نسل اول همچنان اصرار دارد در قدرت باقی بماند/ وزارتخانه هایی که در دست جوانان بود با بحران کمتری مدیریت شد

پایان بی‌قراری اسطوره استقامت/«ننه صنم» به فرزندشهیدش پیوست

همه قدرت‌های جهانی در برابر قدرت ایران حیرت‌زده‌اند

ابهام در اولویت بندی هزینه ها/به بهانه شهر خلاق غذا آلوده ترین رودخانه جهان را نشان مهمانها بدهیم؟

دم خروس بیرون زد/نیروهای قراردادی در آستانه جمع آوری طومار به جهت بی عدالتی/نصرتی در تاریخ ۲۷دی نودوشش برای استخدام ماهپسند نامه زده بود؟

پاسخ یک فعال محیط زیست به واکنش مدیر عامل پسماند گیلان

اعلام محدودیت ترافیکی در روزهای تاسوعا و عاشورا درشهر رشت

اقامه نماز ظهر عاشورا به امامت آیت‌الله فلاحتی در میدان شهدای ذهاب رشت

گزارش تصویری از هیئت عزاداری کارکنان شهرداری و شورای اسلامی شهر

استخدام کارکنان شهرداری ها بدون رعایت ضوابط استخدامی غیر ممکن است!

گزارشی از تاثیر ثبت رشت در شبکه جهانی خوراک بر اقتصاد شهروندان

استخدام سوگلی های شهرداری و شورا بصورت پنهانی + نامه اعضای شورا

کد خبر: 43110 | تاریخ انتشار: ۱۵:۲۱:۵۳ - دوشنبه ۳۰ بهم ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

ویروس آنفلوانزای پرندگان گیلان خطرناک‌تر می‌شود

مدیرکل دامپزشکی گیلان گفت: ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مدام در حال جهش ژنی است و مدام خطرناک تر می‌شود.

دکتر سهراب عاقبتی با بیان اینکه همواره باید منتظر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان همزمان با فصول سرد سال در زمان مهاجرت پرندگان از سرزمین‌های شمالی به کشورهای مختلف باشیم، گفت: گیلان از استان‌هایی است که در مسیر پرندگان مهاجر وجود دارد و این بیماری در این استان دیده شده است‌.

وی افزود: امسال سویه جدیدی در گیلان از این بیماری با عنوان H5N6  مشاهده شده است. نامگذاری ویروس به دلیل پروتئین‌هایی است که بر روی سطح ویروس بوده و نام این پروتئین H و M ‌است.

دکتر عاقبتی ادامه داد: سویه جدید از نظر نشانه‌ها زیاد فرق نمی‌کند و ویروس آنفلوآنزا دارای سه نوع تیپ A ،‌B و C است‌.

وی با اشاره به اینکه تیپ A در انسان، پرندگان و پستانداران ایجاد بیماری می‌کند، خاطرنشان کرد: تیپ B و C ‌منحصرا در انسان ایجاد بیماری می‌کند.

پژمردگی و کسلی از نشانه‌های ابتلای پرنده به بیماری آنفلوآنزای پرندگان است

وی در مورد نشانه‌های این بیماری گفت: در ظاهر پرنده نمی‌توان تشخیص داد که دارای بیماری فوق حاد پرندگان است، اما پژمردگی و کسلی پرندگان به خصوص نخوردن غذا توسط طیور می‌تواند یکی از نشانه‌های ابتلای پرنده به این بیماری باشد.

دکتر عاقبتی ادامه داد: اولین نشانه بالینی این بیماری در یک کانون، تلفات ناگهانی طیور است و صد در صد گله طیور را نابود می‌کند.

مدیرکل دامپزشکی گیلان تصریح کرد: این بیماری می‌تواند مخاطرات برای جامعه انسانی داشته باشد و افرادی که دچار این بیماری می شوند، حتما باید تماس مستقیم طیور بیمار داشته باشد و برای عموم در صورتی خطرناک است که شرایط بهداشتی را رعایت نکنند.

وی خاطرنشان کرد: تیپ جدید ویروس آنفلونزای پرندگان در پارک ملی بوجاق تشخیص داده شده است و این امر نشان می‌دهد که ما رصد بیماری مان درست کار می‌کند که این ویروس به دیگر مناطق نرفته است‌.

‌عاقبتی گفت: شیوه‌های انتقال آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان همه این تیپ‌ها مشابه هم هستند. تماس با پرنده زنده، مدفوع و ترشحات سینوس‌های بینی پرندگان می‌تواند موجب انتقال این بیماری شوند.

از تماس پرندگان وحشی با مرغان خانگی اجتناب شود

وی افزود: از روستاییان خواسته‌ایم حتما برای حفظ مرغان خانگی توری نصب کنند تا مرغان بومی با پرندگان وحشی تماس نداشته باشند.

مدیرکل دامپزشکی گیلان گفت: عرضه پرندگان به صورت بومی و وحشی یکی از راههای مهم انتقال این بیماری است‌.

دکتر عاقبتی با بیان اینکه برخی از پرندگان نظیر، مرغ، بوقلمون، خروس، کبوتر، شترمرغ، قرقاول، کبک، اردک، طوطی و مینا برای ابتلا به این بیماری حساس تر هستند، تصریح کرد: طیور زینتی هم درگیر این بیماری می‌شوند و اگر افرادی مبادرت به خرید این پرندگان می‌کنند، باید دو تا سه هفته این طیور را جداگانه نگهداری کنند و پس از مشاهده نشدن علائم این پرندگان را با دیگر طیور تماس دهند.

وی در خصوص شدت بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان در گیلان امسال نسبت به سال گذشته گفت: سال قبل در همین زمان ۳۶ کانون این بیماری را شناسایی کرده بودیم، این در حالیست که با اقداماتی که امسال انجام شد، تعداد کانون‌های شناسایی شده فقط ۴ کانون است.

گیلان از استان‌های پرخطر کشور در برخورداری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است

مدیرکل دامپزشکی گیلان تصریح کرد: گیلان استان پرخطری است و متاسفانه ویروس این بیماری مدام در حال جهش ژنی است و سویه‌ها در حال تغییر هستند، بنابراین نمی‌توانیم از قبل این آمادگی را داشته باشیم که برای هر واگیری که پیش می‌آید از قبل واکسنی را بسازیم و هرچه تحت تیپ‌ها متنوع تر می‌شوند، به مرتب خطرناک‌تر و واگیری‌شان بیشتر می‌شود.

در ادامه این گفت و گو دکتر عباسی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در خصوص وجود این بیماری در گیلان گفت: احتمال انتقال این بیماری به انسان وجود دارد اما تاکنون در استان گیلان گزارش نشده است‌.

وی افزود: درصورتی که بیماری فوق حاد پرندگان به انسان انتقال پیدا کند، علائمی بسیار شدیدتر از آنفلوآنزای‌های فصلی است‌.

دکتر عباسی خاطرنشان کرد: این بیماری برای کسانی که با پرندگان به طور مستقیم در تماس هستند، خطر دارد و باید موارد بهداشتی را کاملا رعایت کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: باید تلاش شود پرندگان مهاجر با پرندگان بومی استان تماس نداشته باشند .

وی تصریح کرد: اگر مراقب نباشیم در این موارد هر ساله با این بیماری رو به رو خواهیم بود.

آنفلونزای فوق حاد پرندگان علاوه بر طیور برای انسان نیز خطرناک است

دکتر عباسی افزود: نگرانی که وجود دارد این است که علاوه بر تلفات پرندگان، خطر این بیماری سلامت انسان را هم تهدید کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خاطرنشان کرد: چون سویه‌های بیماری آنفلوآنزا مرتب تغییر می‌کند و از شهریور امسال آموزش‌های لازم به مردم داده شده است و اصرار داریم آموزش‌ها ادامه پیدا کند.

منبع: ایسنا

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه