۴۷۰۰ میلیارد تومان تفاهم‌نامه در سفر رئیس جمهور به گیلان امضاء شد

ثبت بهترین تعطیلات در تونل جنگلی و طویل ترین پل‌ چوبی طبیعی در گیلان

مقدمات راه‌اندازی شرکت‌های‌ حمل و نقل ریلی توسط سرمایه‌گذاران گیلانی فراهم شد

گیلان قهرمان مسابقات آمادگی جسمانی کشور شد

فراخوان جذب نیرو های بومی در فروردین ماه

مطالبات گیلانی‌ها از رئیس جمهور|‌ تسریع در روند تکمیل پروژه‌های در دست احداث

بخشنامه سفر هفتگی مدیران کل دستگاه‌های اجرایی به شهرستان‌ها ابلاغ شد

انتصابات جدید در فرمانداری شهرستان املش

افتتاح پروژه های شهرستان آستارا به ارزش ۱۰ میلیارد تومان با حضور استاندار گیلان

پیوند بیشتر با کشورهای همسایه، با بهره گیری از ظرفیت تجاری کاسپین

تحول چشم گیری طی ۴۰ سال گذشته در روستاهای گیلان اتفاق افتاد/افزایش بهره وری اراضی کشاورزی در دستور کار قرار دارد/ باید از اعمال سلیقه و دخالت های نابجا در امور فرهنگی و هنری پرهیز کرد

هزار و ۲۸۰ پروژه همزمان با دهه فجر در گیلان به بهره برداری می رسد

کد خبر: 43899 | تاریخ انتشار: ۱۲:۱۹:۳۰ - یکشنبه ۱۲ فرو ۱۳۹۷ | بدون نظر | چاپ |

ارمغان بهار انقلاب برای گیلان

دوازدهمین روز فروردین برای ما ایرانیان مناسبت ملی تاریخی ویژه ای است؛ روزی که مردم با رأی اکثریت قاطع، به جمهوری اسلامی آری گفتند؛ نشانی از تصمیم برای تغییر شیوه حکومت کشور از شاهنشاهی به جمهوری، آن هم با الگوی اسلامی است.

سال ۱۳۵۸ در چنین روزی مبارزات ضد سلطنتی به ثمر نشست و نظام جمهوری اسلامی ایران استقرار یافت.
کشتی انقلاب و جمهوری اسلامی در قریب به ۴۰ سال گذشته از گرداب ها و موج های عظیم بسیاری عبور کرده اما همچنان با نیروی ایمان و توکل مردم به راه خویش ادامه می دهد.
نظام جمهوری اسلامی در این سال ها با وجود موانع و دسیسه های دشمنان دگرگونی قابل ملاحظه ای در عرصه های مختلف در کشور ایجاد کرد که گیلان این سرزمین دلیران و دیار میرزاکوچک خان نیز از آنها بی بهره نبود.
استان گیلان این سرزمین سبز واقع بین دریای نیلگون کاسپین و کوه های البرز دارای ۱۶ شهرستان و ۱۴ هزار کیلومتر مربع مساحت است؛ جمعیت گیلان سال ۱۳۵۵ یک و نیم میلیون نفر بود که اکنون به حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر رسیده است.
پیش از انقلاب اسلامی فقر و محرومیت پشت چهره سبز طبیعت زیبای گیلان پنهان و به فراموشی سپرده شده بود اما اکنون حدود چهار دهه پس از انقلاب گرچه هنوز این دیار سربلند سبز از مشکلاتی در رنج است اما در بخش هایی به ویژه روستاها شاهد تحولات قابل ملاحظه ای هستیم.
**توسعه زیرساخت های حمل و نقل
شبکه حمل و نقل یکی از مهمترین زمینه های توسعه هر کشور است . احداث آزادراه قزوین – رشت، احداث شبکه راه آهن و افزایش اسکله ها و ظرفیت حمل و نقل بندرگاه انزلی ، راه اندازی بندر آستارا، ایجاد منطقه آزاد انزلی و احداث بندر کاسپین از زیرساخت های مهم توسعه ایجاد شده در گیلان پس از انقلاب اسلامی بشمار می آید .
آزاد راه قزوین – رشت توسط معاونت ساخت و توسعه راه های وزارت راه و ترابری به صورت مرحله ای از اواخر سال ۱۳۷۶ به صورت تک باند و از پائیز ۱۳۸۲ با سرمایه‌گذاری مشترک وزارت راه و ترابری و شرکت آزادراه قزوین – رشت بصورت اجرای کامل آزادراه دنبال شد.
بندرگاه انزلی که بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد از مهمترین بندرهای شمال ایران و زمینه ساز مراودات تجاری و اقتصادی با کشورهای حاشیه خزر است.
معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی کشور در مصاحبه با ایرنا گفت: قبل از انقلاب بندرگاه انزلی دارای پنج پست اسکله با ۳۰۰ هزار تن تخلیه و بارگیری سالانه بود .
هادی حق شناس اظهار داشت : امروز بندرگاه انزلی دارای ۱۰ پست اسکله با ۱۰ میلیون تن ظرفیت تخلیه و بارگیری و بندرگاه آستارا دارای ۲ پست اسکله با حدود ۲ میلیون تن ظرفیت تخلیه و بارگیری است .
همچنین به گفته وی تجهیز بندر به سیلو و انبارهای مسقف نگهداری سیلو و غلات از دیگر اقدامات صورت گرفته برای ارتقای این بندر است.
**منطقه آزاد انزلی دروازه ای رو به اقتصاد جهانی
منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است .
پس از فروپاشی شوروی و بعد از پایان جنگ تحمیلی، دولت وقت با ایجاد مناطق آزاد کشور با هدف کمک به سازندگی و ورود به اقتصاد جهانی و اخذ سرمایه و به تبع آن دانش و تکنولوژی جدید اقدام به ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در سال ۷۵ کرد، سال ۸۲ منطقه ویژه اقتصادی انزلی به منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی بدل شده و در سال ۸۳ نیز اساسنامه سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی مورد تصویب هیأت وزیران قرار گرفت و محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی در سال ۸۴ از طرف هیأت وزیران تعیین و ابلاغ شد .
این منطقه که محدوده اش در ابتدا ۳۲۰۰ هکتار بود اکنون به بیش از ۹۴۰۰ هکتار افزایش یافت. کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.
قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.
مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان ۱۰۰ درصد در منطقه، امکان فعالیت بانک ها و موسسات مالی – بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت های جدید برای فعالان اقتصادی – تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.
** اقبال به روستاها
توجه به روستاها به لحاظ ایجاد راه، روشنایی، آبرسانی و سایر بخش ها اندک اندک موجب ماندگاری و یا بازگشت مجدد روستاییان به زادگاهشان شده است.
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت : پس از انقلاب شاهد توجه ویژه به خدمات رسانی به روستاها و روستاییان بوده ایم.
مازیار سیدی نژاد اظهار داشت: در امور زیربنایی ارتقای قابل توجه شاخص ها در حوزه هایی همچون آسفالت راه های روستایی، برق رسانی، گازرسانی، آب رسانی، ساخت خانه های بهداشت و مدارس روستایی صورت گرفته است.
وی افزود: در بحث اقتصاد روستاها و توانمندسازی روستاییان هم اقدامات تاریخی در سال های اخیر برای ارائه تسهیلات کم بهره به کارآفرینان روستایی صورت گرفته و در دست اقدام است.
بهسازی مسکن روستایی، اعطای تسهیلات ساخت و تعمیر مسکن و همچنین تسهیلات اشتغال اکنون روستاییان را به ماندن و کارهای تولیدی در روستاها راغب کرده است.
**ارتقای زیرساخت های عمرانی
ارتقای وضعیت برق رسانی، گازرسانی، آب رسانی، ارتقای بهداشت و درمان و آموزش عالی از جمله دیگر دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی در گیلان است.
*برق
سال ۵۷ طبق آمارهای موجود تنها ۴۰۷ روستای گیلان با جمعیت ۶۰ هزار خانوار برق‌دار بود و اکنون به غیر از ۵۲ شهر، ساکنان بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ روستای استان از مزایای برق برخوردارند و زمینه توسعه سیستم‌های مخابراتی، پستی، پست الکترونیک، شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی، اینترنت و تامین زیرساخت‌های مورد نیاز واحدهای اقتصادی، کشاورزی و صنعتی مهیا شده است.
مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان در این باره گفت : در مدت ۳۸ سال گذشته برای افزایش خطوط انتقال و توزیع برق گام‌های بلندی برداشته شده و طول شبکه‌های انتقال از ۱۰ هزار و ۶۵۰ کیلومتر در سال ۵۷ به بیش از ۲۷ هزار کیلومتر رسیده است.
**مخابرات، نبض ارتباطات
گیلان پس از پیروزی انقلاب اسلامی در زمینه توسعه ارتباطات و ایجاد فناوری های نوین ارتباطی نیز پیشرفت های قابل توجهی داشته است.
سال ۱۳۵۵ تعداد دارندگان تلفن ثابت در گیلان نزدیک ۱۹ هزار نفر بود در حالی که سال ۹۴ به افزون بر یک میلیون نفر رسید و هم اکنون ۲ هزار و ۴۹۸ روستای استان دارای ارتباط مخابراتی هستند.
ضریب نفوذ تلفن همراه در گیلان، ۱۱۷٫۴۲ و ضریب نفوذ اینترنت ۹۰٫۲۶ است. در مجموع استان گیلان بیشترین تعداد مشترکان موبایل را دارد .

*آب و فاضلاب روستایی
شرکت آب و فاضلاب روستایی سال ۱۳۷۷ تشکیل شد . در حال حاضر از ۲ هزار و ۶۰ روستای موجود بالغ‌ بر یک هزار و ۴۱ روستای بالای ۲۰ خانوار با جمعیت ۷۸۰ هزار و ۲۸۹ مشترک تحت پوشش این شرکت است.
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی گیلان گفت: در روستاهای گیلان ۴۱۰ حلقه چاه عمیق و ۵۵۱ دهنه چشمه و ۲۲ هزار کیلومتر شبکه خطوط انتقال و‌ شبکه توزیع و ۴۴۱ هزار مترمکعب مخزن و ۵۹۹ دستگاه پمپاژ ایجاد شده است.
محب علی رنج ور با اشاره به اینکه شاخص بهره‌مندی آب شرب در گیلان ۷۶٫۳۷ درصد است افزود: این شاخص در کشور ۷۳ درصد بوده که نشان می‌دهد گیلان به‌طور متوسط ۳٫۳۷ درصد بالاتر از متوسط کشوری قرار دارد.
**توسعه بخش درمان و بهبود وضع بهداشت
بهداشت، درمان و سلامت از شاخصه های توسعه یافتگی هر جامعه ای است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: سال ۱۳۵۷، تعداد ۱۳ بیمارستان‌ دولتی و ۲ بیمارستان‌‌ خصوصی در استان وجود داشت که در حال حاضر با افزایش ۵۰ درصدی، به ۲۶ بیمارستان دولتی و ۸ بیمارستان خصوصی ارتقاء یافته و تعداد تخت‌های بیمارستانی موجود در گیلان نیز که سال ۱۳۵۷ حدود ۱۵۴۰ تخت بود، به حدود سه هزار تخت رسیده است.
شاهرخ یوسف زاده چابک اظهار داشت: پس از انقلاب اسلامی با پیشرفت‌های علمی در حوزه آموزش پزشکی و افزایش قابل توجه پزشکان عمومی و متخصص در کشور، بسیاری از اعمال جراحی سخت و پیچیده نیز توسط پزشکان بومی استان صورت می پذیرد و در حال حاضر ۷۰۹ پزشک متخصص، ۷۷۸ پزشک عمومی فقط در مراکز بهداشت و درمان دولتی گیلان در حال فعالیت هستند.
وی همچنین خاطرنشان کرد: تعداد خانه‌های بهداشت سال ۱۳۵۷، ۶۰ مورد بود که اکنون به ۹۷۳ خانه بهداشت رسیده و مراکز بهداشتی درمانی نیز با افزایش قابل توجه نسبت به قبل از انقلاب به ۱۹۴ مراکز بهداشتی درمانی افزایش یافته است.
یوسف زاده با تاکید بر اینکه سال ۱۳۵۷ چیزی تحت عنوان پایگاه بهداشتی درمانی شهری و روستایی وجود نداشت، یادآور شد: به برکت انقلاب اسلامی ایران به این مهم نیز توجهی ویژه شده و هم‌اکنون در استان ۴۲ پایگاه بهداشتی درمانی شهری و روستایی برای سلامت مردم در حال فعالیت هستند .
وی آمار پایگاه‌های اورژانس ۱۱۵ را در سال ۱۳۵۷ ، چهار پایگاه اعلام و تصریح کرد: اکنون ۶۲ پایگاه اورژانس ۱۱۵ در گیلان فعال است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه با اشاره به ۷۶ داروخانه در سراسر استان طی سال ۵۷ گفت: در حال حاضر ۳۲۷ داروخانه در گیلان فعالیت می کنند.
*گاز رسانی
با توجه به اقلیم خاص گیلان و رطوبت بالا، گازرسانی در بهبود شرایط زیستی خانواده ها بسیار حائز اهمیت بود.
مدیرعامل شرکت گاز گیلان گفت: ضریب نفوذ گازرسانی در استان گیلان بالاتر از میانگین کشوری است.
حسین اکبر اظهار داشت: هم اکنون همه شهرهای استان به جز شهر ماسوله به جهت دارا بودن بافت تاریخی و بیش از ۹۳ درصد خانوارهای روستایی استان از گاز بهره مند هستند.
وی ادامه داد: این شرکت دارای ۲۰ هزار کیلومتر شبکه و بیش از ۵۶۰ هزار انشعاب گاز است.

*آموزش عالی
دانشگاه گیلان از سال ۱۳۵۶ فعالیت های آموزشی خود را با پذیرش ۱۵۵ دانشجو در ۹ رشته تحصیلی آغاز کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دانشگاه گیلان بطور مستقل و بدون وابستگی به آلمان، فعالیت های آموزشی خود را در هشت رشته تحصیلی و با حدود ۵۰۰ دانشجو از سرگرفت و با رشد و گسترش آموزش عالی در کشور، دانشکده های علوم پایه، فنی، علوم کشاورزی، علوم انسانی و پزشکی ساخته شد و پس از آن نیز دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده منابع طبیعی و معماری و هنر تاسیس شدند.
این دانشگاه هم اکنون با ۹ دانشکده و یک واحد پردیس و ۲ پژوهشکده شامل حوضه آبی دریای خزر و گیلان شناسی، با حدود ۶۰۰ عضو هیئت علمی، بیش از ۱۸ هزار دانشجو و به عنوان یکی از بزرگترین مراکز آموزش عالی در منطقه شمال کشور مشغول فعالیت های آموزشی و پژوهشی است .
در سال ۱۳۵۷ در یک دانشکده پرستاری ۵۵۶ دانشجو در رشته‌های پرستاری و بهیاری مشغول به تحصیل بودند اما هم‌اکنون پنج هزار و ۷۳۵ دانشجو در دانشکده های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی در رشته‌های پزشکی، پرستاری و پیراپزشکی در مقاطع تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حال تحصیل هستند.

**کشاورزی قلب گیلان
گیلان افزون بر ۴۳۸ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که با احتساب جنگل و مرتع ۷۸ درصد اراضی استان را تشکیل می دهد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: از یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار زمین موجود در استان ۴۳۰ هزار هکتار آن زمین زراعی و باغی است و ۳۵۰ هزار نفر در این استان به شغل کشاورزی اشتغال دارند، میزان تولید محصولات کشاورزی استان نیز قریب به سه میلیون تن می باشد.
علیرضا شعبان نژاد اظهار داشت: گیلان به برکت انقلاب و روشنای ثبات اقتصادی کشور اکنون در زمینه بسیاری تولیدات کشاورزی نظیر چای ، فندق ، بادام ، پیله ابریشم ، صید ماهیان استخوانی و کیلکا ، صنوبرکاری و برداشت گل گاو زبان رتبه نخست را در کشور داراست.
وی افزود: همچنین در زمینه تولید شلتوک ، کیوی ، آبزی پروری ، استحصال خاویار ، تولید جوجه یک روزه رتبه دوم کشور را از آن خود کرده است.
گیلان در تولید زیتون و در زمینه جوجه کشی نیز حائز مقام سوم است؛ همچنین در تولید گوشت مرغ، جوجه ریزی گوشتی و تولید عسل رتبه ششم را دارد.
در زمینه تولید گوشت قرمز و شیر در رتبه دوازدهم کشور قرار داریم . در خصوص موضوع حفظ کاربری اراضی نیز بعنوان یکی از عوامل مهم در تولید محصولات کشاورزی شاهد رشد بودیم به نحوی که پوشش کامل حفاظتی اراضی کشاورزی از ۱۸۵ هزار و ۱۸۰ هکتار به ۳۵۸ هزار هکتار رسید.
تجهیز و نوسازی اراضی گیلان نیز از سالیانه ۵۰۰ هکتار به ۱۰ هزار هکتار در سال ارتقا یافته؛ همچنین طی ۳ سال اخیر ۶۶ کیلومتر شبکه های فرعی ابیاری و زهکشی در استان احداث شد.
چای نیز بعنوان یکی از محصولات مهم و اصلی گیلان در دولت تدبیر و امید مورد توجه قرار گرفت به نحوی که در سال ۹۴ حدود سه هزار هکتار باغ چای با صرف اعتباری افزون بر ۱۰۲ میلیارد ریال بهزراعی و احیاء شد.
سطح زیرکشت دانه های روغنی به چهار هزار و ۳۵۶ هکتار و میزان تولید ۱۱ هزار و ۳۱۴ تن رسید .
در زمینه صنایع تبدیلی بخش کشاورزی یک هزار و ۵۹۰ واحد کارخانه شالیکوبی فعال و نیمه فعال با هفت هزار و ۵۰۰ نفر در گیلان مشغول به کار هستند؛ همچنین ۱۲۹ واحد صنایع تبدیلی کشاورزی با ظرفیت ۳۵ هزار و ۸۰۰ تن و اشتغال یک هزار و ۷۲۰ نفر در گیلان فعالند.
به گزارش ایرنا گیلان این سرزمین غنی با موقعیتی راهبردی، فرصت های بالقوه بسیاری برای توسعه بیشتر دارد؛ بی شک دلسوزان و حامیان انقلاب و میهن با تلاش، مسئولیت پذیری و استقامت می توانند زمینه ساز اعتلای فزون تر نظام و کشور باشند.

منبع: ایرنا

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه