پروژه بازآفرینی شهری ،سنگ فرش میدان وحدت تا میدان انقلاب لاهیجان

حضور اعضای شورای اسلامی شهر رشت در نشست علمی “رشت” گذشته، حال، آینده

دستگیری کارآگاه قلابی در رشت

گیلان در بحث شهرسازی از سرآمدهای کشور است

طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع از اولویت‌های اول بخش اقتصاد سلامت و درمان است

لزوم ارائه گزارش سفرهای شهر خلاق خوراک شناسی به شورا

اسماعیل حاجی پور: انتقاد از عدم پیگیری مصوبات شورا / تاکید بر اتمام پرژوه بازآفرینی خواهر امام

ارائه بسته‌های متنوع گردشگری توسط هتلداران رونق کسب و کار را به دنبال دارد

می توان از جوانان و ایده های آن ها برای ترویج کتابخوانی بهره گرفت

تلاش برای برگزاری باشکوه مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب

مراسمات شهدا باید بدور از جناح بندی ها و در مسیر وفاق و همدلی برگزار شود

بررسی مباحث فنی اجرای طرح تراموا در رشت

کد خبر: 43067 | تاریخ انتشار: ۱۹:۰۰:۵۴ - شنبه ۲۸ بهم ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

فرار سرمایه گذاران صنعت ساخت و ساز از رشت؛

قانون من در آوردی صدور پروانه ساخت سه مرحله ای شهرداری رشت

چندیست که قانون من درآوردی شهرداری در صدور سه مرحله ای پروانه ساخت ، گریبان سرمایه گذاران این صنعت را گرفته و حتی موجب فرار آنان به استان های همجوار شده است . بروز مشکلات ناشی از پروانه سه مرحله ای بهانه ای شد برای گزارشگر گیلان شهر تا پای درد و دل تعدادی از سازندگان صنعت ساختمان و صحبت های یکی از اعضای شورای شهر رشت بنشیند.

چندیست که قانون من درآوردی شهرداری در صدور سه مرحله ای پروانه ساخت ، گریبان سرمایه گذاران این صنعت را گرفته و حتی موجب فرار آنان به استان های همجوار شده است . بروز مشکلات ناشی از پروانه سه مرحله ای بهانه ای شد برای گزارشگر گیلان شهر تا پای درد و دل تعدادی از سازندگان صنعت ساختمان و صحبت های یکی از اعضای شورای شهر رشت بنشیند.

یکی از سازنده های ساختمان در رشت پیرامون فرایند طولانی صدور پروانه های ساخت می گوید : در مرحله اول این قانون ، چون هنوز سازنده کار را شروع نکرده است متحمل هزینه نیز نمی شود.
این سازنده گفت : کارشناسان نوبت مراجعه را طولانی کرده و جواب را نیز به تعویق می اندازند و در عمل کاری که یکی دو روزه می تواند انجام شود حدود ۲۰ روز به طول می انجامد .
وی افزود : مسئول صدور پروانه در شهرداری منطقه یک برای چک کردن پروانه ها امروز و فردا می کند زیرا نیرو در این قسمت کم و کار زیاد است .
این سازنده ساختمان ادامه می دهد : بعد از صدور پروانه و بعد از مرحله فنداسیون باز هم کار ساخت و ساز تعطیل می شود زیرا صدور پروانه ها سه مرحله ای شده است و صدور مراحل بعدی باز هم طول می کشد .
وی با بیان اینکه صدور مرحله دوم حدود ۳ ماه طول می کشد خاطر نشان کرد : سازنده ، در این فاصله ، استاد کار خود را از دست می دهد و کار ساخت و ساز متوقف می شود .
این سازنده با اشاره به دو برابر شدن هزینه ها در رای کمیسیون های مربوطه تصریح می کند : به نظر می رسد حل این مشکل هیچ راهکاری ندارد و هرروز سنگ اندازی های اداری نیز بیشتر می شود .
وی صدور پروانه ساخت در مرحله دوم را دشوارترین مرحله عنوان کرد و گفت : این سنگ اندازی ها نه تنها هیچ سودی برای شهرداری ندارد بلکه سازنده ها را نیز گرفتار کرده است.
این سازنده با بیان اینکه پروانه های سه مرحله ای شهرداری رشت ، موجب فرار سرمایه گذاران صنعت ساخت و ساز می شود تصریح کرد : این قانون شهرداری رشت من درآوردی است .
یکی از اعضای شورای شهر رشت در این باره به گزارشگر گیلان شهر گفت: طرح صدور پروانه سه مرحله ای از یک سال پیش در رشت آغاز شده است .
حامد عبدالهی بیان کرد : قیمت بالای زمین و صرفه اقتصادی موجب می شود تا سازندگان به ساخت غیرقانونی اقدام کنند .
وی با بیان اینکه در مرحله ساخت غیرقانونی باید کمیسیون ماده صد تشکیل شود خاطر نشان‌کرد : این امر موجب طولانی شدن روند صدور پروانه شده و حدود ۲ ماه طول می کشد تا سازنده بتواند پروانه مرحله دوم را بگیرد.
این عضو شورای شهر ادامه داد : پس از نصب ستون ، سازنده برای طبقات بعد، باز هم باید پروانه بگیرد که این نیز به نوبه خود دوباره روند کمیسیون ماده صد و تعطیلی مجدد و چند ماهه ساخت و ساز را به دنبال دارد .
عبدالهی با اشاره به روندهای یاد شده اضافه کرد : سرمایه گذار بابت پروژه ای که باید یک ساله تمام می شد به همین مدت باید برای کمیسیون ماده صد و گرفتن پروانه معطل شود.
وی گفت : اعمال چنین قانون هایی در هر مرحله ، عملیات ساخت را به طور کامل متوقف می کند و این به نوبه خود موجب بیکاری کارگران نیز می شود.
عضو شورای شهر ادامه داد : سازندگانی که اقدام به پیش فروش ساختمان های خود کردند و یا زمین مشارکتی برای ساخت گرفتند نیز متحمل ضرر و زیان فراوانی می شوند، که در بسیاری از مواقع حتی کار به شکایت و دادگاه هم می کشد .
عبدالهی با تاکید بر حل این مشکل گفت : سازندگان، سرمایه گذاران شهر هستند و سخت گیری و اذیت سرمایه گذاران صنعت ساختمان منجر به سوق دادن آنها به استان ها و شهرهای همجوار که شرایط آسان تری برای ساخت و ساز دارند می شود .
وی بیان کرد : با این کار فقط سرمایه گذاران متضرر نمی شوند بلکه موجب بیکاری دست کم بیش از ۴۰۰ نفر از کارگران و مصالح فروشان و دست اندرکاران صنعت ساختمان می شود.
این عضو شورای پنجم رشت تصریح کرد : اگر جلوی مشکل گرفته نشود و با سرمایه گذاران و سازندگان نیز روابط مطلوب برقرار نشود با رکود شدیدی در صنعت ساختمان مواجه خواهیم شد.
عبدالهی با بیان اینکه آمار صدور پروانه ساختمان هر سال کمتر می شود گفت : از تعداد حدود ۵۰۰ پروانه در ۳ سال گذشته ، اکنون به حدود ۱۰۰ پروانه رسیده است .‌
وی افزود : از نظر سازندگان ، شهرداری چوب لای چرخ آنها می گذارد زیرا از یک طرف عوارض بالا و از طرف دیگر سیر صعودی غیرکارشناسی تعرفه نظام مهندسی موجب شده که میل و رغبت در این صنعت کمتر شود.
عضو شورای پنجم کلانشهر رشت بیان کرد : با ادامه چنین روندی ، اقتصاد در صنعت ساخت و ساز نیز همچون کشاورزی، چای و صید از بین می رود .
عبدالهی ‌گفت : برخی استان ها برای تشویق سرمایه گذاران در صنعت ساخت و ساز تسهیلاتی نظیر فروش تراکم سیال و فروش اوراق مشارکت در نظر گرفته اند و گیلان نیز باید مانند سایر استان ها چنین بسته های تشویقی ایجاد کند .

وی از فروش تراکم سیال و اوراق مشارکت در رشت بعنوان بسته های تشویقی به سازندگان خبر داد و گفت : درنظرگرفتن چنین بسته های تشویقی برای سازندگان برای نخستین بار در رشت اجرایی می شود .
عضو شورای شهر رشت بر لزوم‌ برقرای تعامل میان شهرداری و سازندگان تاکید و تصریح کرد : نباید موجب قفل کردن چرخ صنعت ساختمان شویم.
عبدالهی همچنین با توجه به اقدامات مثبت انجام شده در زمینه ساخت و ساز در شورای پنجم گفت: مردم و سازندگان یقین داشته باشند که شورای پنجم در حوزه خدمات رسانی به مردم متفاوت و متمایز عمل می کند .
وی بخشودگی با درصد بالای بدهی بدهکاران شهرداری را یکی از اقدامات مهم و نتیجه بخش شورای پنجم برشمرد و خاطر نشان کرد : امید است به زودی شرایط سهل و آسان تری برای صنعت ساخت و ساز فراهم شود.

گیلان شهر

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه