به مناسبت عید سعید قربان مکان عرضه و ذبح گوسفند زنده از سوی شهرداری رشت اعلام شد

دعوت به همکاری چچیلاس برای تکمیل گروه بازاریابی با درآمد ماهی سه میلیون تومان

اکران همزمان سی‌ویکمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان در گیلان

انحلال کمیته فرهنگی سپیدرود نخستین قدم برای بهم ریختگی اوضاع ورزشگاه سردارجنگل

دو تراژدی یک واقعیت؛ از گربه کشی تا سپیدرود کشی

سندروم “خود درجه یک پندارى” مزمن!

آزادگان سرافراز از آزمون دشوار مصائب سربلند بیرون آمدند

با حضور سرپرست شهرداری رشت؛ آغاز فیلمبرداری مستند “هنر مردان خدا”

پیام علی بهارمست سرپرست شهرداری رشت به مناسبت بازگشت اولین گروه آزادگان به میهن اسلامی

کشف بیش از ۴۰۰ هزار عدد داروی فاسد

نگذاریم نسل‌های بعدی از ما به‌عنوان نسل خودخواه و منفعت‌طلب یاد کنند

پیام تسلیت مهندس بهارمست سرپرست شهرداری رشت به استاندار گیلان

کد خبر: 42827 | تاریخ انتشار: ۱۷:۴۹:۵۲ - یکشنبه ۲۲ بهم ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

ویلا سازی در شالیزارهای گیلان با ادامه واردات بی‌رویه برنج

درحالی برنج‌کاران شمالی هنوز نتوانسته‌اند محصول سال گذشته خود را به فروش برسانند و همچنان بازار برنج با محصول وارداتی اشباع شده که باز هم حجتی وزیر جهاد کشاورزی در نامه‌ای به شریعتمداری وزیر صنعت اعلام کرده که ثبت سفارش برنج از ابتدای بهمن ماه تا پایان خرداد ماه سال ۹۷ مجاز است. تصمیمی که مانع تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال می‌شود و در نهایت می‌تواند به افزایش مهاجرت کشاورزان و تغییر کابری زمین‌های کشاورزی بی‌انجامد.

کشاورزان زیر بار بدهی

درحال حاضر با روی دست ماندن بخش زیادی از محصول برنج سال گذشته تعداد زیادی از کشاورزانی که برای تولید محصول از وام‌های بانکی بهره برده‌ بودند، در نبود بازاری برای فروش بدهکار شده‌اند. اتفاقی که اگر متولیان به موقع برای آن چاره‌ای نیندیشند، کشاورزان را ورشکست و برنج‌کاری را به طور کامل تعطیل می‌کند. در این خصوص عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به اینکه واردات بی‌رویه برنج و عدم ایجاد بازاری مطمئن برای فروش برنج داخلی، شرایط معیشتی برنج‌کاران را با مشکلات گسترده‌ای روبه رو کرده است، می‌گوید:«متاسفانه اغلب این برنج‌کاران برای تامین هزینه‌های تولید و اجاره اراضی کشت پول قرض کرده بودند و حالا زیر بار فشار بدهی رفته‌اند و نمی‌توانند عرض خود را ادا کنند.» علاء الدین خادم با انتقاد از ارائه مجوز واردات از سوی مسئولان، می‌افزاید:« صدور مجوز واردات گسترده برنج و حضور برنج‌های قاچاق در بازار علاوه بر ضربه زدن به اقتصاد شهرستان‌های تولیدکننده برنج می‌تواند آمار بیکاری را نیز درکشور با افزایش روبروکند.»

قد کشیدن ویلاها به جای برنج در شالیزارها

با این تفاسیر دور از انتظار نیست که دیر یا زود کشاورزان به ناچار زمین‌هایشان را بفروشند تا بدهی‌هایشان را با بانک‌های عامل تسویه کنند. در این خصوص نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس با بیان اینکه گیلان در حال تبدیل شدن به ضعیف‌ترین استان کشور است، می‌گوید:« زمانی‌که تولید برنج در قبال واردات گسترده صرفه اقتصادی برای کشاورزان گیلانی نداشته باشد، بدیهی است که کشاورزان تولید را در صنعت کشاورزی رها و به دیگر شهرها مهاجرت کنند. اتفاقی که می‌تواند منجر به وقوع بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی در اثر نبود اشتغال برای مردم شود.»

محمدحسین قربانی با اشاره به اینکه نمی‌گویم برنج وارد کشور نشود، می‌افزاید:« برنج جز اقلامی است که در سبد خانوار ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد بنابراین باید برنج به میزان نیاز کشور وارد شود اما نباید واردات بیش از اندازه باشد. وی ادامه می‌دهد:« بی انگیزگی کشاورزان و مهاجرت آنان به شهرهای دیگر موجب می‌شود، کشاورزان زمین‌های خود را در اختیار سازندگان ویلا بگذارند.»

با این شرایط اگر خیلی زود مسئولان چاره‌ای نیدیشند و جلوی واردات بی‌رویه را نگیرند، نه تنها نتوانسته‌اند اشتغال‌زایی کنند، بلکه فرصت اشتغال بخش زیادی از کشاورزان بخصوص در مناطق شمالی را هم از بین می‌برند و به دنبال آن با قد علم کردن ویلاها به جای تولید برنج در شالیزارها برای همیشه عطر خوش برنج ایرانی هم به فراموشی سپرده می‌شود. علاوه بر این منابع خاکی ارزشمند هم از بین می‌رود. اتفاقی که به صورت مستقیم با تحقق اقتصاد مقاومتی در تضاد است.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه