با ایجاد لندفیل جدید در رشت مخالفیم

جعفرزاده: دکتر رسولی در هیات کاراته موفق عمل کرده است/ تصویت کلیات ایجاد پروژه تجهیز و احداث پایگاه علمی کاراته در گیلان

اجرای دوره جانشین پروری پرستاری در گیلان

درخشش سوارکار گیلانی در جمع سه استان برتر کشور

استفاده از خودروهای تک سرنشین در سازمان حمل و نقل بار و مسافر ممنوع شد

استاد صمصام، تاریخ مجسم و معنادار گیلانیان در عرصه تلفیق موسیقی با مفاهیم دینی و مذهبی است

ضرورت حصول اطمینان در سرمایه گذار تالاب عینک

ساعت کار اتوبوس های شهری افزایش یافت

احتمال سهمیه‌بندی بنزین قوت گرفت

بحران کمبود آب و راهکارهای سرریز مهاجرت به رشت بررسی شد

اجرای پروژه فیبر نوری با طول تقریبی صد کیلومتر با قرار گرفتن در مرحله قرارداد/ نصب ۱۱۰ دوربین ترافیکی جهت تسهیل و افزایش ایمنی تردد در معابر سطح شهر رشت

واگذاری دو پارک جنگلی لاکان و سراوان به سرمایه‌گذار بخش خصوصی

کد خبر: 37061 | تاریخ انتشار: ۹:۴۲:۴۰ - چهارشنبه ۲۹ شهر ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

جولان خشکسالی و سيلاب در گيلان

 استان گیلان امسال گرم‌ و خشک‌ترین سال خود را تجربه کرد

امسال در حالی گیلان خشک‌ترین و گرم‌ترین سال را در موسم تابستان تجربه کرد که در نیمه شهریور بارش‌های رگباری موجب آبگرفتگی شدید مناطقی از شرق استان شد. بر این اساس، خودنمایی توأمان خشکسالی و جولان سیلاب در استان، مهار آب‌های سطحی را بیش‌ازپیش اهمیت بخشیده است. گیلان درحالی خشک‌ترین و گرم‌ترین سال را با کاهش متوسط بارش ۵۴ درصدی نسبت به سال گذشته و حدود ۴۵ درصدی در میانگین بلندمدت از ابتدای فصل بهار تا پایان مرداد امسال، پشت‌سر گذاشت که در هفدهم شهریور جاری، شاهد بارش سیل‌آسای حدود ۳۰۰ میلی‌متری باران در مناطق شرقی استان به‌ویژه شهرستان‌های لاهیجان و لنگرود بود. گیلان به‌عنوان استانی دارای تراکم بالای جمعیتی ازجمله مناطق پرخطر کشور به‌لحاظ حوادث طبیعی محسوب می‌شود ولی آنچه امروز بیش از همه موجبات نگرانی کارشناسان و مسئولان را فراهم آورده، خشکسالی فراگیر از یک‌سو و نبود زیرساخت‌های لازم برای مهار و ذخیره‌سازی بارش‌ها در طی سال از‌سوی‌دیگر است.
کاهش منابع آب تجدید‌شونده
پیش‌تر هدایت فهمی، معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو، در برشمردن هشت عامل اصلی ایجاد بحران آب در کشور، گفت که ۳۲ درصد آب به‌حساب‌نیامده داشتیم و در زمان حاضر با تلاش‌های وزارت نیرو به حدود ۲۶ درصد رسیده که بیش از ۱۵ درصد آن هدر‌رفت محسوب می‌شود. وی همچنین تغییر اقلیم را از دیگر عوامل بحرانی‌شدن منابع آبی دانست و افزود: آب تجدید‌شونده کشور در سال‌های اخیر ۱۳۰ میلیارد مترمکعب بوده ولی امروزه بر اثر تغییر اقلیم، افزایش دما، میزان تبخیر و کاهش ۱۰ درصدی بارش‌ها، میانگین آب تجدیدپذیر کشور به ۱۱۶ میلیارد مترمکعب کاهش یافته و حتی در برخی از سال‌ها با رخداد خشکسالی شدید تا حدود ۱۰۴ میلیارد مترمکعب نیز کاهش یافته است.
گیلان امسال را با خشکسالی شدید سپری کرد
در همین زمینه، کارشناس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی گیلان به ایرنا گفت: امسال، استان گیلان یکی از گرم‌ترین و خشک‌ترین فصول کشت خود را سپری کرد؛ به گونه‌ای که از ابتدای فصل بهار تا پایان مرداد، به‌طور متوسط در پهنه جلگه گیلان، تنها ۱۶۰ میلی‌متر بارش اتفاق افتاده که بیش از نیمی از این میزان، در ماه فروردین که هنوز کشت برنج در اکثر مناطق استان به‌دلیل شرایط دمایی نامناسب آغاز نشده، به وقوع پیوسته است. سمانه نگاه ادامه داد: به‌ عبارت دیگر طی ماه‌های اردیبهشت تا پایان مرداد (فصل کاشت و داشت برنج)، سهم متوسط بارش نواحی جلگه‌ای گیلان کمتر از ۸۰ میلی‌متر بوده و با توجه به توزیع مکانی نامناسب بارش‌ها طی ماه‌های یادشده، در عمل بخش‌های وسیعی از استان به‌ویژه شالیزارهای سنتی آبخور از نعمت بارش‌های بهنگام محروم بودند.
وی افزود: متوسط بارش در جلگه گیلان طی فروردین امسال مشابه با میانگین بلندمدت بوده ولی طی ماه‌های اردیبهشت، خرداد، تیر و مرداد به ترتیب ۵۶ درصد، هشت درصد، ۷۴ درصد و ۹۱ درصد کاهش بارش اتفاق افتاده است. به گفته این کارشناس اداره کل هواشناسی گیلان، در مجموع از ابتدای فصل بهار تا پایان مرداد، متوسط بارش نواحی جلگه‌ای استان در مقایسه با سال گذشته، ۵۴ درصد و در مقایسه با شرایط میانگین بلندمدت، حدود ۴۵ درصد کاهش یافته است. نگاه ادامه داد: بر‌اساس آمارهای مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی، طی سه ماه اردیبهشت، خرداد و تیر، بخش اعظمی از گیلان شرایط خشکسالی متوسط هواشناسی را تجربه کرده و طی مرداد با خشکسالی شدید مواجه بوده است. این دانش‌آموخته دکتری هواشناسی تصریح کرد: از ابتدای سال زراعی تا پایان مرداد امسال، آورد کل برای سد سفیدرود حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با سال گذشته، حدود ۳۰ درصد کاهش داشته است. این کارشناس هواشناسی با اشاره به داده‌های ذکرشده در زمینه کاهش بارش و نیز کاهش آورد سد سفیدرود گیلان طی امسال، مدیریت مناسب برای نوبت‌بندی آب‌گذاری در کانال‌های کشاورزی استان، استفاده بهینه از منابع داخلی آب استان از جمله رودخانه‌ها و آب‌بندان‌ها را موجب بهره‌وری مناسب در تولید محصول برنج عنوان کرد.
انجام مطالعات طرح جامع مهار آب‌های سطحی در گیلان
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان نیز در رابطه با اقداماتی برای مقابله با آبگرفتگی و احتمال بروز سیلاب به ایرنا گفت: در تمامی شهرستان‌های استان، مطالعات طرح جامع برای مهار آب‌های سطحی انجام شده است. حجت شعبان‌پور افزود: در شهر رشت هم‌اکنون پروژه در حال اجرا و در برخی شهرها اجرای آن به پایان رسیده و برای کمک به پیشرفت طرح‌ها از طریق ستاد مدیریت بحران، لوله‌های لازم برای ایجاد کانال‌های زیرسطحی به صورت رایگان در اختیار مجریان طرح قرار می‌گیرد تا هرچه زودتر شاهد اجرای صددرصدی طرح جامع مدیریت آب‌های سطحی در استان باشیم. وی خاطرنشان کرد: در استان با تدابیر اتخاذشده، از تغییر کاربری بی‌رویه، غیراصولی و غیرمجاز جلوگیری شد و برای وضعیت موجود مطابق طرح جامع، به روش‌های مختلف پیشگیری اقدام کرده‌ایم. شعبان‌پور احداث سدها و آب‌بندان‌ها را دارای پیشرفت فیزیکی مناسبی ارزیابی و بیان کرد: در مناطق مسکونی روش‌های ساختمانی و غیرساختمانی مثل ایجاد شبکه دفع، مدیریت فضای سبز، رعایت حریم رودخانه‌ها، مسیل‌ها و آزادسازی متصرفات و کنترل مستمر بستر سیلابی در دستور کار دستگاه‌های مربوطه قرار دارد. وی با اشاره به خشکسالی توأمان با سیلاب در گیلان گفت: سالانه شاهد بیش از هزار و ۲۰۰ میلی‌متر بارندگی، معادل بارش چندین سال برخی استان‌ها در گیلان هستیم اما متأسفانه بیش از دو‌سوم بارندگی‌ها در زمان غیرکشاورزی، باریده و به دریا می‌ریزد.
شعبان‌پور با بیان اینکه کشاورزان در فصل برنجکاری به سختی آب مورد نیاز را مدیریت می‌کنند، گفت: احیا و لایروبی آب‌بندان‌ها برای ذخیره، تکمیل ۱۱ سد لاستیکی و شروع ساخت سدهای لاستیکی جدید که مطالعه آنها انجام شده، تکمیل سدهای مخزنی شفارود و پلرود و ساماندهی و نوسازی کانال‌های آبرسانی برای جلوگیری از تبخیر، از راهکارهای اصلی مهار و ذخیره‌سازی آب در استان است. طبق آمارهای اعلام شده از سوی مسئولان وزارت نیرو و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، بخش خانگی تنها مصرف‌کننده هشت درصد از آب‌های موجود کشور است؛ این درحالی بوده که ۹۰ درصد آب مصرفی کشور در بخش کشاورزی و دو درصد آن در بخش صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منبع: روزنامه وقایع

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه