- آوای رشت - http://avayerasht.com -

فوک خزر، گونه‌ای که در خطر است

 ممنوعیت این‌بار خوب بود، خبر خوبی بود که دولت روسیه در سال ۲۰۱۸ میلادی شکار فوک خزر را ممنوع اعلام کرده است. با این حساب، امیدواریم امسال ۶۵۰۰ فوک خزری که شکار نمی شوند، زنده بمانند و بتوانند نسل خود را حفظ کنند.

البته این کافی نیست و هنوز جمعیت این گونه‌ی نادر، رو به کاهش است. آلودگی‌های نفتی و صنعتی دریای خزر، شکار این حیوان و گیر افتادنش در تور ماهیگیران محلی از دلایل کاهش جمعیت فوک‌های خزر است.

به نوشته‌ی سایت مرکز درمانی و تحقیقاتی فوک خزر، این گونه تنها پستاندار بزرگ‌ترین دریاچه‌ی آب شور جهان یعنی دریای خزر است که بر طبق لیست قرمز اتحادیه‌ی جهانی حفاظت از طبیعت، گونه‌ی در معرض خطر به‌شمار می­‌آید.

براساس اطلاعات این مرکز، تا بیش از بیست سال پیش، ایرانیان می‌­توانستند گله­ های فوک خزری را در حال شنا یا استراحت در سواحل شمالی کشور مشاهده کنند، اما حالا حتی نام آن هم برای بسیاری ناآشناست.

فوک خزری از کوچک‌­ترین اعضای خانواده فوک‌‌های حقیقی یا فوک‌های بدون گوش است. فوک­‌های خزری در بهار و تابستان به سمت سواحل جنوبی دریای خزر که صخره‌­ای یا ماسه­‌ای است می‌‌آیند و پاییز و زمستان را در بخش شمالی دریا بر روی برف و یخ سپری­ می‌­کنند.

فوک­ در خشکی بسیار کند حرکت می‌کند و از این‌رو همیشه در برابر دشمنان آسیب­‌پذیر است. امادر آب می‌تواند با  سرعتی حدود ۳۰کیلومتر در ساعت شنا کند.

نگار یاریان، دامپزشکی که در نوجوانی خبرنگار افتخاری هفته‌نامه‌ی دوچرخه بوده و حالا مسئول پژوهش مرکز درمانی و تحقیقاتی فوک خزر است می‌گوید:

«آمار دقیقی از تعداد فوک خزری نداریم. شاید زیر ۷۰هزار فوک هنوز باقی مانده باشند. این پستاندار دریایی با شش نفس می‌کشد و بچه‌ی خود را شیر می‌دهد. از ویژگی‌ ظاهری او می‌توانیم بگوییم که این حیوان، چشم‌های درشتی دارد و سبیل‌های خیلی بلند. بدنش دوکی شکل است و به راحتی در آب شنا می‌کند.»

او با اشاره به خطرهای پیش‌ِ روی این گونه‌ی خاص می‌گوید: «آلودگی‌های نفتی دریای خزر و پسماندهای صنعتی که به دریا می‌ریزند، حیات فوک را به خطر انداخته است. این امر باعث شده است که باروری فوک‌های خزر کم شود. خانه‌سازی‌های بی‌رویه در ساحل دریای خزر سبب شده که این حیوان‌زیستگاه‌های خود را از دست بدهد.

توله‌های این حیوان سفید رنگ هستند. خیلی از ماهی‌گیران تورهای ماهی‌گیری خود را در فاصله‌ی زیادی از ساحل پهن می‌کنند و به‌خاطر گرانی سوخت دیر به دیر به تورها سر می‌زنند و این فوک‌ها، خیلی وقت‌ها در تورهای ماهی‌گیری گیر می‌افتد و چون با شش نفس می‌کشد و احتیاج دارند که به سطح آب بیایند تا نفس بگیرند، می‌میرند.»

او درباره‌ی این‌که این فوک‌ها در کدام ساحل در کشور ما قابل رؤیت هستند، توضیح می‌دهد: «بیش‌ترین فوک‌های خزر در بندرترکمن دیده می‌شوند، اما در استان گیلان تعداد این فوک‌ها کم‌تر است. در استان گلستان و بندر ترکمن فرهنگ‌سازی درباره‌ی این فوک‌ها بیش‌تر انجام شده است و بومیان این منطقه بیش‌تر این فوک را می‌شناسند.»

به‌گفته‌ی یاریان «فوک‌ها بیش‌تر در ساحل روسیه شکار می‌شوند و شکار بی‌رویه، جمعیت آن‌ها را کاهش داده است. ‌روس‌ها از خز فوک کلاه و لباس تولید می‌کنند که با حرکت‌های مردمی و جمع‌کردن امضای طرفداران این فوک، دولت روسیه سال  ۲۰۱۸ شکار این فوک را ممنوع کرده است.

اما برای تداوم ممنوعیت شکار این حیوان باید امضاهای بیش‌تری جمع شود و نام این گونه در کتاب قرمز روسیه بیاید. اگر این اتفاق بیفتد و شکار این گونه به‌طور کامل ممنوع شود، گام مناسبی برای حفظ این پستاندار برداشته شده است.»

او می‌گوید: «برای فرهنگ‌سازی حفظ این‌گونه‌ی خاص، به ازای تحویل هر فوک زنده، برای تأمین هزینه‌ی تور پاره شده برای نجات فوک و جبران خسارت وارد شده، مرکز ۲۰۰هزار تومان به صیادان پرداخت می‌کند.

هم‌چنین برای همراه‌کردن بومیان منطقه در بندرترکمن، از زنان ترکمن خواستیم طرح فوک خزر را روی قالی‌هایشان ببافند. بعد هم این قالی‌ها به فروش رفت تا منبع درآمدی برای مردم محلی باشد و آن‌ها به این باور برسند که برای حفظ این گونه به فکر آن‌ها هم بوده‌ایم.»

منبع: همشهری