۱۲رویداد مهم سیاسی سال ٩٧

تصویب انتقال آب دریای خزر به سمنان صحت ندارد

مشروح جلسه محاکمه حسین هدایتی و ۱۰ متهم اخلال در نظام اقتصادی کشور

حبس‌های تا ۶ ماه اجرا نمی‌شود / باقیمانده حبس‌های تا یک سال، سه چهارم حبس‌های یک تا ۵ سال، دو سوم حبس‌های ۵ تا ۱۰ سال و نصف حبس‌های ۱۰ تا ۲۰ سال بخشیده می‌شود

کارگران جامانده “بسته حمایتی” تا ۱۷ بهمن مهلت ثبت نام دارند

با رای اعتماد نمایندگان نمکی وزیر بهداشت شد

نیاز به خارج از کشور برای درمان رفع شده است/ در کنار طرح تحول سلامت نام دکتر هاشمی ماندگار است

رئیس جمهور ۱۵ بهمن به مجلس می‌آید

کد دستوری تأمین اجتماعی برای پیگیری «بسته حمایتی»

قیمت بنزین در سال ۹۸ افزایش نمی‌یابد

عیدی کارمندان و بازنشستگان دولت با حقوق بهمن ماه پرداخت می‌شود

در ایران، رسانه آزاد نداریم /اولین فیلترینگ از زمان پهلوی اول شروع شد/ نمی توان با خواست عمومی مردم مبارزه کرد؛ نه درست است، نه مشروع و نه قانونی

کد خبر: 43635 | تاریخ انتشار: ۱۵:۵۸:۴۰ - چهارشنبه ۱ فرو ۱۳۹۷ | بدون نظر | چاپ |

چشم انداز خودکفایی ایران در دانش سلول‌های بنیادی

دو طرح کلان فناوری در جلسه پایانی کارگروه شرکت‌های دانش‌بنیان ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی در سال ۹۶ بررسی شد، این طرح‌ها موجب خودکفایی ایران در موضوع موردنظر می‌شوند.

امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت با اعلام این خبر، ابراز امیدواری کرد که در سال آینده شاهد رشد و شکوفایی هر چه بیشتر شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی باشیم و این شرکت‌ها بتوانند با تأمین نیازهای کشور گامی به سمت خودکفایی و صرفه‌جویی بیشتر ارزی بردارند و تولیدات آنها در کشور باعث بی‌نیازی جامعه از واردات بسیار پرهزینه چنین حوزه‌ای که فناوری بالایی نیز دارد، شود.
در این جلسه شرکت دانش‌بنیان طب و صنعت رهیاب به ارائه محصولات تولیدی و تحت توسعه خود با عنوان «جدایش سلولی، کاربرد و و پتانسیل‌ها» پرداخت و طبق گزارش این شرکت قسمتی از تحقیقات این شرکت دانش‌بنیان منجر به تولید و تجاری‌سازی دستگاه و ستون‌های جدایش سلولی با برند مگسیو (Magsieve) شده است که جایگزین بسیار مناسبی برای نمونه خارجی آن یعنی محصولات شرکت (Miltenyi Biotech) است.
همچنین این شرکت دانش‌بنیان موفق به اخذ تأییدیه سازمان انتقال خون مبنی بر صحت کارایی دستگاه و ستون های جدایش سلولی شده است که طراحی جدید این دستگاه نسبت به مشابه خارجی علاوه بر زیبایی ظاهری، امکان استفاده راحت تر و کاربر پسندی‌تری را نیز فراهم آورده است.
در ادامه جلسه شرکت دانش‌بنیان نانوفناوران دارویی الوند طرحی با عنوان «فرمولاسیون و تولید صنعتی داروی بوسولفان تزریقی به فرم محلول جهت پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز» ارائه کرد. بوسولفان محلول به‌عنوان رژیم‌درمانی پیوند در مبتلایان به CML استفاده می‌شود و محصولی جدید برای بیماران مبتلا به سرطان محسوب می‌شود که در فرم محلول تزریقی سمیت عصبی کمتر نسبت به فرم خوراکی دارد و تولید این محصول علاوه بر خودکفایی در نیاز داخلی، صادرات آن را نیز به دنبال خواهد داشت.
آخرین طرح ارائه شده این جلسه از شرکت ایلیا طرح با عنوان «تولید نیمه‌صنعتی آمفوتریسین B لیپوزومال» بود.
آمفوتریسینB با نام‌های تجاری آمفوتک و امبیزوم در بازار جهانی موجود است , این دارو به اشکال دارویی تزریقی و موضعی بر روی پوست، به‌صورت کرم و لوسیون وجود دارد.
آمفوتریسین B در درمان آسپرژیلوز، بلاستومیکوز، کاندیدیاز منتشر، کوکسیدیوئیدومیکوز، کریپتوکوکوز، اندوکاردیت قارچی، کاندیدی از داخلی چشم، هیستوپلاسموز، سالک، مننژیت قارچی، موکورمیکوز، سپتی سمی قارچی، اسپوروتریکوز منتشر، عفونت های قارچی دستگاه ادراری و مننگوآنسفالیت آمفوتریسینB در ریه، کبد، طحال، کلیه، غده فوق کلیوی و عضلات توزیع شده و غلظت آن در مایعات جنب، صفاقی و پرده سینوویال و مایع زلالیه تقریباً ۷۵% غلظت پلاسمایی آن است.
دفع این دارو از راه کلیه بسیار آهسته بوده و تقریباً ۴۱% دارو در مدت هفت روز دفع شده و حداقل تا ۷ هفته پس از قطع مصرف در ادرار یافت می‌شود. از آنجا که این دارو مصرف زیادی پس از پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز دارد بازار رو به رشدی را در کشور و همچنین منطقه خواهد داشت و تولید آن علاوه بر بی‌نیازی واردات فراوان آن باعث کاهش معنی‌دار هزینه‌های تهیه این دارو خواهد شد.
پانزدهمین جلسه کارگروه شرکت‌های دانش‌بنیان ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی با حضور امیرعلی حمیدیه دبیر این ستاد؛ علیرضا شعاع حسنی مدیر فناوری، تجاری‌سازی و بازار ستاد و نمایندگان شرکت‌های فعال در حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

منبع: ایران اکونومیست

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه