با ایجاد لندفیل جدید در رشت مخالفیم

جعفرزاده: دکتر رسولی در هیات کاراته موفق عمل کرده است/ تصویت کلیات ایجاد پروژه تجهیز و احداث پایگاه علمی کاراته در گیلان

اجرای دوره جانشین پروری پرستاری در گیلان

درخشش سوارکار گیلانی در جمع سه استان برتر کشور

استفاده از خودروهای تک سرنشین در سازمان حمل و نقل بار و مسافر ممنوع شد

استاد صمصام، تاریخ مجسم و معنادار گیلانیان در عرصه تلفیق موسیقی با مفاهیم دینی و مذهبی است

ضرورت حصول اطمینان در سرمایه گذار تالاب عینک

ساعت کار اتوبوس های شهری افزایش یافت

احتمال سهمیه‌بندی بنزین قوت گرفت

بحران کمبود آب و راهکارهای سرریز مهاجرت به رشت بررسی شد

اجرای پروژه فیبر نوری با طول تقریبی صد کیلومتر با قرار گرفتن در مرحله قرارداد/ نصب ۱۱۰ دوربین ترافیکی جهت تسهیل و افزایش ایمنی تردد در معابر سطح شهر رشت

واگذاری دو پارک جنگلی لاکان و سراوان به سرمایه‌گذار بخش خصوصی

کد خبر: 3715 | تاریخ انتشار: ۲۲:۰۱:۵۵ - شنبه ۲۳ فرو ۱۳۹۳ | بدون نظر | چاپ |

نخستین نشست بررسی اوضاع فرهنگی بخش کوچصفهان برگزار شد

صدای کوچصفهان: نخستین نشست بررسی اوضاع فرهنگی بخش کوچصفهان با حضور مسئولان این بخش توسط مؤسسه فرهنگ گیل کوچصفهان برگزار شد.

در این نشست رئیس مؤسسه فرهنگ گیل کوچصفهان با اشاره به نام گذاری سال ۹۳ به سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی گفت: متأسفانه با وجود نیروها و عناصر فرهنگی در بخش و شهرهای کوچصفهان و لولمان یک مجتمع فرهنگی ، هنری برای برگزاری همایش ها و سخنرانی ها و همچنین نگارخانه جهت برپایی نمایشگاه عکس ، نقاشی ، کاریکاتور و غیره وجود ندارد.

حمید نظرخواه علیسرایی افزود: ما انتظار داریم مسئولان فرهنگی استان توجه ویژه ای به برگزاری این دست نشست ها ی فرهنگی داشته و در این مراسم ها حضور یابند.

وی ضمن تشکر از خیران فرهنگی اظهار کرد: با توجه به پیکیرهای ما بویژه در کمیسیون فرهنگی شورای شهر کوچصفهان ، تا کنون کار فرهنگی شاخص یا جلسه ای از این کمیسیون دیده نشده است.

رئیس مؤسسه فرهنگ گیل کوچصفهان افزود: یکی از خواسته های فعالین فرهنگی این شهر و بخش مزین شدن خیابان و میدان های شهر به نام علما ، مشاهیر و مفاخر کوچصفهانی است.

وی از برگزاری همایش تجلیل از تعزیه خوان های گیلان در سال جاری خبرداد و گفت: همایش باستان شناسی را پس از بررسی های لازم برگزار خواهیم کرد.

نظرخواه علیسرایی در راستای بررسی های لازم در خصوص مسائل فرهنگی پیشنهاد داد و گفت: بخش کوچصفهان  نیازمند تشکیل شورای هم اندیشی فرهنگی با کمک نهادهای مختلف شهری و بخش است. همچنین راه اندازی موزه کوچصفهان شناسی یکی از نیازهای امروز کوچصفهان است که ما بتوانیم فرهنگ غنی منطقه خود را به سایرین بشناسانیم.

وی در خاتمه با اشاره به اینکه امیدواریم مسئولان فرهنگی میراث فرهنگی و مسئولان بخش در ثبت ملی ابنیه و میراث بومی بخش و شهرهای کوچصفهان و لولمان تلاش کنند ، اظهار داشت : کندوج خشتی مربوط به خاندان روشن ضمیر واقع در روستای پشکه یکی از نادرترین کندوج ها به شمار می آید. و هچنین حمام تاریخی خواجه ساطور در رشت آباد شهرلولمان و خانه شکیبی در شهر کوچصفهان که مربوط به دوره قاجار می باشند. نام برد.

در این نشست مدیر مؤسسه فرهنگی ، هنری خورشید گیل و دیلم نیز گفت: اگر استراتژی درستی از فرهنگ نداشته باشیم ، نمی توانیم در یک مسئله فرهنگی کار کنیم.

DSCI2754

بهرام علیزاده افزود: با توجه به آسیب جدی در بخش فرهنگ این شهر تنها نهادی که در این زمینه خوب کار کرده ، شهرداری کوچصفهان است.

وی همچنین گفت: باید یک انسجام فرهنگی در بخش و یک استراتژی فرهنگی در ذهن مسئولان بوجود بیاید.

مدیر مؤسسه فرهنگی ، هنری خورشید گیل و دیلم افزود: فرهنگ فقط مختص آموزش و پرورش و آموزش عالی نیست ، بلکه فرهنگ مردمی یک بخشی از فرهنگ است که در هر منطقه ای جاری و ساری است.

بهرام علیزاده گفت: در عرصه فرهنگ ، فقط سرباز فرهنگ می تواند کار کند.

وی با اشاره به این نکته که نباید در مسائل فرهنگی فقر مکان وجود داشته باشد، گفت: متأسفانه ما نتواستیم آن طور که باید از سالن اجتماعات کتابخانه این بخش در مسائل فرهنگی و نشست هایمان استفاده کنیم .

مدیر مؤسسه فرهنگی خورشید گیل و دیلم افزود: باید به کیفیت و نتیجه کار فرهنگی توجه و بازخورد و تأثیر طرح فرهنگی را ببینیم.

شهردار کوچصفهان نیز با اشاره به این مطلب که من و اعضای شورای شهر عضو افتخاری مؤسسه فرهنگ گیل کوچصفهان خواهیم شد اظهار داشت: نباید در مسائل فرهنگی تنگ نظری سد راه دوستان شود.

DSCI2758

محمد علی اباذری افزود: متولی اصلی امورات فرهنگی شورای فرهنگ عمومی است ، اما شهرداری و شورای شهر در حد شرح و وظایف به مؤسسات فرهنگی این بخش که عاشقانه سعی در پرکردن خلاء فرهنگی هستند، کمک خواهد کرد.

وی در ادامه با اشاره به مشارکت نهادهای داوطلبانه در امور فرهنگی گفت: با توجه به مشکلات عدیده شهرداری ها ، انجمن های داوطلبانه می توانندبا تشکیل نهادهای مدنی در رابطه با موضوعات مختلفی چون ؛ مبلمان شهری و فرهنگ در اداره شهر مشارکت و به شهروندان فعال تبدیل شوند.

شهردار کوچصفهان افزود: داشتن دیدگاه قوی و کارشناسانه و متناسب با شرایط روز و بهره گیری از مهندسین متعهد در رشته های مختلفی چون ، فرهنگ لازم و ضروری است .

محمدعلی اباذری هم چنین گفت: ما کمیسیون فرهنگی شورا شهر را با مشارکت مؤسسات فرهنگی برای رشد و توسعه شهرمان فعال تر می کنیم و عقیده داریم که هزینه برای فرهنگ سازی به نوعی سرمایه گذاری برای نسل های آینده است.

شهردار لولمان نیز در این نشست خاطر نشان کرد: هر شهری با فرهنگ سازی ، داشته های فرهنگی خود را باید به رخ جوامع دیگر بکشد.

سیده مریم پاکزاد افزود: ما متولی فرهنگ نیستیم بلکه از فعالیت های فرهنگی حمایت می کنیم .

DSCI2764

وی با اشاره به این مطلب که متأسفانه در بخش فرهنگی در کوچصفهان کار کم انجام شده ، گفت: باید از داشته های بخش مان اطلاع و از کسانی که در راه فرهنگ گام بر می دارندحمایت کنیم.

شهردار لولمان افزود: ما باید ریشه های فرهنگی را واکاوی ، فرهنگ های خوب را برجسته و فرهنگ های جدید را بپذیریم .

 وی فرهنگ را به تمام شهروندان مربوط دانست و گفت: مسئولان خود باید به فرهنگ در حیطه کاری خود توجه کنند.

مشاور روابط اقتصادی با کشورهای cis  و روسیه  در اتاق بازرگانی گیلان هم در این نشست اظهار داشت: امروز نگرش خوب و سازنده شهردار کوچصفهان ، دریچه امید برای توسعه فرهنگی بخش و شهرمان باز شده است.

b0ddd764-8413-44b1-bb83-3855e3aca91f_20140410_151827

جلیل جلالی فر افزود: فرهنگ مجموعه ای از سنن ، رفتار و آداب است که از تاریخ ما مانده و تداوم دارد.

وی همچنین گفت: ما برای پویایی و رشد هم معیشت و هم فرهنگ خوب می خواهیم . در واقع باید به تناسب تحول در معیشت رشد فرهنگی داشته باشیم .

جلیل جلالی فربا اشاره به این که ما دارای مکتبی غنی و کامل هستیم ، افزود: امروزه با حاکم بودن مدل های فرهنگی و اقتصادی ما با مطرح کردن مدل اسلامی با توجه به تأکید مقام معظم رهبری به سمت اقتصاد و فرهنگ و مدیریت جهادی خواهیم رفت.

وی همچنین گفت: اقتصاد مدیریت کردن منابع طبیعی برای بهتر زیستن و تأمین کمالات انسانی همراه با فرهنگ است.

مشاور روابط اقتصادی با روسیه در اتاق بازرگانی گیلان افزود: ما در جامعه باید رابطه متقابل فرهنگ و اقتصاد را درک کنیم .

وی همچنین گفت: فرهنگ در جامعه ما یک مفاهیم ارزشی ، کاربردی و مفاهیم فلسفی و ادراکی دارد.

جلیل جلالی فر افزود: ما باید بدانیم کدام فرهنگ مطلوب است تا مدل اسلامی آنرا در اختیار جامعه قرار دهیم.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که در تولید مزیت های فرهنگی مهم هستند، عنوان کرد: مؤسسات فرهنگی می توانند در تولید نظر بدهند.

در خاتمه مشاور روابط اقتصادی با روسیه در اتاق بازرگانی گیلان ، اظهار داشت: ما باید ساختار مؤسسات فرهنگی را تقویت و برای رشد اقتصادی ، فرهنگ را توسعه دهیم.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه