راهکاری مفید و ساده برای کاهش علایم میگرن

نشانه‌های احتمالی سرطان ریه

دیابتی ها مراقب قند میوه ها باشند

علائمی که باورتان نمی شود از کم خونی باشند

لطفا ناشتا یک عدد سیب بخورید!

جزیره لاهیجان باحضور بیش از پنج هزار نفر از مردم بازگشایی شد

ذخیره آب سد سفید رود از مرز ۶۰۰ میلیون مترمکعب گذشت

گیلان جزو سه استان برتر کشور در اکران جشنواره فجر شناخته شد

حضور پرشور خانواده سما لاهیجان و سیاهکل در جشن ۴۰ سالگی انقلاب

پیام قدردانی استاندار گیلان از حضور امیدبخش گیلانیان در راهپیمایی روز ۲۲ بهمن

افتتاح دو پروژه صنعتی و ورزشی در شهرستان رشت

دعوت استاندار گیلان از مردم برای شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن

کد خبر: 41627 | تاریخ انتشار: ۱۴:۰۹:۱۰ - جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

وزیر بهداشت: روغن پالم سرطان زا نیست

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: هرگز نگفته ام روغن پالم سرطان زاست با این حال میزان واردات این روغن نصف شده است.

سید حسن هاشمی روز سه شنبه در همایش شیرینی سالم در سالن همایش های رازی افزود: در مورد روغن پالم اظهارات من در رسانه ها اشتباه منتقل من هرگز نگفتم روغن پالم سرطان زاست این حرف دروغ است. روغن پالم انواعی دارد برخی از انواع آن سالم است و برخی هم ضرر دارد.
وی ادامه داد: در برخی جاها به مصرف روغن پالم نیاز داریم و نمی توانیم بگوییم هیچ نیازی به این روغن نداریم .اما برخی که به دنبال گمراه کردن افکار عمومی هستند.
وی گفت: با وجود این میزان واردات روغن پالم در دولت یازدهم از حدود ۷۵۰ هزارتن به حدود ۳۵۰ هزارتن کاهش یافت و عوارض واردات آن هم از ۴ یا ۵ درصد به ۱۰ درصد افزایش یافت و به جای آن واردات روغن های مفیدتر مثل کلزا که عوارض کمتری دارند, افزایش یافت و البته کشت این دانه های روغنی نیز در کشور شروع شد.
وزیر بهداشت همچنین درباره اقدامات وزارت بهداشت برای تقلب در آبهای بسته بندی شده گفت: افرادی در گذشته آب آشامیدنی را به جای آب معدنی به مردم می فروختند. وزارت بهداشت وارد شد و با حمایت دولت جلوی آنها را گرفت و اکنون معلوم است که کدام آب بسته بندی آشامیدنی است و کدام آب معدنی ضمن اینکه آبهای بسته بندی رتبه بندی شدند.
هاشمی گفت: رتبه بندی کیفی آبهای بسته بندی شده از رتبه یک تا ۹۰ در سایت غذا و دارو موجود است و هر یک از ۸۰ میلیون ایرانی می تواند با مراجعه به این سایت از اطلاعات آن آگاه شود. طبیعی است که مردم به سمت مصرف ۴ یا ۵ محصول برتر گرایش پیدا می کنند.
وزیر بهداشت که در جمع صنف قنادان صحبت می کرد با مطرح کردن پیشنهاد رتبه بندی قنادی های کشور گفت: اگر قنادی های کشور نیز از بهداشتی و کیفیت محصول رتبه بندی شوند مردم می توانند محصولات سالم تری مصرف کنند ضمن اینکه به نفع قنادانی که محصولات بهتری دارند نیز خواهد بود.
وی افزود: اکنون که قیمت گذاری محصولات قنادی ها حذف شده است بهتر است با رتبه بتدی قنادی ها رقابت مناسب تری را بین اعضای این صنف در کشور داشته باشیم.
وزیر بهداشت اضافه کرد: حدود ۳۰ هزار کارگاه قنادی و ۸۳۰۰ قنادی عرضه کننده شیرینی در کشور و ۸۴۸ کارگاه قنادی در تهران وجود دارد که در شش ماه گذشته فقط ۳۵۹ واحد آنها در کشور و ۹۷ واحد در تهران تخلف داشتند و به دادگاه معرفی شدند که کمتر از ۵ درصد واحدهای قنادی در کشور است یعنی ۹۵ درصد آنها سالم هستند.
وزیر بهداشت گفت: باید بین قنادان و صنوفی که به صورت بهداشتی و سالم کار می کنند با آنها که زیرپله ای کار می کنند و سلامت مردم را به خطر می اندازند تفاوت باشد؛ صنف قنادان کارش را پاک و منزه انجام می دهد، بنابراین باید حتما نظارت ها تقویت شود تا بین دوغ و دوشاب تفاوت باشد و در جامعه آرامش برقرار شود. اگر صنف قنادان بتواند این نظارت را انجام دهد و رتبه بندی را اجرا کند، می توانیم به تدریج نظارت بر صنف قنادان را به خود صنف واگذار کنیم.
هاشمی ادامه داد: فعلا دفاتر خدمات بهداشت محیط در ۹ استان تشکیل شده است و بسیاری از خدمات نظارتی از طریق این دفاتر و با همکاری صنوف انجام می شود؛ امیدواریم با همکاری صنف قنادان فعالیت این دفاتر در سراسر کشور گسترش یابد. همکاران و بازرسان بهداشت محیط در سراسر کشور بر کار قنادی ها بر اساس اصول تعریف شده نظارت می کنند.
وی گفت: امیدوارم همکاری خوبی بین ماموران وزارت بهداشت و قنادی ها وجود داشته باشد و هم صنف قنادان اصول بهداشت و کیفیت محصولات خود را رعایت کنند و هم ماموران بهداتشی در چارچوب قانون عمل کنند و اگر خلافی از سوی بازرسان وزارت بهداشت بود، از نمایندگان صنف قنادان می خواهیم که گزارش کنند تا رسیدگی کنیم.
وی افزود: البته حتی اگر قنادان شیرینی های سالم و کم ضرر تولید کنند، یک طرف قضیه خود مردم هستند که نباید پرخوری کنند و اگر پرخوری کردند باید در همان روز با ورزش و تحرک فیزیکی کالری های اضافه را بسوزانند و گرنه چربی های اضافه در رگ ها رسوب می کند و این رگها جرم می گیرد و با افزایش فشار خون خطر سکته های قلبی و بیماری های مغزی افزایش می یابد.
هاشمی با اشاره به فعال شدن شورای عالی سلامت گفت: شورای عالی سلامت هر شش ماه به ریاست آقای روحانی رئیس جمهوری تشکیل می شود؛ در این شورا ۹ عضو کابینه حضور دارند و یکی از دغدغه های این شورا اصلاح وضعیت تغذیه مردم و کاهش مصرف قند و شکر، چربی و نمک است.
وی افزود: قرار است شورای سلامت در سطح استانها به ریاست استاندارد و در سطح شهرها به ریاست فرمانداران هر ماه تشکیل شود و اجرای مصوبات شورای عالی سلامت در جهت بهبود کیفیت تغذیه و کاهش مصرف مواد غذایی مضر را در کل کشور پیگیری کنند و وزیر کشور نیز بر فعالیت این شوراها نظارت دارد.
وزیر بهداشت گفت: صنف قنادان در عروسی ها و شادی های مردم کام مردم را شاد می کنند البته اخیرا در عزاداری ها هم در کنار خرما شیرینی وجود دارد، به هر حال امیدوارم همه مردم مانند قنادان کام مردم را شاد کنند زیرا مردم نیاز به آرامش و امید دارند و نباید امید مردم را به یاس تبدیل کنیم.
هاشمی ادامه داد: وظیفه وزارت بهداشت این است که از بروز بیماری ها پیشگیری کند، بنابراین باید بر مراکزی که بر سلامت مردم تاثیر می گذارند، نظارت داشته باشیم بویژه اینکه ۸۰درصد بیماری و عوامل مرگ و میر کشور که بیماری های غیرواگیر است، به تغذیه و سبک زندگی مردم مربوط می شود و با رعایت اصول بهداشتی ۵۰ درصد این بیماری ها قابل پیشگیری است.
وی افزود: بیش از ۷۵ درصد سلامت مردم به فعالیت های صنوف و دستگاه های دولتی خارج از وزارت بهداشت و عملکرد قوه قضاییه و مقننه و نیز رسانه ها مربوط می شود، بنابراین باید ارتباط منطقی و مناسبی بین این دستگاه ها باشد تا بتوانیم از بروز بیماری ها در کشور پیشگیری کنیم.
وزیر بهداشت گفت: در حوزه غذا مسئولیت اصلی با وزارت جهاد کشاورزی است و سازمان استاندارد نیز در این زمینه مسئولیت هایی دارد و لازم است سیاست های به روزی داشته باشیم تا بتوانیم از سلامت مردم مراقبت کنیم.
وی ادامه داد: غذاخوردی و حس چشایی یکی از لذت های زندگی است و افرادی که به علت بیماری از این لذت محروم می شوند قدر این نعمت را بیشتر می دانند، البته باید تولیدکنندگان محصولات غذایی از جمله قنادی ها، شیرینی و محصولات غذایی مورد نیاز بیماران از جمله مبتلایان به دیابت و کودکانی که از بدو تولد به علت بیماری نمی توانند هر غذایی مصرف کنند را تولید کنند، هر چند ممکن است هزینه این مواد غذایی بالاتر باشد اما مردم حاضرند برای سلامت بیشتر، هزینه بیشتری بپردازند.
هاشمی گفت: باید برای مردم غذاها و کالاهای خوب را تبلیغ کنیم و کالاهای مضر را نیز معرفی کنیم تا از بروز بیماری و به خطر افتادن سلامت مردم پیشگیری شود، هم اکنون بیش از ۵۰ درصد مردم کشور اضافه وزن دارند؛ راه حل پیشگیری از چاقی و اضافه وزن ورزش و تحرک بدنی است و اگر این کار را نمی کنیم باید مصرف برنج، نان، سیب زمینی را به حداقل برسانیم و شیرینی را حذف کنیم.
وزیر بهداشت افزود: امیدواریم جلسه با صنف قنادان بر خلاف جلسه با نانواها بی حاشیه باشد چون نانواها بعد از گلایه های ما از میزان بالای نمک، اعلام کردند که مشکل از کیفیت آرد است و حق هم با آنها بود.
وی گفت: همه باید کاری کنیم که سلامت و ایمنی مردم حفظ شود چه کسی که نان یا شیرینی تولید می کند و چه کسی که برای مردم خانه می سازد، او هم باید خانه ای امن برای مردم بسازند تا هنگام زلزله بر سر مردم خراب نشود.
وی افزود: رعایت این اصول نیز با بخشنامه و آیین نامه و دستورالعمل و اجبار میسر نمی شود، راه حل آن رجوع به وجدان و اخلاق است و همان طور که نمی خواهیم دیگران به ما ضرر بزنند ما هم نباید به دیگران ضرر بزنیم.
هاشمی افزود: با وجود همه این مسائل سامانه و شماره تلفن ۱۹۰ وزارت بهداشت برای رسیدگی به انواع شکایات مردم در حوزه های مختلف بهداشتی، درمانی و خدمات دارویی از جمله تخلفات صنوف مختلف اغذیه فروشی فعال است و در صورت گزارش های مردم به آنها رسیدگی می شود.

منبع: ایران اکونومیست

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
پنج شنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه