مراسم بدرقه نیروهای پشتیبانی، تدارکات و اعزام ماشین آلات شهرداری رشت به کربلای معلی در گلزار شهدای رشت برگزار شد

انتصاب سرپرست جدید سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان

جشنواره رسانه‌ای ابوذر در گیلان برگزار می‌شود

دومین یادواره شهدای ورزشکار رشت و سومین سالگرد شهید مدافع حرم، سجاد طاهرنیا برگزار می شود

مهلت‌های تأدیه سکه متناسب با وضعیت مالی افزایش یابد تا از زندانی شدن فرد جلوگیری شود

پایان کار شعبان‌نژاد در جهاد کشاورزی گیلان؟!

چرا علی بهارمست نخواست در بین گزینه های شهرداری رشت باشد؟

بلیت شنبه‌های سینما هم نیم‌بها شد

رضا خرم: می‌توان با استفاده از آثار مرحوم خرم نسل امروز را تشویق کرد / بردیا صدرنوری: اساساً به دنبال تیپ خاصی از موسیقی هستیم / گفت‌وگو با برگزارکنندگان جشنواره و جایزه همایون خرم

سیلاب‌ اخیر ۱۵ میلیارد تومان خسارت به تأسیسات آبزی‌پروری گیلان وارد کرد

جلسه توجیهی اعضای اعزامی ستاد اربعین شهرداری رشت به کربلای معلی برگزار شد

بازداشت یکی از مدیران ارشد اجرایی استان گیلان به اتهام اخذ رشوه

کد خبر: 40515 | تاریخ انتشار: ۱۳:۵۱:۵۲ - شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

بررسی کنترل نبض ایمنی جاده های گیلان

با وجود برخی اقدامات ایمن سازی، هنوز نبض ایمنی جاده های گیلان، نامنظم می زند.

“دیر رسیدن، بهتر از هرگز نرسیدن است” این شعاری است که همه، بارها آن را شنیده، روی تابلوها دیده و به آن معتقدیم. اما درعمل، گاهی عجله  و دور دیدن چشم عوامل قانون، رعایت نکات ایمنی را پشت گوش جاده ها می اندازد و گاهی هم فراهم نبودن زمینه ها و زیرساخت های سفر ایمن، باعث می شود حادثه، مهمان ناخوانده جاده ها شود و خاطره ای تلخ برای مسافرانی که به امید سفری خوش کوله بار بسته اند، رقم بزند.

آمارهای اداره کل پزشکی قانونی گیلان نشان می دهد از ابتدای امسال تاکنون ۳۹۲ نفر در تصادفات جاده ای استان، جان خود را از دست داده اند.

مدیرکل پزشکی قانونی گیلان با بیان اینکه پارسال ۴۹۹نفر در تصادفات برون شهری جان باختند گفت: عامل مرگ۵۰ درصد این افراد، وارد شدن ضربه به سر، به علت نبستن کمربند ایمنی و استفاده نکردن از کلاه ایمنی ثبت شده است. آمارهای پزشکی قانونی از این حقیقت هم حکایت دارد که ۶۵ درصد کشته شدگان حوادث جاده ای در استان،  موتورسیکلت سواران و عابران پیاده هستند.

دکتر مهدی قربانی ثمین با بیان اینکه بطورمعمول حدود ۹۵ درصد مصدومان حوادث رانندگی به پزشکی قانونی مراجعه می کنند افزود: پارسال۱۲هزار و۴۷۵نفر که در تصادفات رانندگی گیلان، مصدوم شده بودند، به پزشکی قانونی مراجعه کردند.

وی با اشاره به اینکه کم عرض و سخت گذر بودن برخی جاده ها و ترافیک پرحجم در ایام تعطیل،انتقال مصدومان تصادفات به مراکز درمانی را سخت می کند می گوید: حدود ۴ درصد تلفات تصادفات جاده ای گیلان، هنگام انتقال مصدومان و ۴۲درصد هم پس از انتقال مصدومان به بیمارستان ثبت شده و این یعنی حدود نیمی از تلفات جاده ای در فرآیند انتقال مصدومان به بیمارستان و پس از آن رخ می دهد.

مدیرکل پزشکی قانونی گیلان معتقد است: با راه اندازی پایگاه امداد و نجات هوایی و استفاده از بالگرد، سرعت انتقال مصدومان افزایش می یابد و در نتیجه آمار تلفات تصادفات استان کاهش چشمگیری خواهد یافت.

اما این کارعلاج پس از واقعه است و تا حدودی شیب آمار تلفات جاده ای را کم می  کند و باید از سرچشمه و همان آغاز سفر دنبال کار را گرفت و با رعایت نکات ایمنی، فراهم کردن زیرساخت ها و زمینه های ایمنی سفر، سفری آرام و بی خطر را مهمان همیشگی جاده ها کرد و آمار تلفات را کاهش داد.

هرچند، آمارهای پلیس راه گیلان که نبض ترافیک در جاده های استان را در دست دارد، از کاهش تصادفات و تلفات جاده ای در ۵ سال گذشته حکایت دارد. رییس پلیس راه گیلان با بیان اینکه در۵ سال گذشته ۲ هزار و۷۳۰ نفر در تصادفات جاده ای استان جان خود را از دست دادند گفت: آمار تلفات جاده ای گیلان از۶۴۳ نفر در سال ۹۰، به ۴۹۹نفر در سال ۹۵ کاهش یافته است.

سرهنگ حسین محمد پور با بیان اینکه تعداد وقوع تصادفات هم در این مدت بطورمیانگین حدود ۲۰ درصد کاهش را نشان می دهد، اعمال قوانین سخت گیرانه، افزایش نرخ جریمه تخلفات حادثه ساز و ایمن سازی راه ها را از مهم ترین عوامل کاهش تصادفات و تلفات جاده ای در ۵ سال گذشته می داند. در حالی که آمارهای ۵ سال گذشته مبین کاهش آمار تلفات جاده ای است اما تعداد کشته شدگان این حوادث در۸ ماه گذشته امسال، ۲۲ نفر بیشتر از مدت مشابه پارسال است که رییس پلیس راه گیلان، افزایش میزان سفر و به تبع آن تردد وسایل نقلیه و ناآشنابودن مسافران به مسیرهای استان را علت این میزان تلفات اعلام کرده و می گوید: علت وقوع۵۷ درصد تصادفات جاده ای استان عامل انسانی است که عدم توجه به جلو، تجاوز به چپ و رعایت نکردن سرعت مطمئنه از مهم ترین این خطاهاست.

سرهنگ حسین محمد پور با بیان اینکه امسال هم مثل سالهای گذشته بیشترین آمار تلفات جاده ای معادل۳۸ درصد، مربوط به موتورسیکلت سواران و عابران پیاده است گفت: پلیس راه با توزیع بروشورهای هشدار دهنده، توزیع کلاه در مناطق پرحادثه و نیز حضور در مجامع عمومی و تشریح نکات ایمنی، سعی در فرهنگ سازی برای کاهش خطای انسانی، بویژه کاهش آمار تلفات عابران و موتور سواران دارد.

وی رعایت نکات ایمنی قبل و هنگام سفر را درکاهش آمار تصادفات بسیارموثر می داند و می گوید: پلیس درکنار فرهنگ سازی، با کنترل سلامت ناوگان حمل ونقل عمومی، کاهش سرعت۱۱۰کیلومتر به۹۵ کیلومتر درجاده های اصلی، کاهش سرعت ۸۰ کیلومتر به ۶۰ کیلومتر درمسیرحاشیه مناطق مسکونی، راه اندازی سامانه۱۱۰۱۲۰برای اطلاع رسانی تخلفات ناوگان حمل ونقل عمومی، تست الکل  و اعتیاد رانندگان، استفاده بیش از۱۰۰ دوربین کنترل  تخلفات و استفاده از ۲ هزار و ۲۰۰راهور محله، سعی کرده، زمینه های لازم برای ایمنی سفر را درجاده ها فراهم کند و آمار تصادفات را دراستان کاهش دهد.

اما سوال اینجاست چرا با وجود اقدامات و توصیه های پلیس و فرهنگ سازی از سوی رسانه ها، تشکل های مردم نهاد و همیاران پلیس برای رعایت نکات ایمنی، باز هم شاهد بی احتیاطی و وقوع تصادفات هستیم و هرجا که سر و کله پلیس، قانون وعوامل بازدارنده پیدا نباشد، تخلف وبه تبع آن تصادف روی می دهد؟ رییس پلیس راه گیلان در پاسخ به این سوال می گوید: تا فرهنگ رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی درمردم نهادینه نشود و به یک اعتقاد و باور قلبی در نیاید، متاسفانه بازهم شاهد حوادث ناگوار رانندگی خواهیم بود.

وی البته افزود: اگرچه مهم ترین عامل تصادفات در استان عامل انسانی و رعایت نکردن نکات ایمنی از سوی رانندگان و عابران است اما فراموش نکنیم که ارتقای ایمنی خودروها و ایمن سازی مناطق پرتصادف هم درکاهش تصادفات و تلفات جاده ای بی تاثیر نیست.

سرهنگ حسین محمد پور افزود: نیمی از تصادفات جاده ای بویژه تصادف با عابران پیاده در شب و به علت کاهش شعاع دید درتاریکی اتفاق می افتد که نصب سیستم روشنایی می تواند تا حدود زیادی درکاهش تصادفات اثرگذار باشد.

درحالیکه رییس پلیس راه گیلان نصب سیستم روشنایی را در کاهش نیمی از تصادفات اثرگذار    می داند، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان می گوید : بر اساس آیین نامه ایمنی راه ها، ایجاد سامانه روشنایی در جاده ها، جزو الزامات ایمنی نبوده و صرفا برای کمک به ایمنی بیشتراست. گذری بر راههای استان نشان می دهد از مجموع حدود۱۱هزار کیلومتر راه در گیلان، فقط حدود ۲۰۷ کیلومتر از بزرگراهها و راه های اصلی به سیستم روشنایی مجهزند.

حال سوال اینجاست آیا پراکندگی سکونتگاه های گیلان، احشام سرگردان، مه گیر بودن و بارندگی های فراوان که شعاع دید را در شب بیشتر از حد معمول کاهش می دهد، دلایل کافی برای قرارگرفتن سیستم روشنایی در فهرست الزامات آیین نامه ایمنی راه ها نیست؟ مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده ای گیلان می گوید: الزامات ایجاد سیستم روشنایی در راه های استان را درمکاتبه با سازمان راهداری وحمل ونقل جاده ای مطرح و ازآنان خواستیم در این بند از آیین نامه بازنگری کنند اما تاکنون دستورالعملی دراین باره دریافت نکرده ایم.

محمدرضا نازک کار افزود: شاید یکی از دلایل عدم موافقت این سازمان، هزینه بر بودن ایجاد و تامین انرژی سیستم های روشنایی باشد.

وی نبود جدا کننده در راه های اصلی را از هم مزید بر علت می داند و می گوید: براساس سیاست های کلی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای درحال حاضر روشنایی طولی مد نظر نبوده و برای کاهش هزینه ها و براساس اولویت، بنا داریم بصورت نقطه ای در مناطق پر خطر که به نوعی نقطه کور و کاهش دید بیشتر است، روشنایی ایجاد کنیم. چرا که هزینه این سامانه روشنایی در یک کیلومتر۳میلیون و۷۵۰هزار تومان و سامانه روشنایی طولی ۱۵۰ میلیون تومان است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان اگرچه سیستم روشنایی راه ها را در جلوگیری از حوادث جاده ای موثر می داند اما معتقد است شناسایی، آشکارسازی و ایمن سازی نقاط پرحادثه دراولویت اول قراردارد چراکه فقط آشکارسازی این مناطق پرخطر، کاهش حدود ۷۰ درصدی  تصادفات  در  این  نقاط  را به دنبال دارد.

محمد رضا نازک کار از آشکارسازی۹۷منقطه پرحادثه با نصب علائم و تابلوهای راهنمایی ورانندگی خبر  داد و گفت: مطالعه و بررسی برطرف کردن این مناطق پرحادثه در قالب طرح مطالعاتی به سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای فرستاده شده ومنتظر ابلاغ مصوبه سازمان هستیم تا به تناسب اعتبارات ابلاغی وبراساس اولویت کار، ایمن سازی این نقاط را آغازکنیم.

وی نصب۱۳و نیم کیلومتر گاردریل، احیای خط کشی ها در ۲ هزار و۶۵۰ کیلومتر راه،۶۰ کیلومترروکش آسفالت و ایجاد ۱۲کیلومتر نیوجرسی را از مهم ترین اقدامات امسال این اداره کل برای تامین امنیت ایمنی درجاده های گیلان اعلام کرد و گفت: تاپایان سال علاوه برایجاد ۳۲کیلومتر روشنایی طولی و۱۲نقطه روشنایی نقطه ای، ۵۴سامانه هوشمندثبت تخلف در مسیرها ثبت می شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان اگرچه باتوجه به در پیش بودن زمستان و لزوم توجه بیشتر به ایمن سازی راه ها به استقرار۴۸۲راهدار با ۲۷۴خوردوی سبک وسنگین در محورهایی که احتمال ریزش کوه، جاری شدن سیلاب و بروز بهمن وجود دارد خبر داد،گفت:  اما ارائه به موقع خدمات امداد ونجات در کاهش آثار تصادفات وآمار کشته شدگان موثر است.

 بررسی ها و تجربه زمستان سالهای قبل نشان می دهد کهنگی ناوگان راهداری خدمات رسانی هنگام وقوع بارش سنگین برف را با مشکل مواجه می کند. آنطور که مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای می گوید: میانگین عمر ناوگان راهداری گیلان ببش از ۲۶سال است که ۲۱سال از استاندارد بین المللی و ۱۱سال از استاندارد های ملی بیشتر است. به گفته وی باید ۲۰درصد ناوگان راهداری استان نوسازی شود تا این تجهیزات به نُرم استاندارد  خدمات رسانی برسند.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان البته کمبود راهدار را هم مزید بر علت می داند ومی گوید : تا پایان امسال ۱۱ نفر از راهداران خبره گیلان بازنشسته می شوند در حالیکه به رغم اعلام نیاز به سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، جایگزینی برای آنها وجود ندارد.
اما از پاتوق راهداران در راه های استان ، مناطق سخت گذر و برف گیر که  نقش تعیین کننده ای در بازگشایی و ایمن سازی مسیر دارند که بگذریم به امکانات و تجهیزات امداد و نجات گیلان می رسیم که در مواقع بروز حوادث، به داد حادثه دیدگان رسیده و در کاهش تلفات جاده ای اثر گذار است.
رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی گیلان با بیان اینکه گیلان ۳۷ پایگاه اورژانس جاده ای دارد گفت : براساس برنامه پنجم توسعه، تا سال ۹۴ توانستیم به ازای هر ۵۰هزار نفر جمعیت یک پایگاه فوریت های پزشکی درگیلان راه اندازی کنیم اما در ایام تعطیل با ورود مسافران، جمعیت این استان به ۳ برابرافزایش یافته و بالطبع این تعداد پایگاه پاسخگوی نیازهای امداد و نجات نیست.
دکتر پیمان اسدی با اشاره به وجود ۱۲۴ دستگاه آمبولانس در گیلان گفت: اگرچه به لحاظ تعداد آمبولانس درمقایسه با استان های همسان وضعیت خوبی داریم اما ۱۵ درصد ناوگان اورژانس گیلان فرسوده است و به نوسازی نیاز دارد که با توجه به اعلام نیاز به اورژانس کشور، قرار است در فرآیند توزیع جدید سازمان بر این تعداد افزوده شود.
وی می گوید: ۴۴۰ پزشک، پرستار، تکنسین فوریت های پزشکی و امدادگر، در هنگام بروز حوادث کار خدمات رسانی به مصدومان را بر عهده دارند.
دکتر پیمان اسدی اگرچه راه اندازی پایگاه امداد و نجات هوایی و استفاده از بالگرد در گیلان را ضروری می داند اما می گوید: با وجود اقلیم ناپایدار در استان، حتی در صورت داشتن بالگرد، امکان استفاده از آن در شب و هوای مه آلود و بارانی وجود ندارد.
وی افزود: از طرفی برای استفاده از بالگرد، نیاز به تجهیز بیمارستان ها به جایگاه اختصاصی فرود است که درحال حاضر فقط در دو بیمارستان خصوصی و یک بیمارستان دولتی، این جایگاه تعبیه شده است.
رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی گیلان هزینه زیاد ایجاد پایگاه امداد ونجات هوایی را هم مزید بر علت می داند ومی گوید: خرید یک دستگاه بالگرد که فقط بخشی از تجهیزات پایگاه امداد و نجات هوایی به شمار می رود معادل هزینه ساخت ۷ پایگاه اورژانس زمینی است، البته باید به این میزان، هزینه نگهداری را هم افزود که ۸ برابر هزینه ساخت است.
دکتر پیمان اسدی بابیان اینکه پایگاه امداد و نجات هوایی باید در مرکز استان باشد تا بتواند شعاع ۱۵۰کیلومتری را پوشش دهد گفت: با وجود پیگیری زیاد برای زمین این پایگاه، به علت کمبود زمین دراستان بویژه رشت، هنوز زمینی برای این آشیانه جانمایی نشده اما زمینی در سایت لاکان رشت پیشنهاد ومشخصات آن به سازمان اورژانس کشور ارسال  شده که منتظر تایید فنی آن هستیم.
کوتاه سخن اینکه: اگرچه دستگاه های متولی درگیلان از فرهنگ سازی گرفته تا ایمن سازی راه ها و استاندارد سازی تجهیزات و خدمات در مسیر تامین ایمنی راه و سفر قدم برداشته اند اما گذری بر راه ها و نگاهی به تجهیزات و امکانات این حوزه نشان می دهد هنوز کاستی هایی دراین باره وجود دارد که باید مرتفع شود و البته مسافران جاده ها هم برای اینکه سفرشان بی خطر باشد، باید بیشتر از گذشته به قانون احترام بگذارند و نکات ایمنی قبل و بعد از سفر را آویزه گوششان کنند.
منبع: صداوسیما
استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه