شهروندان خوش حساب از شهرداری تالش تخفیف می گیرند

بیش از ۲ هزار پروانه تولید گیاهان دارویی صادر شد

“جهانگیری” ۳۰۰ میلیارد تومان در حوزه گردشگری به گیلان وعده داده است

راه‌اندازی سامانه جامع طلاق در گیلان

درخشش سوارکار گیلانی در جمع سه استان برتر کشور

استفاده از خودروهای تک سرنشین در سازمان حمل و نقل بار و مسافر ممنوع شد

کمیته انرژی در گیلان تشکیل می شود

انعقاد تفاهم نامه همکاری سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری رشت با اداره کل پست استان گیلان

زادگاه گل آقا میزبان جشنواره ملی طنز می شود

دعوت به همکاری از ۵۰ بازاریاب توسط چچیلاس

درخشش بانوی سوارکار گیلانی در استان البرز

تقاضای جمعی از مردم از نماینده ولی فقیه در گیلان برای برکناری مدیرعامل ناکارآمد شرکت توزیع برق

کد خبر: 36376 | تاریخ انتشار: ۱۲:۰۹:۲۶ - یکشنبه ۱۹ شهر ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

فقط یک هفته بلیت نیم‌بها، نه سه هفته

سینما‌داران زیر بار نرفتند

از ابتدای سال تاکنون جز معدود فیلم‌هایی که توانستند رونقی به گیشه سینما ببخشند و به روایت برخی تهیه‌کنندگان سینما چرخ سینمای ایران را به حرکت درآورند، فیلم‌های دیگر نتوانستند موفقیتی که باید را در گیشه به دست آورند. هرچند که برخی روزهای هفته اساسا روزهای مرده سینمای ایران محسوب می‌شوند، اما آمارها نشان می‌دهد روزهای سه‌شنبه از جمله روزهای شلوغ سینماداران است و فروش سه‌شنبه و آخر هفته سینما‌ها تأثیر بسزایی در فروش فیلم‌ها خواهد داشت.
طرح نیم‌بها‌شدن بلیت سینماها در روز ملی سینما، طرحی بود که به مرحله اجرا رسید و مردم استقبال خوبی از این طرح انجام دادند. سیدجمال ساداتیان، تهیه‌کننده سینما، در ابتدای مطرح‌شدن این ایده گفت: «طرح و ایده‌ای تحت‌عنوان «سلام سینما» که پنجشنبه، دهم بهمن، هم‌زمان با روزهای مبارک دهه فجر در کل سالن‌های سینمای کشور به اجرا درآمد، در بدو امر به نظر می‌رسد که رویکردی خوب و تأثیرگذار در کشاندن مردم برای دیدن فیلم در سالن‌های سینما شده است. بر این باورم که از هر فکر تازه‌ای باید استقبال کرد، بنابراین من هم از اجرای این ایده، هرچند خام، پشتیبانی می‌کنم. منتها این ایده مثل هر ایده‌ای، هم نقاط مثبت دارد و هم جهات منفی. نکته مثبت آن، از این نظر است که مسئولان فعلی سینما قصد دارند به‌طور جدی مشکل مخاطب فیلم‌های ایرانی را حل کنند و با این تمهید علاقه‌مندند مردم به سینما‌ها کشیده شوند. این بسیار پسندیده و قابل اعتناست. فیلم‌دیدن همراه خانواده می‌تواند برای گشایش درهای سالن‌های سینما راهگشا باشد. منتها نکته منفی آن این است که قبل از هرچیزی باید روی این مسئله کار کارشناسی بیشتری انجام می‌شد و از گروه‌های مختلف اعم از صاحبان سالن سینما و تهیه‌کنندگان مشورت می‌گرفتند، اما حالا آنچه بیش از هرچیزی بعد از اجرای این طرح باید در نظر گرفت، ‌آسیب‌شناسی روز «سلام سینما» در ابعاد مختلف است؛ به‌طورمثال باید بررسی کرد که چقدر این مسئله در میان مردم توجیه شده، علل استقبال مردم از این طرح را باید در نظر گرفت و در برخی از موارد که گزارش شده خسارت‌هایی به سالن‌های سینما وارد شده، ‌باید مورد بررسی قرار گیرد که این خسارت‌ها بابت چه بوده است. از آنجا که قرار است این ایده دو روز در سال به اجرا در‌آید، بهتر است تا روز ٢١ شهریور که روز ملی سینماست، ‌نقاط منفی آن از بین برود و نقاط مثبت آن تقویت شود. باید محاسبه کرد که درمجموع چقدر به سود سینما بوده و چقدر به ضرر آن. بااین‌حال باید گفت هجوم گسترده مردم به سالن‌های سینما را باید به فال نیک گرفت. این حاکی از آن است که رابطه مردم با سینما گرم و صمیمی است؛ به شرط آنکه « ممیزی» اجازه بدهد فیلم‌های موردپسند مردم به نمایش درآیند».
در روزهای باقی‌مانده به روز ملی سینما صحبت از اجرای سه‌هفته‌ای نیم‌بهاشدن بلیت سینماها شد؛ اتفاقی که خیلی به مذاق سینماداران خوش نیامد و آنها در جلسه‌ای با شورای صنفی نمایش خواستار اجرای طرح یک‌هفته‌ای این طرح‌ شدند که به شرط استقبال و دیدن واکنش‌ها و اتفاقات مثبت و منفی این طرح پس از یک هفته، به ادامه‌دارشدن یا نشدن آن در روزهای آتی فکر کنند. براین‌اساس بلیت سینماها از ١٩ شهریور به مدت یک هفته نیم‌بها می‌شود. محمد قاصداشرفی، سخنگوی انجمن سینماداران، در این رابطه به «شرق» گفت: طبق آخرین صحبتی که با شورای صنفی نمایش داشتیم، طرح فروش نیم‌بهای بلیت سینماها برای یک هفته ارزیابی می‌شود و بعد در صورت فروش خوب، ادامه پیدا می‌کند.
او ادامه داد: «در جلسه‌ای با صاحبان سینماها که با حضور برخی اعضای انجمن برگزار شد، قرار بر این شد که با اجرای فروش بلیت نیم‌بها به مدت یک هفته موافق باشیم و اگر استقبال از این طرح خوب بود، آن‌وقت برای ادامه طرح، موافقت شود».
هزینه بالای سینماها و طرحی که مشخص نیست در یک هفته استقبالی که باید را در پی داشته باشد یا نه، باعث شد تا سینماداران، کمی در مورد چگونگی اجرای این طرح تجدیدنظر کنند و استقبال از یک هفته نیم‌بهاشدن بلیت سینماها و ادامه‌دارشدن این طرح در سه هفته منوط به استقبال مخاطبان و رضایت سینماداران خواهد بود.
منبع: شرق

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه