انعقاد قرارداد طراحی، ساخت، تجهیز و بهره برداری شهربازی پارک قدس رشت

 رژه اتوبوس های جدید در روز حمل و نقل /سرویس رایگان اتوبوسرانی بمناسبت روز رشت

بروکراسی اداری علت عدم دریافت بودجه قطار شهری

آشتی شهروندان با شهرداری، افزایش کیفیت آسفالت معابر و ایجاد تعامل با هدف جذب سرمایه‌گذار اولویت‌های شهردار منتخب رشت

رشت شهر اولین ها در قطار شهری خواهد شد

کره جنوبی از تحریم ها معاف شده است/ استقبال از خواهر خواندگی بین رشت و یکی از شهرهای کره

توضیحات مدیریت اجرایی ارتباط با رسانه ها در حوزه شهردار رشت درباره گزارش خبری پایگاه تحلیلی خبری خبر راست

فساد در شهرداری رشت ریشه‌کن می‌شود/ از امروز همه با همکاری و همدلی برای رفع مشکلات رشت تلاش کنیم

همایش “راه اندازی یک کسب و کار موفق” برگزار شد

انعقاد قرارداد ۱۶ پروژه عمرانی به ارزش بیش از ۳۷۵ میلیارد ریال، ۲ قرارداد در حوزه سرمایه گذاری به مبلغ بیش از ۶ میلیارد ریال و قرارداد خرید اتوبوس به مبلغ ۱۲۸ میلیارد ریال

درخواست عجیب مدیر روابط عمومی شهرداری از سرپرست شهرداری رشت!

۶ گزینه نهایی شهرداری رشت اعلام شد+اسامی

کد خبر: 38167 | تاریخ انتشار: ۱۷:۴۴:۴۸ - یکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

گزارش کامل از جلسه مشترک کمیسیون های برنامه و بودجه، حمل و نقل و ترافیک و عمران و توسعه شهری شورا شهر+ تصاویر

به گزارش آوای رشت؛ صبح امروز ۱۶ مهر ماه، جلسه مشترک کمیسیون های برنامه و بودجه، حمل و نقل و ترافیک و عمران و توسعه شهری شورا شهر برگزار شد.

موضوع اجرایی کردن ماده ۱۱۰ قانون شهرداری ها، بازگشایی مسیرهای شهری رینگ ۹۰ متری، ژ۵ و اتصال بلوار اصفهان به کوچکی (معلم) و همچنین موضوع هبه تخلفات ساختمانی املاک مسکونی ساخته شده برای مددجوان تحت پوشش بهزیستی، دستور جلسات صبح امروز بود.

رئیس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای شهر، با اشاره به دستور جلسه، گفت: اجرایی کردن ماده ۱۱۰ قانون شهرداری ها به محوریت بناهای میراثی موجود در پیاده راه فرهنگی، امروز در دستور کار است.

رضا رسولی افزود: پیاده راه فرهنگی به لحاظ سخت افزاری ایجاد شد، ولی به لحاظ زیبایی ساختمان های میراثی و قدیمی محدوده پیاده راه نیاز به رسیدگی، بهسازی و زیبایی دارد.
رسولی با اشاره به بررسی های انجام شده در مورد زیبایی و مرمت جداره ساختمان های تاریخی میدان شهرداری، بیان کرد: از رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری رشت می خواهیم جزییات طرح ارسالی را به شورا گزارش دهند که قرار است چه کارهایی صورت گیرد.

ساختمان نیروی انتظامی که یک بنای دولتی و همعرض اداره پست است؛ به عنوان پایلوت برای اجرای این طرح در نظر گرفته شد.

ساختمان های تاریخی محدوده مرکزی شهر یکپارچگی لازم را ندارند

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری رشت  به طرح ارجاع شده به شورا اشاره نمود و گفت: با توجه به قانون ۱۱۰ شهرداری ها، طرح بهسازی سیما و منظر شهری و همچنین ساماندهی تابلوهای تبلیغاتی محدوده مرکزی به شورا ارسال شده است زیرا ساختمان های تاریخی محدوده مرکزی شهر برخلاف موازین شهرسازی در طول زمان ساخته شده و بعد از نوسازی برخی از این ساختمانها یکپارچگی لازم را ندارند.
محجوب افزود: در راستای همین قانون، شهرداری می تواند با ارایه تذکر کتبی به مالکین محدوده مذکور، از ایشان بخواهد نسبت به مرمت و زیبا سازی جداره بناها اقدام نموده و در غیر اینصورت شهرداری می تواند طبق قانون شخصا هزینه نموده و با مفاصا حساب از مالک دریافت نماید.

رضا رسولی نیز در تایید سخنان محجبوب گفت: ⁨بام ساختمان ها به عنوان نمای پنجم در این طرح باید مورد توجه قرار گیرد زیرا گذشته رشت با شکل بام و نمای خاص اش مورد توجه قرار می گیرد. مانند شهر لاهیجان که سقف های منازل در این شهر جذابیت خاصی را به وجود آورده است و می توان در همین راستا، برای مالکین خصوصی و دولتی هم تشویق عوارض مصوب نماییم تا علاوه بر زیبایی و مرمت جداره، به نمای بام ها هم توجه نمایند.

پیاده راه مرکزی شهر چشم این شهر است

اسماعیل حاجی پور عضو شورای شهر رشت ضمن تبریک هفته نیرو انتظامی و ضرورت حضور مسعود نصرتی شهردار رشت در این جلسه، گفت: در سبزه میدان ساختمان های قدیمی ای وجود دارد که باعث لذت و اطراق توریست های خارجی میشود؛ برخی از مالکین این ساختمانها اصلا در ایران وجود ندارند و ساختمان هایشان متروکه و مخروبه شده است. ما باید امتیازاتی به مالکین ساختمان ها بدهیم تا شهر بتواند معماری اش را حفظ کند زیرا پیاده راه مرکزی شهر چشم این شهر است.

عضو شورا با اشاره به تخریب بناهای تاریخی و میراثی و یا نماسازی غیر بومی، بیان کرد: عدم وجود ارتباط عاطفی مدیران حوزه مدیریت شهری با بناهای شهر باعث نوسازی نمای سکوریت جای درب ها و پنجره های قدیمی شده که لذت پیاده راه را از بین برده است زیرا مردم از پیاده راه و ساختمان هایش خاطره دارند.
وی ابراز کرد: کمک کنیم امکاناتی برای صاحبان این املاک قائل شویم تا بخش تاریخی شهر را زنده نگه داریم و مردم لذت ببرند؛ اگر به این مهم رسیدگی نشود، در گذر زمان باز شاهد فرو ریختن بناهای میراثی خواهیم بود.

نما و سقف ساختمان ها وضعیت خوبی ندارد

فرهام زاهد با اشاره به از بین رفتن پوشش های سفالی عنوان کرد: عکس های زیادی از خانه های قدیمی داریم که ترمیمی صورت نگرقته و رو به تخرب است؛ شهرداری رشت می تواند قوانینی برای ساخت سقف یا بام و پیروی از یک مدل خاص را اعمال نماید که حداقل در نمای سقف ها دستور العمل های یکسانی اجرا شود.


وی همچنین خواستار اعمال قوانینی برای حفظ بناهای تاریخی و میراثی شهر رشت شد و تصریح کرد: بعضی ساختمان ها شناسنامه و هویت شهر رشت هستند.
زاهد ضمن پیشنهاد تشکیل کارگروهی در این راستا گفت: نگران زمانی باشیم که دیگر هیچ بنای تاریخی با معماری فاخر در این شهر باقی نماند.

رضا رسولی با توجه به اینکه ایجاد کارگروه می تواند در مبحث قانون ماده صد و همچنین مدیریت محتوا بر موضوع رسیدگی و حفظ بناهای تاریخی اقدام نماید، گفت: ساختمان های تاریخی دستورالعمل مشخصی دارند.
وی آسیب دیدگی کسب و کار در حوزه تجاری پیاده راه را عدم تطابق جنس کسب و کار با جنس پروژه اجرا شده دانست و گفت: باید جنس کسب و کار متناسب با فضای جدید تغییر یابد و همچنین احیای برخی از فضاهای گذشته نظیر کافه نوشین که از آن متفکرین به جامعه آمدند، می تواند به ارتقای توسعه شهری با فضای جدید کمک کند.
رضا رسولی پیشنهاد حضور نمایندگان و متخصصینی از سازمان میراث فرهنگی، مسکن و شهرسازی و کمیسیون های تخصصی شورا و سازمان ساماندهی مشاغل شهری را برای تشکیل کارگروهی داد تا پس از تکمیل طرح از سوی سازمان سیما و منظر شهری، در یک بازه زمانی دو ماه طرح بررسی و به شورا ارایه شود.
وی افزود: ازمردم بخواهیم ساختمان های قدیمی را اعلام کنند تا ارزش گذاری شود و از میراث بخواهیم به عنوان مطالبه نسبت به ثبت آنان اقدام کند و پیگیری شود تا حافظه ی شهرمان محفوظ شود

ایجاد یک بانک اطلاعاتی از خانه های میراثی ضروری است

عاقل منش دیگر عضو شورا نیز خواستار تشکیل کارگروه بناهای میراثی رشت شد و ابراز کرد: برخی از این خانه ها زادگاه بزرگان و مفاخر مطرح کشور هستند و برای ما اهمیت زیادی دارند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر افزود: ایجاد یک بانک اطلاعاتی مناسب از خانه های میراثی ضروری است تا بتوانیم اطلاعات لازم را از پژوهشگرانی که کوچه به کوچه شهر را می شناسند، بهره گیری کنیم زیرا این ساختمان ها میراث های گرانبهایی هستند.

در ادامه جلسه لایحه مربوط به هبه تخلفات ساختمانی اداره کل بهزیستی استان بررسی گردید.

رضا رسولی رئیس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورا، در این باره گفت: طبق مندرجات این پرونده، ۱۴ واحد مسکونی برای معلولین بنایی ساخته شده که چون ساکنان ان افراد معلول تحت پوشش بهزیستی هستند، این سازمان تقاضای بخشش تخلف ساختمانی از سوی شهرداری هستند.
وی با اشاره به عدم دریافت پروانه ساخت، افزود: عرصه ملک ساخته شده متعلق به مسکن و شهرسازی است و اعیان ان متعلق به بهزیستی است و به همین دلیل برای کمیسیون روشن نیست که شهرداری باید به کدام نهاد این هبه را داشته باشد.

ساخت موسسه ای برای ارایه خدمات برای معلولین و بخصوص کودکان اوتیسم

فرحناز نوبخت راد، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی، ضمن تقدیر از همکاری های شهرداری در این ساخت و ساز گفت: سالهای قبل توافقی مبنی بر هبه زمین به بهزیستی به منظور ساخت واحدهای مسکونی برای معلولین مدد جوی بهزیستی از سوی سازمان مسکن انجام شد.

وی از شورا و مدیریت شهری خواستار کمک شد تا املاک ساخته شده مذکور تعین تکلیف شود و گفت: عوارض و جریمه های ساخت و ساز، و جریمه های معوق بخشوده شود تا ما بتوانیم در زمین باقی مانده که متعلق به شهرداری است پس از تعیین و تکلیف های لازم موسسه ای برای ارایه خدمات برای معلولین و بخصوص کودکان اوتیسم بسازیم.

طیبه بینا،مدیر منطقه سه از تلاش این منطقه برای حمایت از برنامه های سازمان بهزیستی خبر داد و گفت: یک مورد خلاف ساختمانی (ملک ساخته شده بدون پروانه و خلاف) به مبلغ ۵۰ میلیون که درخواست هبه را از بهزیستی داشتند اما بررسی های ما نشان داد ۳ پرونده در ۳ مورد تخلف که ۱۸۰ میلیون خلاف مجموعا رخ داده ، و امروز بهزیستی برای هر ۳ مورد خواستار هبه است.

بینا تاکید کرد: اگر قرار است هبه شود، برای هر سه ملک مشخص گردد و نه فقط ملکی که ۵۰ میلیون بدهی دارد و دوم خدماتی که در این راستا بهزیستی می تواند به شهرداری ارایه دهد مشخص شده و در قالب تهاتر صورت گیرد.

مدیر منطقه سه تصریح کرد: در شرایطی بهزیستی از شهرداری درخواست هبه دارد که برخی از کارگران خدمات شهری ما با وضعیت مالی شهرداری زندگی نابسمانی دارند و اگر به وضع زندگی و معیشت آنها رسیدگی نشود، چه بسا یک آسیب اجتماعی جدید رخ دهد.

رضا رسولی در این باره گفت: مشکل این است هبه را چگونه به بهزیستی تحویل دهیم؛ طبق قانون چیزی به نام هبه برای تخلف ساختمانی آن هم برای یک نهاد دولتی نداریم. می بایست بر اساس ماده ۱۶ و ۱۷ بودجه این مسئله را پرداخت که طبق ماده ۱۶ باز هم منع قانونی است زیرا پرداخت می بایست به موسسات خیریه و هیات های مذهبی صورت گیرد و منع پرداخت به نهاد های دولتی داریم در ماده ۱۷هم هبه به اشخاص حقیقی صورت می گیرد.

رسولی افزود: می توان به صورت مشترک با مصوبه کمیسیون بودجه، املاک ساخته شده به نام اشخاص هبه شود. و دیگر املاک که نیاز به تعیین تکلیف دارند، جداگانه از سوی بهزیستی با مدیریت شهری مکاتبه شود.

در بخشی از جلسه، به موضوع سقوط تصفیه‌خانه و تعدادی از ماشین‌آلات پیمانکاران به ته دره در سراوان اشاره شد.

فاطمه شیرزاد رئیس کمیسیون بهداشت شورا شهر،به موضوع رانش زمین در محل اجرای پروژه تصفیه خانه سراوان اشاره نمود و گفت: در سکوت رسانه ها، این فاجعه نادیده گرفته شد. کوتاهی از کدام حوزه بود؟ اگه منزل مسکونی یا افرادی در آنجا بودند سونامی ای پیش می آمد. باید بررسی ها به حوزه های مربوطه درست انعکاس داده شود.

مسئله زباله گیلان باید یک بار برای همیشه حل شود

رضا رسولی نیز در تایید سخنان شیرزاد افزود: مرکز دفن زباله سراوان یک مساله جدی و بحران ملی است. و این اتفاق یک پیام بسیار واضح و محکم برای فعالیت های عمرانی داشت اینکه محل احداث تصیفه خانه اشتباه است؛ مسئله زباله گیلان باید یک بار برای همیشه حل شود و شورای پنجم این مسئله را پیگیری خواهد کرد.

رسولی افزود: زمانی که شهرهایی مثل ساری و نوشهر ۴۰ میلیارد برای زباله سوز هزینه می کردند، ما در شورای چهارم دچار یک سری کشمکش های باطل شدیم و امیدواریم شورای پنجم با انسجام و همکاری بتواند مشکل زباله سوز را حل کند. در شرایطی که تصفیه خانه احداث نشده و زباله سوز هم اجرایی نشده است، روزانه شیرابه زباله ها از رودخانه های رشت به سمت تالاب انزلی می ریزد. تالاب انزلی ارزش زیست محیطی دارد، بنابراین باید مشکل سراوان به عنوان یک بحران ملی نگریسته شود.

در ادامه همچنین مطالعات انجام شده در حوزه احداث رینگ ۹۰ متری، کانال ژ۵ و اتصال بلوار اصفهان به کوچکی (معلم) بررسی شد.
رضا رسولی هم به پیشینه بررسی این طرح در کمیسیون های تخصصی شورای چهارم اشاره نمود و در این باره گفت: امیدوارم شورای پنجم در روند بررسی لوایح دچار سیاست ورزی ها و خلل ها نشود.
وی تصریح کرد: با حضور شهردار می باید موانع اجرای این پروژه بررسی گردد.

در پایان جلسه با تایید اعضای شورا مقرر شد روز سه شنبه بازدید میدانی در مسیر ایجاد رینگ صورت گیرد.

عکاس: دانیال شفیعی

تهیه و تنظیم: عارفه طالع

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه