“چچیلاس” تبلیغات شارژی با سبکی نوین

مشاور حقوقی کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای‌شهر رشت منصوب شد

انتصاب سردبیر جدید خبرگزاری ایسنا در گیلان

صدور مجوز پخش فوتبال ایران و اسپانیا در پیاده راه فرهنگی در راستای ایجاد نشاط عمومی

پیام تبریک مهندس امیرلو مدیر منطقه چهار شهرداری رشت به مناسبت برد تیم ملی فوتبال

توزیع رایگان پیراهن ورزشی با طرح تیم ملی ایران توسط تولیدی البسه ورزشی دریا

بادیگاردیسم و نوچه پروری بلای جان شورای پنجم!/ آقای رمضانپور رفتار اطرافیانتان را کنترل کنید

دل نوشته اینستاگرامی مصطفی عاقل منش

ترکیب ثابت ایران در جام جهانی از دید یک سایت ایتالیایی

پژمان جمشیدی : خوشحالم که در تورنتو پا به توپ می‌شوم

دو گیلانی کمیسیون بهداشت از ریاست باز ماندند/ نام یک گیلانی در میان نواب رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی

بنر تبریک، جمع آوری ته سیگار، دیدار با امام جمعه و دیگر هیچ!

کد خبر: 38464 | تاریخ انتشار: ۹:۵۰:۳۰ - چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

نشست کمیته ساماندهی به وضعیت سیما و منظر شهری از کارگروه مشورتی کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی رشت برگزار شد

نشست کمیته ساماندهی به وضعیت سیما و منظر شهری از کارگروه مشورتی کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی رشت با حضور دکتر رضا رسولی رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری برگزار شد.

دکتر رضا رسولی در ابتدای این جلسه با تشکر از حضور متخصصین حاضر در جلسه گفت: صاحب نظران و متخصصینی که در جلسه اول برای این کمیته اعلام آمادگی کردند امروز دعوت شدند. مباحث ما در حوزه شهرسازی مشخص است و با همفکری همه می توانیم به نتایج مطلوب برسیم.

وی با بیان اینکه طرح تفصیلی ما نیاز به یکسری اقدامات دارد افزود: این هفته در نطق پیش از دستور شورای شهر از خروجی های این جلسه گزارشی را ارائه خواهم داد. به نظر بنده مسئله طرح تفصیلی خیلی نگران کننده است. کمیسیون ماده ۱۰۰ هم در حال حاضر نظم و نظام خاصی ندارد و خیلی سلیقه ای پیش می رود. چون مطالبات تطبیقی در این مورد نداریم، طبیعتا نظر دادن در این مورد آسان نیست.

دکتر رسولی در ادامه با برشمردن مهم ترین ماموریت های کمیته های تخصصی این کارگروه گفت: آسیب شناسی طرح تفصیلی و تدوین راهکارهای اصلاحی، ساماندهی وضعیت سیما و منظر شهری، نظام بخشی به کمیسیون ماده ۱۰۰، بهسازی و نوسازی بافت های تاریخی و فرسوده و سامان دهی اسکان غیررسمی، بازآفرینی فضاهای شهری و ساماندهی خدمات مهندسی مهمترین ماموریت های آن هستند.

وی افزود: نگاه به پروژه بازآفرینی ارزشمند است و اگر نیاز به تغییراتی در این زمینه باشد باید لحاظ شود.

رئیس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی رشت با بیان اینکه متاسفانه اکثر مطالعات ما در دو سال گذشته به خوبی هدایت نشد افزود: اگر در این بحث یک تفکر مشخص وجود داشته باشد به سمت سفارشی شدن می رود.

رسولی با بیان اینکه بحث ساماندهی نیز برای ما بسیار حائز اهمیت است افزود: به دلیل اینکه رشت هیچ حریم آزادی ندارد، نیازمند است که بعضی از حریم های روستایی به بخش شهری بپیوندند. چون بعضی از مناطق روستایی اهمیت شهری اما ماهیتی روستایی دارد. روستایی مانند آتشگاه که خیلی در آن کار شده و ۷۰ درصد آن در شهر است و بعنوان یک فرصت قابل بررسی است. تصمیم داریم مرکز توسعه روستایی را در آنجا مستقر کنیم. باید روستاها به نحوی جهت دهیم که ماهیت روستایی شان حفظ شود و مباحث شهری آن خوب پیش برود.

وی در ادامه به تبیین برنامه های کمیته های این کارگروه پرداخت و بیان کرد: دستور جلسه تعیین زمان برگزاری جلسات کمیته تخصصی، تعیین محل برگزاری جلسات، انتخاب دبیر کمیته تخصصی و بیان چشم انداز و سرفصل های کاری با توجه به ماموریت های کمیته از برنامه های این کارگروهاست. پیشنهاد من این است که با تشکیل گروههای ۵، ۶ نفره که هرکدام از آنها در محورهای تخصصی کار کنیم و در هرکدام از این کمیته ها یک نفر مدیریت آنها را برعهده داشته باشند تا در رسیدن به نتایج بهتر موفق شوند.

رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت در ادامه به ارائه توضیحاتی در خصوص برنامه طرح تفصیلی شهر رشت پرداخت و افزود: به عقیده من تا رسیدن به نقطه مطلوب طرح تفصیلی فاصله داریم. باید برای تضمین اجرایی شدن آن اقدام شود.

وی در پایان گفت: ما باید سعی کنیم مطالبات مردم و شهرمان را پیگیری کنیم. باید این مطالبه گری را در کانال درست قرار بدهیم.

مهدی برزگر دبیر کمیته ساماندهی وضعیت سیما و منظر شهری نیز در این جلسه طی صحبت هایی ضمن تشکر از دکتر رضا رسولی گفت: باید سازوگار این کارگروه را به سمتی پیش ببریم که کمیته ها مشخص شده و جمع بندی خوبی صورت بگیرد. در بخش کمیته شهرسازی، معماری و زیباسازی شهری برای رسیدن به نتیجه مطلوب در سازوکار درستی قرار دهیم. اگر طرح تفصیلی را منطبق بر منافع همگانی اصلاح کنیم می توانیم سیاست خوبی را در کمیسیون ماده ۱۰۰ اتخاذ کنیم. اگر می خواهیم در بحث بافت فرسوده خوب پیش برویم مستلزم این است که در طرح تفصیلی خوب پیش برویم. همه این موارد به صورت زنجیروار به هم مرتبط هستند.

وی افزود: چیزی که مهم این است که با چه سازوکاری می توانیم نظرات را جمع بندی کنیم و این نظرات در چه سطحی هستند. باید روی آنها همفکری شود و یک نقشه راه هم در این مسئله داشته باشیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

اکبر حیدرپور

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
یکشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه