تمدید ممنوعیت واردات برنج

آسمان گیلان طی روزهای پایانی هفته نیمه ابری همراه با بارندگی پراکنده است

پسته کوهی، مکملی مناسب برای داروهای افسردگی

آغاز پرداخت وام های صندوق چای از هفته آینده

عذرخواهی نماینده رشت از خبرنگاران گیلانی

روستاییان وام ایجاد مشاغل دریافت می‌کنند

میثم خوشگو به عنوان دبیر دبیران انجمن های علمی دانشگاه پیام نور رشت معرفی شد

چگونه حیوانات زمین لرزه را پیش از وقوع حس می‌کنند؟

وضعیت تالاب انزلی قرمز است

فروش بیش از ۲ میلیاردی کتاب در نمایشگاه کتاب گیلان

امید است در سایه همدلی و همراهی زمستان امسال را با خاطره ای خوش و به یادماندنی سپری نماییم

«امین مهرآور» عضو شورای مرکزی کارگزاران سازندگی گیلان شد

کد خبر: 36490 | تاریخ انتشار: ۱۹:۱۸:۴۵ - دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

کیوی کاران تالش از برداشت زودهنگام محصول به توصیه دلالان خودداری کنند

مدیر جهاد کشاورزی تالش از کیوی کاران این شهرستان خواست از برداشت زودهنگام محصولات به توصیه دلالان و واسطه گران سودجو، خودداری کنند.

سید حمید موسوی افزود: حدود ۸۰ نفر خریدار و دلال و ۲۰ نفر سردخانه چی با هدف صدور کیوی به روسیه و سودآوری برای خود، به دنبال خرید زودهنگام این محصول از باغداران تالش هستند.
وی اظهار کرد: بیشتر کیوی کاران تالش به اطلاع رسانی و مشاوره جهاد کشاورزی این شهرستان در خصوص زمان مناسب برداشت محصول توجه و تمکین می کنند، اما برخی به علت نیاز مالی و تحت تاثیر تبلیغات دلالان مبنی بر خرید با قیمت مناسب، محصول خود را زودتر از موعد مقرر برداشت می کنند.
وی بیان کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان زمان مناسب آغاز برداشت کیوی را دوم آبان ماه اعلام کرده اما جهاد کشاورزی تالش با توجه به موقعیت آب و هوایی این شهرستان، ۱۵ مهرماه را مناسب می داند و اگر موعد مناسب برداشت به تناسب شرایط جوی تغییر کند، اطلاع رسانی خواهد شد.
موسوی ادامه داد: زمان برداشت کیوی به مقدار قند محصول بستگی دارد و بمنظور تعیین زمان دقیق آن، به طور مرتب از باغات کیوی نمونه برداری می شود و کیوی دارای قند کامل، ماندگاری و مرغوبیت لازم را برای بازاریابی و صدور خواهد داشت.
او گفت: به منظور افزایش آگاهی های علمی و کشاورزی کیوی کاران، ۲۳ نیروی انسانی برای مشاوره و نظارت فعال و ۱۴ جلسه با بهره برداران این محصول برگزار شده و برای جلب همکاری همه کیوی کاران با جهاد کشاورزی و قطع رابطه آنها با دلالان و سودجویان تلاش می کنیم.
مدیر جهاد کشاورزی تالش اظهار کرد: شالیکار و کیوی کار هستم و از شرایط برداشت کیوی و مشکلات مالی بهره برداران آن باخبرم و شایعه همکاری جهاد کشاورزی تالش با دلالان، سودجویان و واسطه گران خرید و فروش کیوی را به شدت رد می کنم.
موسوی افزود: چهار هزار بهره بردار کیوی در حدود سه هزار هکتار باغ های این محصول در تالش فعالیت می کنند و سالانه ۷۰ تا ۹۰ هزار تن کیوی برداشت می شود و درآمد مناسب آن باعث حفظ اراضی کشاورزی، خودداری مالکان از فروش آن و اشتغال مردم و برچیده شدن قهوه خانه ها در شمال تالش شده است.
وی ادامه داد: توسعه صنایع تکمیلی و تبدیلی کیوی در تالش با توجه به رونق کشت این محصول، ضروری است و باید با ایجاد زنجیره فراوری آن، زمینه اشتغال و درآمدزایی بیشتر در این شهرستان فراهم شود.
۳۰ هزار بهره بردار کشاورزی در ۲۴ هزار هکتار اراضی قابل کشت تالش فعالیت می کنند.
شهرستان تالش با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان قرار دارد.
منبع: ایرنا

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه