حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد/ اگر بخواهد ادامه پیدا کند برخورد می کنیم

ربوده شدن ۱۴ نفر از نیروهای هنگ مرزی میرجاوه

علت موفقیت‌های دولت یازدهم امید به آینده بود؛ هنوز دولت را شروع نکرده بودیم که بازار آرام شد

ایران در بازی‌های پاراآسیایی سوم شد + جدول

نامه صریح آیت‌الله مکارم به رئیس قوه قضاییه درباره زندانی کردن بدهکاران مهریه

هرکس خیانت کرد مهر خیانت بر پیشانی اش بزنیم

رئیس جمهور وزاری پیشنهادی را سه‌شنبه به مجلس معرفی می‌کند

مجلس با لایحه CFT موافقت کرد؛ ۱۴۳ رای موافق ۱۲۰ رای مخالف

دادگاه لاهه: آمریکا باید بخشی از تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند

 از مردم بابت فشارها عذرخواهی می‌کنم

حمله موشکی سپاه به «مقر تعدادی از عوامل حادثه تروریستی اهواز» در شرق فرات در سوریه

فهرست دریافت کنندگان ارز نیمایی و دولتی منتشر شد+اسامی

کد خبر: 40752 | تاریخ انتشار: ۱۲:۵۶:۰۹ - پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

نگاهی به برخی از مواد لايحه بودجه ۹۷؛

حکم به توسعه فقر در لایحه بودجه ۹۷/ روزهای سخت در انتظار مردم ایران

افزایش مالیات در حالی اعمال شده که بسیاری از افراد به دلایل گوناگون سال‌هاست از پرداخت آن فرار کرده‌اند. گویی دولت به جای جلوگیری از فساد، اولین راهکار برای تامین بودجه کشور را تحت فشار قرار دادن شهروندان به لحاظ اقتصادی می‌داند.
هر سال به هنگام ارائه لایحه بودجه باید خودمان را به خداوند بزرگ بسپاریم، زیرا نمی‌دانیم که دولت محترم چه خوابی برای ملت دیده است. امسال نیز از این قاعده مستثنا نبودیم و دولت به هنگام ارائه لایحه بودجه به مجلس و رونمایی از چندین ماه از تلاش خود، تدابیری سختگیرانه‌تری را در این لایحه بر مردم تحمیل کرده است. این درحالی است که دولت تدبیر و امید ۲۹ آذر سال گذشته از منشوری رونمایی کرد که سال‌ها در میان مردم مغفول مانده بود.

منشور حقوق شهروندی که دولت یازدهم به تدوین آن همت گمارد، بسیاری از حقوقی را احصا کرد که در قوانین گوناگون به آن اشاره شده بود اما بسیاری از شهروندان شاید از وجود آنها بی‌خبر بودند و پس از رونمایی از آن، امیدوار بودند این منشور بتواند حقوقی که سال‌هاست از آنها ضایع شده و آنها نیز از آن بی‌خبر بودند را جبران کند. اما گویی لایحه بودجه ۹۷ کمر به نقض حقوق شهروندان بسته است و در موارد گوناگونی شهروندان را با مشکلات و معضلاتی روبه رو می‌سازد. دربند ۱۰ مقدمه این منشور، رییس جمهور اعلام کرده که از ایجاد زمینه های نقض حقوق شهروندی به ویژه نقض‌های نظام‌مند و مکرر با استفاده از حداکثر امکانات قوه مجریه و با همکاری سایر قوا و نهادهای عمومی و مدنی پیشگیری می‌کند. این در حالی است که بسیاری از موارد لایحه بودجه ۹۷ را باید نقض نظام مند و مکرر حقوق شهروندان دانست. مگر تحمیل مشکلات مضاعف به شهروندان، گرانی، افزایش مالیات،افزایش عوارض خروج از کشور، نقض نظام‌مند حقوق شهروندان محسوب نمی‌شود و چرا رییس جمهور، خود این موارد را در لایحه انگاشته است؟ یا اینکه رییس‌جمهور که خود تدوین کننده منشور حقوق شهروندی است، چرا در لایحه بودجه نیم نگاهی به حقوق شهروندان نداشته و در موارد بسیاری به صورت نظام مند حقوق افراد را نقض کرده است؟

افزایش پلکانی عوارض خروج از کشور
افزایش عوارض خروج از کشور، افزایش مالیات و… از جمله موضوعاتی است که در این لایحه بودجه گنجانده شده که البته تمامی این موارد نیز با هدف حمایت از اقشار ضعیف جامعه عنوان شده است. این در حالی است که در این سال‌ها بسیاری از افراد جامعه که اتفاقا در طبقه متوسط جامعه هم بودند، به دلایل زیادی مانند بیکاری، تورم ،عدم اعمال مدیریت صحیح و بسیاری از مشکلات دیگر به خط فقر نزدیک شده‌اند. مردم سال‌هاست که به امید تغییرات مثبت در زندگی و معاش خود، روزگار می‌گذرانند اما انگار قرار نیست ملت ایران روزهای شاد و با مشکلات کمتر را تجربه کنند و هرروز تبصره، ماده یا قانونی، فشاری مضاعف بر مردم تحمیل می کند که واقعا توان تحمل آن را ندارند. شهروندان ایرانی که در این سال‌ها که شدیدا درگیر مسائل اقتصادی هستند، امید به روزهایی دارند که که بتوانند اندکی زندگی کنند. اما انگار قرار نیست این اتفاق بیفتد و هر روز خبری سلامت روان‌شان را تهدید می‌کند. افزایش قیمت‌ها، تورم، اجاره نشینی و اجاره‌های بالا، دیگر مجالی برای زندگی کردن افراد نگذاشته که بتوانند خبرهای گرانی و مشکلات مضاعف را تحمل کنند.

روزهایی سخت در انتظار مردم
بودجه امسال را باید پربار برای دولت اما نویددهنده روزهای سخت‌تر برای مردم دانست. گویا اقتصاد مقاومتی را فقط قرار است مردم تحمل کنند و مسئولان و مقامات نظاره‌گر دشواری‌ها و تحمل مردم باشند. این سوال مطرح است که آیا مسئولان هم اندکی از این اقتصاد مقاومتی را حس خواهند کرد؟آیا فرزندان و خانواده‌های آنان نیز اندکی هرچند کم و به اندازه سر سوزن مشکلات مردم را خواهند چشید؟ هرچند پاسخ این سوال واضح و روشن است اما باید گفت دولت و مسئولان اجرایی کشور به جای تصمیمات سختگیرانه که فقط باری سنگین بر دوش مردم تحمیل می‌کند، لازم نیست در گام نخست در مورد فساد و اختلاس‌هایی که سبب شده خزانه مملکت و بیت‌المال خالی شود، فکری کنند؟ سال‌هاست که مردم شاهد اختلاس و فساد در دستگاه‌های گوناگون هستند و هرازگاهی نیز برخی ازآنها محاکمه می‌شوند، اما معلوم نیست آیا واقعا پولی از آنان گرفته می‌شود که به خزانه بازگرددیا خیر.
اما گویی دولت به جای اینکه مانع این اختلاس و فسادها شود، اولین راهکار برای تامین بودجه کشور را محاصره بیشتر مردم و تحت فشار قرار دادن شهروندان به لحاظ اقتصادی می‌داند.
بودجه سال ۹۷ دیگر از مصداق‌های اقتصاد مقاومتی گذشته، نمونه کامل ریاضت اقتصادی است. افزایش عوارض خروج از کشورآن هم در سه مرحله، شهروندان را با مشکلاتی روبه رو خواهد ساخت، چرا که بسیاری از هموطنان نه برای خوشگذرانی بلکه به خاطر شغل‌شان مجبورند چند بار در سال به خارج از کشور سفر کنند و حال این افراد چه میزان باید عوارض خروج از کشور بپردازند. هرچند این سوال مطرح است که افراد عادی که برای تفریح و استراحت چند روزی را به مسافرت می‌روند چرا به جرم خوشگذرانی باید محکوم به پرداخت عوارضی مضاعف یا حتی سه برابر شوند که اصلا دریافت آن در این سال‌ها نیز غیرقانونی بوده است! که البته این عدم رعایت قانون از دولتی که خود را قانونمدار معرفی کرده و رییس جمهور هم فردی حقوقدان است، بعید به نظر می رسد.

افزایش میزان مالیات در بودجه ۹۷
افزایش ۵ درصدی میزان مالیات در بودجه ۹۷ در حالی اعمال شده است که بسیاری از افراد به دلایل گوناگون سال‌هاست از پرداخت مالیات فرار کرده‌اند و بسیاری از دستگاه‌ها و ارگان‌ها نیز از پرداخت آن معاف شده‌اند و این افزایش مالیات برای اندکی از افرادی است که سال‌ها از قانون تمکین کرده و مالیات خود

منبع: شمال ما

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه