انتصاب محمد رسول محمدپور بعنوان مشاور رسانه و مطبوعات اداره ورزش و جوانان شهرستان رشت

گزارش تصویری سی و ششمین جلسه شورای شهر رشت

۱۵ دستگاه اتوبوس به ناوگان اتوبوسرانی رشت اضافه شد

یادی از هنرمندانی که در سال ۹۶ چهره در نقاب خاک کشیدند

قصه گویی و داستان نویسی جایگزین پیک های نوروزی شد

حدود ۳۵۰ هزار پیاز گل در کلانشهر در استقبال از نوروز کاشته شد

۳۰ فروردین؛آخرین مهلت شرکت در جشنواره ملی مطبوعات

آمادگی سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری رشت برای استقبال از نوروز

سفر به دریای شمال و غذاهای رنگارنگ

گیلان؛ قطب فولاد کشور

نخستین اکسپو عکس گیلان آغاز به کار کرد

برگزاری جشنواره نوروزی در موزه میراث روستایی گیلان به قوت خود باقی است

کد خبر: 43249 | تاریخ انتشار: ۱۴:۰۷:۰۱ - پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ | بدون نظر | چاپ |

جشنواره پاسداشت زبان مادری در گیلان برگزار شد

چهارمین جشنواره زبان مادری امروز پنجشنبه با هدف پاسداشت زبان مادری در سالن همایش های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان در رشت برگزار شد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان در این همایش با تاکید بر ضرورت توجه به زبان و گویش ها اظهار کرد: زبان ها و گویش های مختلف در کشور زمینه ساز بالندگی و پویایی فرهنگ کشور شده است.
اسفندیار ضیائی با اشاره به لزوم توجه به زبان مادری و اهمیت این زبان خاطر نشان کرد: زبان مادری زمینه ساز همگرایی و هم زیستی انسان ها با یکدیگر می شود بنابراین اهمیت قابل توجهی دارد.
وی آشنایی کودکان و نوجوانان با زبان مادری و توجه خانواده ها را مهم خواند و تصریح کرد: بسیاری از زبان ها و گویش های محلی در حال فراموش شدن است که همه متولیان امر بایستی برای زنده نگه داشتن این زبان ها و گویش ها تلاش کنند.
رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری کلانشهر رشت در این باره به خبرنگار ایرنا، اظهار کرد: آشنایی کودکان و نوجوانان با زبان مادری از اهداف برگزاری این جشنواره است.
علیرضا حسنی بیان داشت: جشنواره زبان مادری با برگزاری برنامه های مختلف قصه گویی، شعر خوانی و اجرای نمایش با گویش گیلکی و سخنرانی استادان این حوزه و نیز تجلیل از فعالان ترویج زبان مادری برگزار شده است.
وی بیان این که زبان مادری انتقال دهنده باورها و سنتهای مردم هر منطقه است، خاطر نشان کرد: اگر زبان یک ملت از بین برود فرهنگ آن ملت نابود شده است.
حسنی بیان داشت: زبان مادری سرمایه اجتماعی و عاملی برای همبستگی اجتماعی ، قومی و محلی به شمار می شود که نابودی آن مساوی با از بین رفتن هویت و سرمایه اجتماعی است چرا که زبان بیش ترین نقش را در آگاهی هر ملتی از تاریخش دارد.
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان با بهره ‌گیری از ۳۱ مرکز فرهنگی هنری ثابت، چهار کتابخانه پستی، دو مرکز فراگیر و دو کتابخانه سیار روستایی، خدمات فرهنگی به کودکان و نوجوان ارایه می دهد.
بیش از ۵۰ هزار کودک و نوجوانان عضو مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری استان گیلان هستند.
سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری رشت با مشارکت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان و اداره کل فرهنگ ارشاد اسلامی شهرستان رشت و با همکاری فعالان حوزه فرهنگی نسبت به برگزاری این جشنواره اقدام کرده است.
۲۱ فوریه از طرف یونسکو به عنوان روز جهانی زبان مادری نامگذاری شده‌ است.

منبع: ایرنا

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه