به مناسبت عید سعید قربان مکان عرضه و ذبح گوسفند زنده از سوی شهرداری رشت اعلام شد

دعوت به همکاری چچیلاس برای تکمیل گروه بازاریابی با درآمد ماهی سه میلیون تومان

اکران همزمان سی‌ویکمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان در گیلان

انحلال کمیته فرهنگی سپیدرود نخستین قدم برای بهم ریختگی اوضاع ورزشگاه سردارجنگل

دو تراژدی یک واقعیت؛ از گربه کشی تا سپیدرود کشی

سندروم “خود درجه یک پندارى” مزمن!

آزادگان سرافراز از آزمون دشوار مصائب سربلند بیرون آمدند

با حضور سرپرست شهرداری رشت؛ آغاز فیلمبرداری مستند “هنر مردان خدا”

پیام علی بهارمست سرپرست شهرداری رشت به مناسبت بازگشت اولین گروه آزادگان به میهن اسلامی

کشف بیش از ۴۰۰ هزار عدد داروی فاسد

نگذاریم نسل‌های بعدی از ما به‌عنوان نسل خودخواه و منفعت‌طلب یاد کنند

پیام تسلیت مهندس بهارمست سرپرست شهرداری رشت به استاندار گیلان

کد خبر: 4052 | تاریخ انتشار: ۱۲:۴۸:۴۵ - جمعه ۱۲ ارد ۱۳۹۳ | بدون نظر | چاپ |

پروفسور فضل الله رضا

در یازدهم دی ماه سال ۱۲۹۳ در رشت دیده به جهان گشود . دوران دبستان را در مدرسه سیروس و دبیرستان را در ایرانشهر گذراند و در رشته مهندسی برق از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد.

فضل الله رضا از همان دوران نوجوانی به مباحث ادبی و فلسفی و حکمی و عرفانی و از جمله ریاضی علاقه مند بود و در سن بیست و پنج سالگی کتاب های « راز آفرینش » ، « هندسه علمی » ،   « رادیو به زبان ساده » را به تحریر کشید . در تابستان ۱۳۲۳ برای تحصیل به آمریکا رفت . ابتدا به دانشگاه کامبیا و سپس به پلی تکنیک نیویورک رفت و محضر استادان بزرگ دنیا را در رشته های ریاضی کاربردی ، مهندسی برق و مخابرات و ارتباطات درک کرد . وی پس از دریافت مدرک دکترای الکترونیک از دانشگاه پلی تکنیک نیویورک به تدریس در دانشکده فنی دانشگاه نیویورک آمریکا « واشنگتن » پرداخت . پروفسور فوستر و پروفسور دوبر ریاضی دانان مشهوری اند که به  فضل الله یاری رساندند و نامه هایی به دانشگاه تهران و دانشگاه ام . آی . تی در بوستون نوشتند و لیاقت و توانایی ایشان را برای تدریس تأیید کردند .
پروفسور رضا در این باره می گوید : از دانشگاه موطنم هیچگاه خبری نرسید . شاید نامه ها را در دانشکده ی فنی بایگانی کرده باشند . ولی دعوت نامه ای از دانشگاه ام . آی . تی به دستم رسید که از آغاز تحصیل ۱۹۵۰ میلادی برای تدریس در دانشکده برق این دانشگاه مشغول کار شوم . ایشان به مدت ۴ سال در این مرکز عالی و پس از آن تا سال ۱۳۴۶ شمسی در دانشگاه سیراکیوز تدریس کرد و در این سال پس از مدتها دوری به وطن بازگشت و عهده دار ریاست دانشگاه صنعتی و سپس ریاست دانشگاه تهران شد و بعد از آن در سمت سفیر ایران در یونسکو به پاریس رفت . دانشکده علوم دانشگاه پاریس ( سوربن ) ازایشان به عنوان استاد استقبال کرد که ۵ سال به طول انجامید تا این که با سمت سفیر کبیر ایران در کانادا وارد آن کشور شد و دانشگاههای مک گیل و کنکوردیا این فرصت را غنیمت شمردند و از ایشان با عنوان استاد دعوت کردند که این همکاری علمی تا امروز ادامه دارد . ایشان با خلق تئوری « انفرماسیون و مکاتب پیشرفته » در ریاضیات کاربردی و علوم وابسته آن تحولی ایجاد کرد . آثار پروفسور رضا در مجلات علمی انتشار یافت و جهانی شد و به سرعت در شوروی سابق ، رمانی ، مجارستان ، چکسلواکی ، دانمارک ، سوئیس ، اسپانیا ، آلمان ، فرانسه ، ژاپن ، استرالیا و چند کشور دیگر ترجمه و چاپ شد . رضا یکی از مفاخر علمی ایران است ، او در ریاضیات کاربردی ، تئوری سیستم و کنترل اتوماتیک مهندسی برق و مخابرات ، تئوری شبکه های برق و تئوری انفورماسیون یکی از صاحبنظران جهان معاصر است .
این استاد بزرگ ریاضی یکی از سخنوران زبردست معاصر نیز هست . نوشته های ادبی ایشان که گواه طبع خوش و اندیشه والای ایشان است همگی به چاپ رسیده اند . به گفته دکتر اسلامی ندوشن : « پروفسور رضا اگر اشتغالش با علوم است ، روحش با فکر فارسی است . این توفیق از او یک چهره پرمایه ساخته است »
شمار مقالاتی که از ایشان در مجله های کانادا ، آمریکا ، اروپا و ایران به چاپ رسیده است از دویست گذشته است و کتابهای مهم او به حدود بیست عنوان می رسد که شامل مقالات علمی و مباحث فرهنگی و ادبی است .
آثار زیر از ایشان قابل ذکر است : نگاهی به شاهنامه ، محمد اقبال ، پژوهشی در اندیشه های فردوسی ( ۲ج )  دیده ها و اندیشه ها ، مهجوری و مشتاقی که همگی به فارسی روان و استواری نگارش شده است .

آثار او به انگلیسی ، رومانیایی و اسپانیایی نیز ترجمه شد .
۱. Linears paces in engineery
آثار او به مجاری نیز ترجمه شد .
۲. An introduction to information theory
آثار او از انگلیسی به روسی نیز ترجمه شد .
۳. Modern network analys’s
هفتمین جشنواره پاییزی مهرگان در اواخر اکتبر ۲۰۰۲ با حضور بیش از بیست هزار بازدیدکننده برای مدت دو روز در جنوب کالیفرنیا « اکستاما » برگزار شد که در آن آثار علمی پروفسور رضا به صورت دیسک فشرده رایانه (CD) رایگان در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت و آثار ایشان به صورت نمایش گاه برای بازدیدکنندگان به عرضه در آمد . مسئول این نمایشگاه دکتر مهندس محمود جوادی ( رشتی ) و از دوستان پروفسور رضا بود .

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه