مرکز گیل بانو در رشت افتتاح می شود

اولین محموله تجاری از بندر نینگو چین وارد بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی شد

نحوه پیگیری مشکل کسانی تا به امروز “بسته حمایتی” به حساب آنها واریز نمی‌شود

ارتقای سلامت بانوان، در سلامت تمام افراد جامعه موثر خواهد بود

پیگیری آسفالت و تعریض خیابان های امام علی و احسان دوست

حفظ کاربری اراضی و نظارت بر فعالیت‌های انسانی اولویت ستاد سواحل است

انتقاد از عملکرد دولت درباره عوارض شهرداری ها / با افزایش هزینه انبارداری ستاد رفع سد معبر شهرداری رشت مخالفت شد

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین شرکت مدرن گستر سردار جنگل و تجارت الکترونیک پارسیان

فرار سارق مسلح به ساختمان نیمه کاره در خیابان بیستون رشت

شهر باید آینده نگر باشد/ خانواده دوستدار کودک پیش نیاز شهر دوستدار کودک است

با تمام توان به استقبال از بهار می رویم/ فراخوان ارائه طرح و ایده های مرتبط با عید نوروز توسط شهروندان

پرداخت تسهیلات بلاعوض به سیل زدگان گیلانی

کد خبر: 42851 | تاریخ انتشار: ۱۳:۱۸:۴۸ - دوشنبه ۲۳ بهم ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

سازگاری با خشکسالی راهکار عبور از بحران آب

خشکسالی و سیل دو پدیده طبیعی‌اند، این پدیده‌ها به ذاته به معنای بحران نیستند، سوء مدیریت ما است که ممکن است این اتفاقات را به بحران تبدیل کند.خشکسالی پدیده‌ای طبیعی است ما باید خودمان را سازگار کنیم، نه اینکه به صرف پول نفت تلاش کنیم محیط طبیعی را با خواست خودمان سازگار کنیم.
متاسفانه کشورهای موسوم به ۱۰ کشور در حال توسعه من جمله ایران سوء مدیریت‌ها را به پای پدیده طبیعی می‌نویسند در حالی که باید تلاش کنیم با خشکسالی سازگار شویم، مهمترین اقدامی‌که باید انجام دهیم این نیست که به جنگ طبیعت برویم، نمی‌توانیم دوران خشک طبیعی را که بیش از هزاران سال بوده تغییر دهیم.اگر در سازگاری‌ها موفق شویم می‌توان به راحتی از مرحله خشکسالی‌ها عبور کرد اما اگر درست عمل نکنیم خشکسالی تبدیل به بحران می‌شود.
میزان بارش‌های کشور همچنان منفی است
شرکت مدیریت منابع آب ایران براساس آخرین اطلاعات به ثبت رسیده در ایستگاه‌های باران سنجی اعلام کرد: از ابتدای مهرماه تا ۲۰ بهمن‌ماه جاری، میزان بارش‌های کشور به ۴۶.۵ میلیمتر رسیده است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت ( ۱۲۷ میلیمتر) ۶۳.۴ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته ( ۹۰ میلیمتر) ۴۸.۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.
بر اساس این گزارش، بیشترین بارش‌ها در حوضه آبریز اصلی خزر با ۱۶۸.۶ میلیمتر و کمترین میزان بارش‌ها در حوضه آبریز مرزی شرق با سه میلیمتر به ثبت رسیده است. حجم بارش‌های اول مهر تا ۲۰ بهمن‌ماه جاری معادل ۷۶ میلیاردو ۶۳۳ میلیون مترمکعب بوده است.
همچنین گزارش‌های شرکت مدیریت منابع آب ایران حکایت از آن دارد که، ۲۸ استان کشور از جمله فارس،‌قزوین ، قم، کردستان ، کرمان، کرمانشاه، کهکیلویه و بویر احمد، گیلان، لرستان، مرکزی، هرمزگان، همدان، یزد، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی،‌خراسان شمالی، خوزستان، زنجان ،‌سمنان و سیستان و بلوچستان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته دارای کاهش بارش هستند.
گفتنی است، استان سیستان و بلوچستان با دو میلیمتر بارندگی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۹۷ درصدی و استان آذربایجان غربی با ۱۲۵ میلیمتر بارش در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با کاهش چهار درصدی مواجه بوده است. گزارش‌های شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان می‌دهد که از ابتدای مهرماه تا ۲۰ بهمن‌ماه جاری تنها سه استان کشور شامل استان‎های بوشهر، گلستان و مازندران در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته از افزایش بارش برخوردار بوده‌اند.
بر پایه این گزارش استان بوشهر با ۶۹ میلیمتر بارش در مقایسه با مدت زمان مشابه سال آبی گذشته ۸۱ درصد افزایش بارندگی داشته و استان‌های گلستان و مازندران نیز در مقایسه با مدت زمان مشابه سال آبی گذشته به ترتیب ۱۶ و سه درصد افزایش بارش در کشور را تجربه کردند.
علیرضا آراستی، مدیر بهره برداری از شبکه‌های آبیاری و زهکشی منابع آب ایران میانگین بارش‌های سالیانه را در کشور ۲۵۰ میلی متر ذکر کرد و گفت: این عدد، یک سوم متوسط جهانی بارش است.
آراستی، در مصاحبه با رادیو گفتگو اظهار داشت: بارندگی کشور ما ۴۱۳ میلیارد متر مکعب درس ال است که ۲۹۳ میلیارد متر مکعب آن، در مزارع و زمین‌ها جذب می‌شود و بخشی از این بارندگی‌ها، تبخیر می‌شود و ۱۳۰میلیارد متر مکعب آن قابل استحصال است که ۱۰۵ تا ۱۰۷ میلیارد متر مکعب آن را استحصال کرده ایم.
وی ادامه داد: از کل منابع استحصالی آب که چیزی حدود ۹۸ میلیارد متر مکعب است، ۸۸ میلیارد متر مکعب آن در بخش کشاورزی ، ۷٫۵ میلیارد متر مکعب در بخش شرب و بهداشت و ۲٫۱ میلیارد مترمکعب در بخش صنعت مصرف می‌شود.
بنابراین بیشترین مصرف، همواره دربخش کشاورزی است که حدود ۹۲ درصد آب استحصالی را تشکیل می‌دهد.
وی گفت: ایران، ۸٫۲ میلیون هکتار مزارع آبی دارد و مصرف کنندگان بخش کشاورزی، از شبکه‌های مدرن ، نیمه مدرن و سنتی برای آبیاری، استفاده می‌کنند.
آراستی افزود: در جهان، مصرف آب، دربخش کشاورزی ۸۰ درصد، بخش بهداشت و شرب ۸ درصد و صنعت ۲۲ درصد کل آب استحصال شده است و در ایران، بخش کشاورزی باید به نفع بخش صنعت مصرف خود را بهینه کند، تا بتوانیم به استانداردهای جهانی نزدیک ترشویم.
وی گفت: ما باید برای بهینه سازی مصرف آب، از سیستم‌های نرم افزاری و سخت افزاری استفاده کنیم. در سیستم سخت افزاری، می‌توان از توسعه شبکه آب رسانی، توسعه و ترویج شیوه‌های مدرن آبیاری و در سیستم‌های نرم افزاری، آموزش و فرهنگ سازی را نام برد.
آراستی ادامه داد: باید کشاورزان را با مفاهیم راندمان تولید و آبیاری آشنا و در خصوص سیستم‌های جدید آبیاری اطلاع‌رسانی کنیم.یکی دیگر از روشهای بهینه سازی مصرف آب در کشور، اصلاح و تعمیر سیستم‌های آب‌رسانی و انتقال آب است.
آراستی افزود: در کشور ما به هدررفت آب‌های مجازی توجه نمی‌شود و قطعا اصلاح الگوی مصرف در کشور، خصوصا در بخش کشاورزی می‌تواند به پیشرفت و توسعه در صنعت بینجامد و با توجه با میزان محدود ونسبتا اندک بارش سالانه اصلاح الگوی مصرف در بخش کشاورزی و استفاده از سیستم‌های مدرن آبیاری تاثیر بسزایی در اقتصاد کشورمان خواهد داشت.
وی اظهار داشت: کشاورزی در ایران، عموما به شکل اقتصادی نیست و بهره وری آن پایین است و تولید محصول، با متوسط‌های جهانی تطابق ندارد.
باید توجه کنیم که میزان باروری کشت ما، در کشور چیست و الگوی کشت مناسب را تعیین کنیم و تشکل‌های کشاورزی را ایجاد کنیم. اگربخش کشاورزی، از معیشت، به اقتصاد هدایت شود، به نتایج دلخواه خود در بهینه سازی مصرف آب، خواهیم رسید. کشاورزی، باید از شیوه سنتی، به شیوه مدرن تغییر کند.
۹۵ سد کشور کمتر از ۴۰ درصد آب دارند
از میان ۱۷۷ سد بزرگ در ۶ حوضه آبریز اصلی کشور، ۹۵ سد از جمله سدهای دز، بانه، سفیدرود، لار، زاینده‌رود، ساوه و ملاصدرا همچنان کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.
بر اساس ارزیابی صورت گرفته از ابتدای سال آبی (ابتدای مهرماه) تا بهمن‌ماه حجم ذخیره آب ۱۷۷ سد بزرگ موجود در ۶ حوضه آبریز دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی،‌هامون و سرخس ۲۰.۲۷ میلیارد مترمکعب است.
هم اکنون ۴۱ درصد مخازن سدهای یاد شده پر است و ورودی به آن‌ها نیز ۳۴ درصد، خروجی آن‌ها ۱۱ درصد و حجم آب ذخیره شده در مخازن ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
از میان ۱۷۷ سد بزرگ موجود در این ۶ حوضه آبریز ۹۵ سد از جمله سدهای دز، بانه، سفیدرود، لار، زاینده‌رود، ساوه و ملاصدرا همچنان کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.
به گزارش مهر، در حال حاضر حجم ذخیره کنونی آب درسدهای پنجگانه استان تهران (لار، طالقان، امیرکبیر، لتیان و ماملو) ۵۵۸ میلیون مترمکعب بوده و ۳۰ درصد حجم این سدها نیز پر است. بررسی این اعداد و ارقام حکایت از کاهش چهار درصدی حجم مخازن سدهای پنجگانه استان تهران نسبت مدت مشابه سال گذشته دارد.
اشتباه استراتژیک مقابله به جای سازگاری
حجت میان آبادی کارشناس آب در گفت‌وگو با ایلنا خاطرنشان کرد: سیاست‌های توسعه ما باید با شرایطی که در کشور پیش آمده سازگار شود، پتروشیمی‌و فولاد نباید در مناطق کم آب احداث شود، این ابتدایی‌ترین سیاست گذاری در سازگاری و مدیریت خشکسالی است.
وی گفت: ما بودجه‌های چند هزار میلیاردی را برای باروری ابرها و یا اجرای طرح‌های عجیب و غریب انتقال آب اختصاص می‌دهیم به جای اینکه به سمت تکنولوژی‌هایتک برویم.
میان آبادی گفت: کسانی که در مدیریت فکر می‌کنند با طرح‌های انتقال آب و باروری می‌توانند با خشکسالی مقابله کنند مطمئن باشند خیلی از کشورهای توسعه یافته که این شرایط طبیعی را دارند سالها پیش سراغ آن رفته‌اند و می‌دانند این سیاست در دنیا شکست خورده است، ما باید افکار و نوع نگاه‌مان را از مقابله با خشکسالی به سمت سازگاری با آن تغییر دهیم.

منبع: شروع آنلاین

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
دوشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه