راه‌اندازی اولیه قطار در پنجشنبه هفته جاری

انتصابات جدید از سوی استاندار گیلان

سوت قطار در گیلان هفته آینده شنیده می شود

جنگل‌های شمال هم دارد نابود می‌شود / تا ۳۰ سال آینده، جنگلی نداریم

از ظرفیت های منطقه آزاد انزلی برای اشتغالزایی استفاده شود/ حفظ وحدت و همگرایی از مهمترین وظایف فرماندار است

۸۵ میلیارد تومان اعتبار برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل اخیر ابلاغ شده است

اسماعیل حیدری آزاد به سمت فرماندار شهرستان بندرانزلی منصوب شد

اتصال گیلان و آذربایجان غربی به شبکه ریلی کشور در سال جاری

توسعه دولت الکترونیک باید در تمام استانهای کشور مورد توجه قرار گیرد

همکاری پلیس با تاکسیرانی بیشتر می‌شود/ اجرایی شدن افزایش نرخ کرایه تاکسی با موانعی روبرو است

کمک‌های مردمی بین موکب‌‌های گیلان توزیع می‌شود

پرداخت کمک‌های بلاعوض و تسهیلات ارزان‌ قیمت برای جبران خسارات سیل در گیلان

کد خبر: 42543 | تاریخ انتشار: ۱۳:۱۱:۵۱ - جمعه ۱۳ بهم ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

پارک آبی در قلب شهر باران ساخته می‌شود

وجود فضاهای تفریحی و گردشگری در کلان‌شهرها یکی از نیازهای شهروندان است. اگرچه علاوه بر شهروندان، گردشگران نیز از چنین فضاهایی به دلیل جذابیت، بهره مند می‌شوند. ایجاد چنین فضاهایی در شهرها به ویژه شهرهای بزرگ برای خود شهروندان ضروری است. از این جهت که تاثیری مستقیم در افزایش روحیه، شادابی و نشاط شهروندان دارد.

در شهری چون رشت که جمعیت زیادی را در خود جای داده و معمولا در تمام طول سال شاهد حضور گردشگران است، نبود فضاهای تفریحی به یکی از دغدغه‌های اصلی مردم به ویژه جوانان تبدیل شده است. اکثر شهروندان رشت در روزهای تعطیل یا ساعات فراغت از کار روزانه، چه در فصول گرم و چه فصول سرد سال به خارج از شهر می‌روند.

وجود چند بوستان برخوردار از فضای سبز سبب شده که بخشی از اوقات فراغت شهروندان رشت و سایر هم استانی‌ها در این بوستان‌ها سپری شود، اما نبود یک فضای مفرح و برخوردار از امکانات به‌روز و وسایل بازی مدرن در کنار تعطیلی ۲سال اخیر شهربازی این شهر، سبب شده که شهروندان خروج از رشت را در روزهای تعطیل بر ماندن در آن ترجیح دهند.

به تازگی زمزمه‌هایی برای راه اندازی مجموعه ای تفریحی با دارا بودن پارک آبی در مرکز استان به گوش می‌رسد.

تلاش برای ایجاد جاذبه گردشگری در رشت

اجرای پروژه فوق در زمینی به وسعت بیش از ۲۳ هزار متر مربع جنب بیمارستان آریا و تنها فرودگاه گیلان (سردار جنگل رشت) پیش بینی شده است. این مجموعه شامل پارک آبی به وسعت ۷ هزار متر، رستوران، مرکز تجاری، بخش اداری و فضای سبز خواهد بود.

اما آیا می‌توان به استقبال سرمایه گذاران از این پروژه امیدوار بود تا رشت نیز همچون سایر شهرها از جمله لاهیجان، یا رامسر از فضای تفریحی برخوردار شود؟

«سید امیرحسین علوی» که از نمایندگان شورای شهر در هیات سرمایه‌گذاری شهرداری است، آماده‌سازی فراخوان جذب سرمایه گذار برای احداث مجموعه گردشگری پارک آبی در رشت را گامی برای توسعه گردشگری می‌داند و می‌گوید: پیش بینی می‌کنیم که این مجموعه با استقبال سرمایه گذاران مواجه شود و با توجه به این‌که پارک شادی شهر نیز در نزدیکی این مجموعه قرار دارد، می‌تواند اطراف شهر را برای گردشگران و همچنین شهروندان جذاب کند.

وی در پاسخ به تصمیم گیری در خصوص وجود شهربازی شهر که در مرکز رشت قرار دارد و در سال‌های اخیر پس از لغو قرارداد با سرمایه گذار، بدون استفاده باقی مانده، می‌افزاید: فراخوان جذب سرمایه‌گذار برای شهربازی نیز آماده فراخوان است.
این عضو شورا بیان می‌کند: فضاهای تفریحی در اکثر کلان‌شهرها بیرون از شهر و به نوعی در حاشیه شهرها متمرکز است و تصمیم گیری برای این‌که زمین موردنظر که در تملک شهرداری است بابت احداث این مجموعه گردشگری، واگذار شود تصمیم مدبرانه ای خواهد بود. تجمیع فضاهای تفریحی در نزدیکی یکدیگر، فضا را برای تردد شهروندان و همینطور بهره مندی مسافران آسان‌تر می‌کند.

در عین حال این موضوع مطرح می‌شود که ایجاد یک پارک آبی آن هم در شهری چون رشت که از ساحل برخوردار است و از طرفی شهرهای اطراف آن نیز دارای سواحل کافی هستند، چقدر می‌تواند ایده درستی برای سرمایه گذاری باشد.

استقبال سرمایه گذاران از پارک آبی رشت
«مجید رجبی» یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی رشت است که در هیات سرمایه گذاری شهرداری عضویت دارد. وی در گفت و گو با همشهری ایجاد پارک آبی در شهری چون رشت که از سواحل برخوردار است را دارای توجیه اقتصادی می‌داند و می‌گوید: دریا در نیمه دوم سال برای بسیاری از اهالی و گردشگران قابل استفاده نیست. معمولا شاهد بارندگی‌ها و هوای سرد در بیشتر فصول سال در رشت و شهرهای اطراف هستیم.

وی می‌افزاید: ایجاد یک مجموعه پارک آبی این امکان را برای شهروندان و مسافران مهیا می‌کند که در تمام طول سال از آن بهره مند شوند.

این عضو شورا ادامه می‌دهد: در حال حاضر برخی از استخرهای سرپوشیده شهر از این فرصت بهره برده اند و شاهد هستیم که شهروندان با استقبال از این فرصت، حاضر به پرداخت هزینه‌های قابل توجهی برای بهره مندی از این استخرها هستند. لذا از نظر توجیه اقتصادی این پروژه برای سرمایه‌گذاران کاملا قابلیت بازگشت سرمایه را دارد.

فعالیت یک پارک آبی همچون پارک آبی مشهد در وسعت کوچک‌تر که تجربه آن را بسیاری از شهروندان گیلانی به خاطر دارند، از نظر مسئول هیات سرمایه‌گذاری شهرداری نیز فرصتی قابل توجه است.

«متین عاشوری» در گفت و گو با همشهری از استقبال چند سرمایه‌گذار پیش از اعلام رسمی فراخوان این پروژه خبر می‌دهد و می‌گوید: با توجه به این‌که علاوه بر پارک آبی، مجتمع‌های تجاری و همچنین رستوران، مراکز خرید و سایر فضاهای گردشگری در این پروژه تعریف شده است لذا این جذابیت برای سرمایه‌گذاران وجود دارد که برای ورود به این حوزه به رشت بیایند.

وی برآورد اولیه اجرای این پروژه را ۶۰ میلیارد تومان عنوان می‌کند و می‌افزاید: با توجه به این‌که زمین با قیمت ۸ میلیارد تومان در تملک شهرداری است و این پروژه یک پروژه مشارکتی است و بخشی از عوارض، صدور پروانه و سایر ملزومات برای سرمایه گذار تسهیل شده است، لذا در حال حاضر چند سرمایه گذار برای ورود به این پروژه اظهار تمایل کرده اند و انتظار می‌رود که پس از اعلام فراخوان، بر تعداد سرمایه گذاران مشتاق نیز افزوده شود.

به گفته عاشوری، اعلام فراخوان پس از تصویب شورای شهر و تایید فرمانداری صورت می‌گیرد. به نظر می‌رسد عزم مدیریت شهری برای راه اندازی این مجموعه تفریحی با فعالیت یک پارک آبی ۷ هزار مترمربعی جدی است.

صرفنظر از جذابیت‌هایی که مراکز تجاری این مجموعه می‌توانند برای شهروندان و گردشگران به ارمغان آورد، این نگرانی نیز وجود دارد که با وجود کم آبی‌های مکرر چند سال اخیر گیلان، تامین آب این پارک آبی به چه صورت انجام خواهد گرفت. باید منتظر ماند و سرانجام تصمیم مدیریت شهری رشت برای برخورداری مرکز استان از یک مجموعه تفریحی را دید.

منبع: همشهری

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه