموما فرهنگ قالب ایران این است که کدو را به صورت پخته طبخ کرده و میخورند اما در کشورهای دیگر کدو را در انواع غذاها از دسر و شیرینی گرفته تا انواع سالاد به کار می برند.

دبیر جشنواره ۲۰ بذر کدو از کشور های مختلف تهیه کرد و در بخش دیزاین کدو قلیانی از آن استفاده کردند و عموما کدو هایی بود که مردم تا بحال آن ها را ندیده بودند.

رضا حقی با اشاره به قابلیت ثبت صنایع دستی کدو قلیانی گفت: برای اولین ‌بار حدود ۱۱ نوع صنایع دستی روی کدو قلیانی از جمله انواع پتینه، نماتور، آیینه کاری و نقطه کاری و… کار شده بود که از نظر مسئولین میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این صنایع دستی قابلیت ثبت را دارند.

حقی گفت: نقاشی و خطاطی و حکاکی روی ‌کدوی قلیانی توسط هنرمندان‌ از‌جمله کسانی که سر رشته ای در زمینه مجسمه سازی داشتند، در همان مکان انجام‌ شد.
وی با اشاره به تنوع کدو گفت: کدو حلوایی و کدو تنبل از انواع کدو هستند که کدو حلوایی در شهر های دیگر به کدو رشتی معروف است.

وی از اقدامات پیشنهاد شده به شهرداری رشت برای برگزاری این جشنواره در سطح ملی به تشکیل یک دبیرخانه دائمی اشاره کرد وگفت: اگر قرار است برای سال آینده در سطح کشور برگزار شود، یک دبیرخانه دائمی تحت عنوان اسم شهرداری تشکیل شود که با همه ی استان ها مکاتبه شود زیرا در استان های مختلف چندین نوع کدو داریم که اصلا آنها را نمی شناسیم.

حقی از برگزاری جشنواره کدو در سطح جهان به آلمان اشاره کرد و گفت: شهر رشت دومین شهری است که در آن‌ جشنواره کدو برگزار می شود. در آلمان فقط رکورد گیری و دیزاین‌ کدو مورد توجه است اما ما بخش های متعدد زیادی برای این ‌جشنواره داریم.

رضا حقی دبیر جشنواره در پایان احادیث و روایات در مورد کدو را بخشی جالب برای مردم و مسئولین و همچنین جشنواره کدو را یک‌ جشنواره سرگرم‌کننده دانست.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه