نقش ورزش در جامعه و جوانان کشور

عبور از چراغ قرمز

ما معلمین به اندازه کافی مقصریم/ مسیر توسعه از آموزش و پرورش و دانشگاه ها می گذرد

فقدان مدیریت علمی پسماند در رشت و کود درشتی که فرش جنگل شد؟!

آیا روحانی رنگ عوض کرده؟

اهمیت ژئواکونومیک راه آهن آستارا

نواگر سحرگهان

ماه های چالش و حاشیه های اطراف سپیدرود/ مصائب آقای جادوگر

چه کسی پاسخگوست؟

“تحلیلی از کنش سیاسی نسل دوم اصلاح طلب گیلان با نگاهی به عملکرد جوان ترین عضو شورای شهر رشت “

آقا ما غلط کردیم!

آقای فردوسی پور صاحب سپیدرود مردم رشت هستند!

کد خبر: 40343 | تاریخ انتشار: ۱۱:۰۴:۲۱ - چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

نمایشگاه کتاب تجربه ای بزرگ برای کودکان

قبل از حضور درنمایشگاه کتاب سعی کنید اطلاعاتی از ناشران معتبر داشته باشید . البته این به معنای نادیده گرفتن ناشران کم آوازه تر نخواهد بود و چه بسا منابع مناسبی بتوانیم از این ناشران پیدا کنیم. به همراه بردن کودکان در فضای شلوغی مثل نمایشگاه ممکن است دردسر ساز باشد و با اعمال سلیقه خود مانع از انتخاب صحیح شوند اما حضور کودکان در فضا خرید کتاب خود نوعی آموزش است و می توانید امیدوار باشید که پس از چند سال او نیز در انتخاب بهترین ها با شما هم سو خواهد شد.

آغاز نمایشگاه کتاب استان بهانه خوبی است تا در خصوص انتخاب کتاب برای کودکان بیشتر مطالعه داشته باشیم.اینکه والدین و مربیان بر لزوم و اهمیت خواندن در کودکان پی برده باشند موضوع مهم دیگری را پیش خواهد کشید و آن هم انتخاب آگاهانه منابع مناسب برای کودکان است . بخش بزرگی از والدین هرگز به کتابفروشی ها ، نمایشگاه های کتاب و یا کتابخانه ها نمی روند و تنها به خرید کتابهای سوپر مارکتی ،دکه ای و یا شخصیت های کارتونی با فرض بر اینکه کتاب بصورت خودکار و از قبل مشخص شده می تواند بر رفتار اخلاقی و اجتماعی کودک تاثیر مثبت داشته باشد اکتفا می کنند. اما اگر شما از آن دسته از والدین نیستید و انتخاب درست برایتان حائز اهمیت است پس بهتر است قبل از رفتن به نمایشگاه و روبرو شدن با حجم عظیم ، پر زرق و برق و تجاری کتاب ها با اطلاعات بیشتری برای خرید بروید. اگر چه بررسی و تحلیل آثار کاری است ظریف و صدور رای قطعی دشوار اما به نکاتی که می تواند شما را در انتخاب صحیح و آگاهانه یاری نماید اشاره خواهد شد:
در انتخاب کتاب کودک باید دقت کنیم تا زبان نوشتاری ساده ، روان و صحیح باشد. کودکان در سنین کمتر از کتابهای شعر و ریتم دار بیشتر لذت خواهند برد.
در بیشتر کتاب های کودک گروه سنی مناسب کتاب برای کودک بر اساس حروف الفبا درج شده است . و به شما در انتخاب متناسب بودن کتاب با سن کودکتان یاری خواهد رساند.(الف: پیش از دبستان )(ب:سال های اول ،دوم و سوم)
(ج:سالهای پایان دبستان)
لذت خواندن موضوع بسیار مهمی است . اگر کودک از خواندن لذت نبرد نمی توان امیدوار بود که عشق خواندن در او نهادینه شود . هم ذات پنداری با قهرمانان ، حس خوب پیروزی ، برتری یافتن خیر بر شر ، کشف حقیقت و پاسخ به پرسش های او … همگی نکاتی ست که می تواند او را به شوق آورد و همچنین باید دقت کنیم تا کتاب قرار است چه پیامی را به کودک منتقل نماید.کتاب کودکان کم حجم است و شما در فرصت کوتاهی می توانید با خواندن آن پی به پیام کتاب ببرید.
در سرزمین ما با پیشینه تاریخی ، ادبی و مذهبی آثار ارزشمندی وجود دارد که بسیاری از آنها به زبان ساده کودکان بر گردانده شده و می تواند انتخاب خوب و مناسبی باشد. این نوع آثار کودک را با حس زیباشناسانه درگیر خواهد نمود.
آثار کلاسیک جهان همیشه جزء پر مخاطبین هستند از آنجایی که این آثار توسط ناشرین زیادی با کیفیت های متفاوت به بازار عرضه می گردد باید در انتخاب آنها دقت بیشتری داشته باشید.
کتابهایی که می تواند به آموزش مهارت در کودکان بپردازد در بسیاری از مواقع شما را در حل مشکلات رفتاری کودکان یاری خواهند رساند به عنوان مثال اگر فرزندتان از تاریکی می ترسد خرید کتابهایی که می تواند به کودک شما آموزش دهد چیزی برای ترسیدن وجود ندارد انتخاب خوبی خواهد بود.
توجه به منابعی که ایمان به خداوند را تقویت خواهد نمود و یا به پرسش های فلسفی او درباره زندگی و آخرت با زبان ساده پاسخ خواهد داد حائز اهمیت است.
اگرچه در بسیاری از موارد ظاهر کتاب می تواند فریبنده باشد و همه ویژگی یک کتاب خوب را نمایش دهد اما ممکن است فاقد محتوا کیفی باشد. با این وجود توجه به جلوه های بصری کتاب و کیفیت آن نباید نادیده گرفته شود. نقاشی مناسب ،رنگ های شاد ،اندازه و قطع کتاب داشتن جلد مناسب ، صحافی خوب و …. همگی از ویژگی های یک کتاب خوب برای فرزند دلبند شماست.
خرید کتاب های مرجع برای کودکان سنین بالاتر و دانش آموز، علاوه بر برطرف نمودن نیاز های مطالعاتی و پژوهش های آنان در مدرسه سبب خواهد شد با کتب مرجع آشنا شوند .
قبل از حضور درنمایشگاه کتاب سعی کنید اطلاعاتی از ناشران معتبر داشته باشید . البته این به معنای نادیده گرفتن ناشران کم آوازه تر نخواهد بود و چه بسا منابع مناسبی بتوانیم از این ناشران پیدا کنیم.
به همراه بردن کودکان در فضای شلوغی مثل نمایشگاه ممکن است دردسر ساز باشد و با اعمال سلیقه خود مانع از انتخاب صحیح شوند اما حضور کودکان در فضا خرید کتاب خود نوعی آموزش است و می توانید امیدوار باشید که پس از چند سال او نیز در انتخاب بهترین ها با شما هم سو خواهد شد.
پس از خرید کتابها در فرصتی مناسب با فرزند دلبندتان در کنجی بنشینید و با علاقه واشتیاق کتابها را با هم بخوانید ،لذت ببرید و در مورد آن صحبت کنید تا کودک خود را به اندیشه وا دارید.یادتان باشد کودکان به دوباره و دوباره خوانی آثار محبوبشان علاقه دارند.

به قلم:زهرا بدن آرا

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه