کسب نشان عالی آداب نوین میزبانی بین الملل توسط شهرداری رشت

باز هم جذب نیرو خارج از ضوابط قانونی، با اعمال فشار برخی اعضاء شورای رشت!/ اعضاء شورا بر اساس کدام قانون ، نزدیکان خود را در شهرداری مشغول نمودند!؟

جشن بزرگ نیمه شعبان در پیاده راه فرهنگی رشت برگزار شد

تجلیل از مدیران سابق منطقه ۴ توسط آرش امیرلو مدیر فعلی منطقه

جمع آوری دستفروشان در رشت به اجرا درآمد

پوست اندازی شهر با اتمام حجم پروژه های در حال اجرا

رضا رسولی: توسعه مدرن شهری راهکار حل معضلاتی همچون اشتغال

مدیر شهرداری منطقه یک رشت از تحقق کامل بودجه ۱۷۱ میلیاردی سال ۹۶ این منطقه خبر داد

نقدی برخواسته از مطالبات مردمی یا تخریب جهت دار تنها بانوی حاضر در مدیریت شهری

پیام تبریک رییس شورای اسلامی شهر رشت در پی بقای سپیدرود در لیگ برتر

  حفظ و احیای محیط زیست شهری لازمه تحقق آرمان “شهر ایده آل”

مصوبات شورا به شهروندان اطلاع رسانی شود

کد خبر: 42567 | تاریخ انتشار: ۱۴:۳۴:۰۸ - شنبه ۱۴ بهم ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

پاسخ میراث فرهنگی گیلان به یک عضو شورای شهر رشت:

گیلان استانی ممتاز در ثبت میراث ناملموس است

گیلان استانی ممتاز برای معرفی و ثبت آثار و داشته های تاریخی و فرهنگی در فهرست آثار ناملموس کشور به شمار می آید.

 پیرو اظهارات مطرح شده از سوی یکی از اعضای شورای شهر رشت مبنی بر عدم ثبت میراث ناملموس رشت در آثار ملی روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی گیلان برخود می داند تا توضیحاتی در این زمینه ارائه کرد.

متن پاسخ میراث فرهنگی گیلان بدین شرح است:

در دوره ای که با جهانی ‌شدن و یکسان‌‏‏سازی فرهنگی مواجه‏‌ هستیم، شناسایی و بیان تفاوت‌های فرهنگی مردم جهان امری حیاتی به نظر می‏‌رسد.در این راستا و در چند دهه اخیر معنی میراث فرهنگی توسعه یافته تا آنجا که امروز معنای این واژه صرفاً به آثار و بناهای تاریخی و همین‌طور مجموعه‌ای از اشیاء محدود نمی‌شود، بلکه شامل دارایی‌ها و ذخایر فرهنگی مردم جهان نیز می‏‌شود.

در این میان استان گیلان با تمدنی کهن و اصالتی پربار میراث ارزشمند بسیاری را در خود جای داده و باعث تمایز فرهنگی این دیار از بسیاری از نقاط ایران و جهان شده است.ثبت۱۰۶۶اثر در فهرست آثار ملی که ۹۸۳عنوان از آن مربوط به آثار فرهنگی و تاریخی،۵۵عنوان مربوط به آثار ناملموس،۱۷عنوان مربوط به آثار منقول،۸عنوان مربوط به رخدادهای تاریخی و ۳اثر نیز مربوط به آثار طبیعی بوده؛در واقع گواهی بر هویت گیلان و تلاش کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان برای صیانت از این داشته های گرانبهاست.

بر اساس آنچه که گفته شد آثار معنوی گیلان رقم چشمگیری را در آثار ثبتی گیلان در فهرست آثار ملی به خود اختصاص داده و در بررسی  ارکان این نوع از آثار ثبتی خوراک محلی جایگاه ویژه را کسب نموده است.

تغذیه بومی مناطق نقش مهمی در شناساندن و انتقال فرهنگ جامعه و کشور دارد و بازگشت به طبیعت و اصالت فردی و اجتماعی در قالب گردشگری خوراک که شیوه ای خلاقانه ترین برای جذب گردشگر به شمار می‌ آید را پدیدار می کند.در این مبحث می توان گیلان را از مهمترین پایگاه های گردشگری خوراک ایران خواند که از دیرباز به تنوع و کثرت خوراک و چاشنی ها شهرت داشته و گواه این ادعا ثبت شهر رشت مرکز این استان در یونسکو بعنوان شهر خلاق خوراک است.

ثبت پرونده های تهیه زیتون پرورده گیلان به شماره۱۱۴۳، شیوه پخت باقالا قاتق به شماره ۱۱۴۴، شیوه سنتی پخت میرزا قاسمی به شماره ۱۱۴۵،شیوه سنتی پخت اناربیج به شماره ۱۱۴۶،شیوه سنتی پخت مرغ ترش به شماره ۱۱۴۷ نمونه ای از این ادعاست.با توجه به اینکه پرونده ثبت برخی دیگر از غذاهای محلی استان نظیر بادمجان شکم پر،باقلا وابیج،پنیر برشته و کال کباب در شرف ثبت ملی در فهرست ناملموس کشور قرار دارند،باید اذعان نمود گیلان در زمینه توسعه گردشگری خوراک توفیقات زیادی دارد زیرا گردشگرانی که این استان را بعنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند به دلیل ظاهر زیبا،طعم متفاوت و مواد اولیه طبیعی نسبت به سفارش غذاهای محلی گیلان اقدام می نمایند و علاوه بر لذت از سفر برای خود،رونق اقتصادی و اشتغال مولد را برای استان به ارمغان می آورند.

حال با توجه به فعالیت۲۹۲واحدپذیرایی با مجوز اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛نظارت بر کیفیت خدمات ارائه شده از طریق آموزش نیروی انسانی فعال در این بخش و تاکید بر رعایت رفتار حرفه ای آنان، بررسی استانداردهای کمی و کیفی تاسیسات پذیرایی و نیز تشویق مدیران این اماکن برای استفاده از الگوهای معماری سنتی از سوی این اداره کل با جدیت و دقت دنبال می شود.

در پایان باید تصریح نمود که دست‌اندرکاران گردشگری کشورمان برای افزایش شمار گردشگران ورودی و حفظ آنان که مهم‌ترین هدف صنعت گردشگری هر کشوری است،مقوله حفظ اصالت خوراک‌های ملل توجه دارند اما آنچه مسلم است اینکه حضور سرمایه گذاران در این صنعت و توسعه گردشگری خوراک بعنوان رکن اصلی توسعه پایدار نیازمند عزم جدی تمامی مسئولان،ارائه صحیح آمار و اطلاعات و نیز حمایت از آنها در اجرای طرح های زودبازده و اشتغالزا است. همچنین ذکر این نکته ضروریست که مسئولان و صاحبان منسب در واقع چشم بینای جامعه محسوب می شوند و بیانات آنها مورد وثوق قرار دارد؛لذا باید برای تنویر افکار عمومی و انعکاس فعالیت های صورت گرفته در هر بخش منابع موجود شناسایی و مستندات آن مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.

منبع: گیل خبر

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
پنج شنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه