پروژه بازآفرینی شهری ،سنگ فرش میدان وحدت تا میدان انقلاب لاهیجان

حضور اعضای شورای اسلامی شهر رشت در نشست علمی “رشت” گذشته، حال، آینده

دستگیری کارآگاه قلابی در رشت

گیلان در بحث شهرسازی از سرآمدهای کشور است

طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع از اولویت‌های اول بخش اقتصاد سلامت و درمان است

لزوم ارائه گزارش سفرهای شهر خلاق خوراک شناسی به شورا

اسماعیل حاجی پور: انتقاد از عدم پیگیری مصوبات شورا / تاکید بر اتمام پرژوه بازآفرینی خواهر امام

ارائه بسته‌های متنوع گردشگری توسط هتلداران رونق کسب و کار را به دنبال دارد

می توان از جوانان و ایده های آن ها برای ترویج کتابخوانی بهره گرفت

تلاش برای برگزاری باشکوه مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب

مراسمات شهدا باید بدور از جناح بندی ها و در مسیر وفاق و همدلی برگزار شود

بررسی مباحث فنی اجرای طرح تراموا در رشت

کد خبر: 43064 | تاریخ انتشار: ۱۸:۵۴:۱۲ - شنبه ۲۸ بهم ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

به لاشه پرندگان وحشی دست نزنید

مدیر کل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست به مردم هشدار داد : لاشه پرنده مشکوک را حتما به نزدیکترین واحد دامپزشکی یا به واحد محیط بانی اطلاع دهند و از دست زدن به لاشه خودداری کنند.

مجید خرازیان مقدم مدیر کل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که مباحث مرتبط با پرندگان مهاجر باید از طریق سه دستگاه مورد پیگیری قرار بگیرد، گفت: سازمان حفاظت از محیط زیست، مباحث زیست محیطی را پیگیری می کند. مباحث اقتصادی و بهداشت مربوط به دام و طیور را سازمان دامپزشکی پاسخگو هستند و مواردی که احتمالا مرتبط با بهداشت انسانی باشد مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت مسئولیت دارد.
وی با اظهار به اینکه آنفولانزا در حیات وحش مسئله جدیدی نیست، یادآور شد: آنفولانزای حاد پرندگان برای اولین بار در بهمن ۸۴، در قوهای انزلی مشاهده شد و امسال هم آخرین وضعیتی که از موضوع گزارشات مربوط به آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور داریم سه منطقه است؛ تالاب میقان در استان مرکزی که طی پایش فعالی که با سازمان دامپزشکی داشتیم یک نمونه مثبت آنفولانزای فوق حاد پرندگان گزارش و در سازمان دامپزشکی تائید شد که سویه اش همان سویه ای است که در دو تا سه سال اخیر در کشور بوده است.
مدیر کل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در دریاچه چیتگر نیز که سه لاشه پیدا شد، سازمان دامپزشکی آنفولانزای فوق حاد پرندگان را تائید کرد، همان سویه قدیمی که در دو تا سه سال گذشته بوده است. اما در تالاب بوجاق در گیلان، سویه ای که در سازمان دامپزشکی تائید شد سویه ای به نام H۵N۶ است که یک سویه جدید است و اولین بار دارد به کشور می آید و در آنجا همه ضوابط قرنطینه ای برقرار شده است.
وی خاطر نشان شد: هیچ جای نگرانی وجود ندارد اما اقدامات پیشگیرانه انجام می شود. همکاری بسیاری خوبی بین سازمان دامپزشکی و محیط بانان ماست و اگر لاشه ای در هر سه منطقه دیده شود اقدامات لازم را انجام می دهند.
در ادامه دکتر علیرضا اکبرشاهی مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت طیور سازمان دامپزشکی با بیان اینکه همه ساله با ورود پرندگان مهاجر نگرانی ورود ویروس جدید به منطقه وجود دارد، تاکید کرد: تمام کشور ها از این مسئله مستثنی نیستند و این برای همه کشورها اتفاق می افتد. برخی از کشور ها در این راستا اقداماتی را انجام داده اند از جمله ترکیه که در صنعت طیور با تبدیل واحدهای کوچک به واحدهای بزرگ توانست مدیریت خودش را متمرکز کند.
وی در خصوص اقدامات لازم برای مقابله با آنفولانزای پرندگان در کشور، توضیح داد: با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و بر اساس تصمیماتی که با ستاد ملی آنفولانزا گرفته شده است، یکی از مباحث صورت گرفته آمایش مرغداری های کشور است که سه تا پنج سال طول می کشد.
مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت طیور سازمان دامپزشکی در مصاحبه با رادیو گفتگو افزود : کودها را ساماندهی خواهیم کرد. سالانه دو میلیون تن کود مرغی داریم که در هیچ نقطه جهان این کود را بصورتی که خام مصرف می کنیم، مصرف نمی کنند. می خواهیم کود را از مرغداری ها ساماندهی کنیم و سالم سازی شده خارج کنیم.
وی گفت : کارگرانی که بطور موقت در واحدهای مرغداری ها مشغول به کار هستند قرار است با همکاری اتحادیه ساماندهی شوند. یکی دیگر از کارهایی که برای سال ۹۷ برنامه ریزی کردیم تا بتوانیم مشابه خیلی از کشورهای دیگر که در این زمینه تجربه های موفقی را داشته اند، انجام دهیم واکسیناسیون هدفمند است.

منبع: صداوسیما

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه