شهردار رشت در زمینه انتصاب مدیران و اقدام عملیات زیربنایی کند است/ نماینده شهر برای من و ده نفر دیگر سخنرانی کرد اما لیست دیگری داد!/ پدر خوانده های اصلاح طلب به هر نحو ممکن برای حفظ قدرت تلاش می کنند

افطاری بی سر و صدای شهردار رشت تنها با چند رسانه!

نشست هم اندیشی با ngo ها و فعالان زیست محیطی با موضوع تفکیک زباله از مبدا

کسب نشان عالی آداب نوین میزبانی بین الملل توسط شهرداری رشت

باز هم جذب نیرو خارج از ضوابط قانونی، با اعمال فشار برخی اعضاء شورای رشت!/ اعضاء شورا بر اساس کدام قانون ، نزدیکان خود را در شهرداری مشغول نمودند!؟

جشن بزرگ نیمه شعبان در پیاده راه فرهنگی رشت برگزار شد

تجلیل از مدیران سابق منطقه ۴ توسط آرش امیرلو مدیر فعلی منطقه

جمع آوری دستفروشان در رشت به اجرا درآمد

پوست اندازی شهر با اتمام حجم پروژه های در حال اجرا

رضا رسولی: توسعه مدرن شهری راهکار حل معضلاتی همچون اشتغال

مدیر شهرداری منطقه یک رشت از تحقق کامل بودجه ۱۷۱ میلیاردی سال ۹۶ این منطقه خبر داد

نقدی برخواسته از مطالبات مردمی یا تخریب جهت دار تنها بانوی حاضر در مدیریت شهری

کد خبر: 39664 | تاریخ انتشار: ۱۰:۲۲:۲۴ - سه شنبه ۳۰ آبا ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای شهر رشت خبر داد:

در شهرداری رشت نظام پاسخگویی وجود ندارد

رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای شهر رشت گفت: پاسخگویی در نظام شهرداری رشت آنطورکه باید وجود ندارد.

رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری در پانزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی کلانشهر رشت با توجه به گذشت بیش از ۱۸سال و ۵ دوره از استقرار نظام شورایی در سیستم مدیریت شهری، حاکمیت مردم در تصمیم‌گیری امورات شهری را گام‌نخست اقدامات دانست و اظهار کرد: این مهم در راستای منویات انقلاب اسلامی و مردم سالاری دینی است.
رضارسولی این امر را گام آغازین خواند و خاطر نشان کرد: این مسئله به معنای کفایت شفافیت و اطلاع رسانی به مردم نبوده بلکه لازم است با سیستمی ساختارمند در راستای نظام متعالی گام برداشته شود که این نیز مستلزم طی کردن فرایند ویژه ای است.
وی با اشاره به نامه پنجاهم نهج البلاغه خطاب به کارگزاران حکومتی گفت: پاسخگویی در نظام شهرداری رشت آنطورکه باید وجود ندارد.
رییس کمسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی رشت با بیان اینکه شفاف سازی با حرف های قشنگ امکان پذیر نیست تصریح کرد: در قانون ظرفیتهای برگزاری جلسات علنی با حضور اهالی رسانه و مستمعین پیش‌بینی شده است اما متاسفانه به واسطه عدم وجود امکانات کافی و فضای مناسب برای حضور مستقیم مستمعین امکان حضور شهروندان در جلسات وجود ندارد.
وی با اشاره به آماده سازی طرح ویژه برای شفاف سازی و اطلاع رسانی صحیح و به موقع به شهروندان افزود: پیشنهاد این است که بخش علنی مذاکرات در شورا به صورت صوتی یا صوتی و تصویری توسط شورا پخش شود زیرا ذهن شهروندان در بسیاری از موارد به دلیل واسطه مند بودن شورا با شهرداری مغشوش می شود.
رییس کمیسسون عمران و توسعه شهری شورای شهر رشت، قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را حق طبیعی مردم دانست و تصریح کرد: شرح نطق های موافق و مخالف، طرح ها و لوایح نیز می تواند در این شفاف سازی ها مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: علنی بودن جلسات و حضور مردم و نمایندگان افکار عمومی در جلسات شورا، نه تنها تهدید نیست بلکه فرصتی است برای شورا. چرا که حضور آنها در جلسات شورا باعث می شود تا اعضای شورا با دقت بیشتری اظهارنظر کرده و تصمیم گیری ها نیز با دقت بیشتری صورت گیرد.
رسولی با تاکید بر استقرار و به روز رسانی مستمر سامانه جامع اطلاعات ناظر بر مقررات شهری افزود: ایجاد سیستم خودپایشی، ایجاد ساختار مقابله با انحراف، افزایش جلب اعتماد شهروندان، مقابله با حاشیه سازی و تعامل میان شورا، شهرداری و مردم از پیشنهادات در طرح شفاف سازی است.
وی با بیان اینکه بسیاری از ضوابط شهرداری تنها بصورت یک‌ فرم است و در نتیجه باعث ایجاد رانت می شود افزود: مباحثی همچون مناقصات مزایدات کلیه معاملات شهرداری اعم از نقدی، غیرنقدی، تهاترات، سرمایه گذاری، پیمانکاری و … شرایط انتخاب پیمانکاران، کنترل و مدیریت پروژه ها املاک، اموال، معاملات شهری، پروژه ها، شرح نطق ها، موافقت ها و مخالفت ها با لوایح، مصوبات، تصمیمات مربوط به بودجه و میزان هزینه ها و درآمدهای شورا باید به شهروندان اطلاع رسانی شود.

این مسئول تاکید کرد: شهرداری موظف است ظرف مدت ۳ ماه پس از انجام مقدمات طرح، اقدامات لازم برای عملیاتی شدن قانون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات، سامانه مرتبط با آن را انجام داده و گزارش نهایی را به شورای اسلامی شهر ارائه کند.
رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری با بیان اینکه اطلاع رسانی به ویژه در محلات کم برخوردار حق مردم است ادامه داد: برای مبارزه با فساد ریشه دار، هیچ راهی به جز شفاف سازی وجود ندارد.
رسولی تاکید کرد: باید بتوانیم نخستین شهر الکترونیکی نظام مند را با سامانه های نفوذ ناپذیر، خود پایش و دقیق برای مردم‌فراهم کنیم.
وی همچنین افزود: به روز رسانی سامانه استخدامی شهرداری رشت اعم از رسمی، پیمانی، قراردادی، حجمی و… انجام شود و نیاز ها، طریقه جذب و تامین نیرو اعلام شود.
گفتنی است طرح شفاف سازی ساختاری و عملکردی مدیریت شهری (ساختار شیشه ای شورا و شهرداری) در سه ماده و یک تبصره در در پانزدهمین جلسه پنجمین دوره شورای اسلامی شهر رشت جهت بررسی و تصویب تقدیم صحن علنی شورای شد.

نامه پنجاهم نهج البلاغه خطاب به کارگزاران حکومتی

” آگاه باشید! حق شما بر من آن است که جز اسرار جنگى هیچ رازى را از شما پنهان ندارم، و کارى را جز حکم شرع، بدون مشورت با شما انجام ندهم، و در پرداخت حق شما کوتاهى نکرده و در وقت تعیین شده آن بپردازم، و با همه شما به گونه‏اى مساوى رفتار کنم. “

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه