“چچیلاس” تبلیغات شارژی با سبکی نوین

صدور مجوز پخش فوتبال ایران و اسپانیا در پیاده راه فرهنگی در راستای ایجاد نشاط عمومی

بادیگاردیسم و نوچه پروری بلای جان شورای پنجم!/ آقای رمضانپور رفتار اطرافیانتان را کنترل کنید

دل نوشته اینستاگرامی مصطفی عاقل منش

توضیح رییس کل بانک مرکزی درباره مقصر افزایش قیمت سکه/ قیمت‌ها پایین می‌آید

سپرده گذاران ۵ موسسه اعتباری غیرقانونی سود پول شان را هم می خواهند/چه دستگاهی مسئول است؟

دو گیلانی کمیسیون بهداشت از ریاست باز ماندند/ نام یک گیلانی در میان نواب رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی

بنر تبریک، جمع آوری ته سیگار، دیدار با امام جمعه و دیگر هیچ!

تصاویر سومین دوره نمایشگاه دو سالانه ملی عکس سرمایه اجتماعی در رشت

بازدید از روند فعالیت پاکبانان سطح شهر رشت در شب قدر و دادن افطاری توسط رئیس سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت

اقدامات شهرداری منطقه چهار به مناسبت سالروز ارتحال بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، قیام ۱۵ خرداد و شهادت حضرت علی (ع)

چشم تیزبین موشک‌های ایرانی

کد خبر: 41726 | تاریخ انتشار: ۱۲:۵۴:۳۰ - سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

برای نخستین بار درخاورمیانه؛

تولید بزرگترین ترانسفورماتور سه فاز در ایران آغاز شد

در حالیکه صنعت برق از ناحیه نبود تجهیزات پیشرفته و منطبق بر استانداردهای جهانی در تمام سال های گذشته رنج برده و در این میان مشکلات تحریمی نیز این گره را محکم تر کرده است، صنعت برق ایران با دست یافتن به دانش بومی این حوزه گام های بلند تر خود را در راستای توسعه بخشی صنعتی برداشته است.

این روز ها محققان جوان ایرانی پس از ماه ها تلاش موفق شدند برای نخستین بار در منطقه خاورمیانه بزرگترین ترانسفورماتور سه فاز را طراحی و تولید کنند، ترانسفورماتور غول پیکری که صد در صد از فناوری های داخلی تولید شده است.

به گزارش خبرنگار ما؛ بزرگترین ترانسفورماتور سه فاز تولید داخل دارای قدرت ۳۸۵ مگاولت آمپر و با ردیف ولتاژ ۴۲۰ کیلو ولت است که یک تیم ۲۰  نفره گروه صنعتی ایران ترانسفو طی چهار ماه کار تحقیقاتی و مطالعات علمی موفق به طراحی و تولید آن شدند.

همچنین ترانسفورماتورهای ویژه نیروگاه های بادی که برق تولیدی حاصل از نیروی باد در  این نیروگاه ها را وارد شبکه توزیع برق می کنند و می تواند زمینه تولید برق در نیروهای بادی کشور را توسعه ای چشمگیر دهد، نیز توسط این متخصصان طراحی و به مرحله تولید انبوه رسیده است

این در حالی است که صنعت برق ایران  در طول ۴۰ سال گذشته توانسته جایگاهی ویژه برای خود پیدا کند و از یک صنعت ۱۰۰ درصد وابسته به یک صنعت خودکفا تبدیل شود؛ به طوری که ایران اکنون در صنعت برق به بیش از ۹۰ درصد خودکفایی رسیده‌ است.

ارسلان فتحی پور مدیر عامل گروه صنعتی ایران ترانسفو  و عضو سندیکای  صنعت برق ایران در یک نشست خبری که به مناسبت طراحی و تولید ترانسفور ماتور های توانمند نیروگاهی وهمچنین تولید انبوه و صادرات ترانسفورمانورهای توربین های بادی برگزار شد   گفت: این ترانس های غول پیکر دارای ابعاد ۱۶متر مربع (۴ در ۴) و وزن ۳۳۰ تن هستند که برای نیروگاه های نسل جدید کلاس الف کاربرد دارد، نخستین دستگاه تولید این ترانس هم طی روزهای آینده در نیروگاه بندر عباس نصب خواهد شد.

وی با بیان اینکه این پروژه بر اساس رهنمود های مقام معظم رهبری مبنی بر اهمیت تولید داخلی و تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال و بومی سازی دانش فنی تولید شده است،افزود: ترانسفورماتور سه فاز در واقع اولین ترانسی است که در ابتدای مدار تولید برق و در خروجی نیروگاه های تولید برق قرار می گیرند و نقش حیاتی در تولید برق نیروگاه ها و انتقال آنها به شبکه دارد.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران ترانسفو افزود: ترانسفورماتورهای سه فاز با استفاده از دانش فنی روز دنیا و با بکارگیری مرغوب ترین تجهیزات و مواد اولیه و با کیفیت برند جهانی تولید شده و قیمت هر یک از این ترانس های غول پیکر بالغ بر ۴ میلیون دلار است که با تولید آن؛ از این پس دیگر نیازی به واردات آن نیست.

وی ادامه داد : حتی دربعضی از پارامترهای طراحی و کیفی نسبت به نمونه مشابه ساخته شده توسط شرکت های اروپای غربی دارای مزیت هایی از جمله پایین بودن جهش حرارتی حداکثر روغن و متوسط سیم پیچ به میزان حدود ۱۰ درجه سانتیگراد است.

عضو سندیکا صنعت برق  همچنین در خصوص ترتنسفرماتورهای نیروگاهخ های بادی با بیان اینکه تا پیش از این ترانسفورماتورهای ویژه  این نیروگاه‌ها از خارج وارد می‌شد و حالا ایران جزو کشورهای صادر کننده این ترانس‌ها قرار گرفته است، گفت: وزارت نیرو برای ۲۰ نیروگاه تولید برق کشور درخواست ۲۰ ترانسفورماتور ۳ فاز داده است که موجب جلوگیری از خروج ۸۰ میلیون دلار از کشور خواهد شد.

فتحی پور افزود: ترانسفورماتورهای ویژه نیروگاه‌های بادی، برق تولیدی حاصل از نیروی باد در نیروگاه های بادی را وارد شبکه توزیع برق  می کنند که می تواند زمینه تولید برق در نیروهای بادی کشور را توسعه چشمگیری دهد.

مدیر عامل شرکت ایران ترانسفو همچنین از طراحی و ساخت ترانس های فوق کم تلفات به دست متخصصان داخلی خبر داد و گفت: در چارچوب سیاست های وزارت نیرو جهت کاهش تلفات شبکه توزیع برق کشور، جوانان متخصص ایران ترانسفو همچنین موفق به طراحی و ساخت ترانس های فوق کم تلفات (‘CC ) برای مناطق جنوبی کشور شدند.

به گفته وی این ترانس ها که قادرند به طرز چشمگیری به کاهش تلفات شبکه و جلوگیری از هدر رفت انرژی کمک کنند، بزودی به تولید انبوه خواهند رسید.

فتحی پور همچنین از طراحی اتو ترانسفورماتور (۶۰۰MVA و ۴۰۰KV ) کیلو ولت در داخل کشور خبر داد و گفت: با راه اندازی خط تولید این ترانس و تولید آن؛ به ازای هر دستگاه ترانسفورماتور مذکور؛ از خروج حدود ۵ میلیون دلار جلوگیری خواهد شد.

وی افزود: طراحی ترانسفورماتورهای توزیع آلومینیومی با هدف کاهش بهای تمام شده یکی دیگر از افتخارات جوانان ایران زمین در ایران ترانسفور است که با هدف کاهش هزینه های سرمایه ای مورد نیاز در شبکه برق تولید خواهد شد.

فتحی پور همچنین از تولید ترانسفورماتورهای بی صدا خبر داد و گفت: این ترانس ها دارای ابعادی در حدود ۴ تا ۲ متر با قدرت ۱۶۰ مگاولت آمپری ، بدون کوچکترین صدایی و برای نصب در محل های مسکونی طراحی و تولید شده است.

وی اضافه کرد: مرحله تست و نصب ترانسفورماتورهای بی صدا برای نخستین بار در استان گیلان انجام شد و در حال حاضر در مرحله تولید انبوه قرار دارد.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران ترانسفو در ادامه با اشاره به اینکه گروه ترانسفو ایران، بزرگترین و باسابقه ترین کارخانه تولید ترانسفورماتور های مختلف در منطقه خاورمیانه است،گفت: گروه صنعتی ایران ترانسفو در حال حاضر اصلی ترین تولید کننده و صادر کننده ترانس در صنعت برق در ایران و منطقه خاورمیانه است.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران ترانسفو افزود: این گروه با دارا بودن ۱۶ شرکت تابعه و اشتغال زایی ۵ هزار نفر بصورت مستقیم و بیش از ۲۰ هزار نفر بصورت غیرمستقیم،  نقش بسیار مهمی در صنعت برق و اقتصاد کشور را ایفا می کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر گروه ترانسفو ایران یکی از پنج شرکت بزرگ منطقه غرب آسیا است،تاکید کرد:

چشم اندازی که برای گروه ترانسفو ایران طراحی شده، رسیدن این صنعت به۱۰ شرکت برتر دنیا است.

گفتنی است در حال حاضر گروه صنعتی ایران ترانسفو در چهار گروه ترانسفورماتورهای ویژه، ترانسفورماتورهای فوق توزیع و قدرت و ترانسفورماتورهای راکتور فعال است و طی سال های گذشته متخصصان و محققان این گروه پس از سال ها تجربه موفق به دستیابی به تکنولوژی تولید انواع مختلف راکتور روغنی از جمله راکتور شنت،راکتور سری و راکتور نقطه نوترال نیز شده بودند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
یکشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه