نحوه پیگیری مشکل کسانی تا به امروز “بسته حمایتی” به حساب آنها واریز نمی‌شود

واریز بسته حمایتی کارگران بیمه‎ای از شنبه ۲۹ دی

معاون رئیس جمهور روسیه به گیلان سفر می کند

در روزهای آتی ماهواره پیام به فضا پرتاب می‌شود

مبدا پرواز بیشکک قرقیزستان بود / هواپیما به شهرک مسکونی کنار فرودگاه برخورد کرد؛ محل برخورد خالی از سکنه بود

محدودیت تازه برای تراکنش‌های موبایلی

آرزوی هاشمی نظام سربلند و ایران باشکوه بود

کلیات طرح استانی شدن انتخابات تصویب شد

۴ صفر از پول ملی حذف می‌شود

نامه اعضای هیات علمی دانشگاه‌های وزارت بهداشت به رئیس جمهور

۱۴ سکه بهار آزادی معیار مهریه می‌شود

متن کامل لایحه بودجه ۹۸ منتشر شد + جزئیات

کد خبر: 44479 | تاریخ انتشار: ۱۸:۰۸:۰۹ - شنبه ۱ ارد ۱۳۹۷ | بدون نظر | چاپ |

پیشگامی اقتصاد ایران در شکستن سد دلار

 

بیش از دو دهه پس از طرح ایده جایگزینی یورو با دلار در ذخایر ارزی و معاملات بین المللی ایران، دولت حسن روحانی در اقدامی محتاطانه کلیه وزارتخانه ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی را موظف کرد ارز یورو را به عنوان ارز مبنای گزارشگری و انتشار آمار، اطلاعات و داده‌های مالی خود مورد استفاده قرار دهند.

این مصوبه ۹ روز پس از آن مورد تایید هیات وزیران دولت قرار گرفت که ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی در جریان ارائه دفاعیات خود در مقابل نمایندگان مجلس در پی نوسان‌های کم سابقه بازار ارز، از استقبال رهبری از طرح پیشنهاد جایگزینی یورو با دلار در مبادلات خارجی خبر داده بود .

با این حال مصوبه دولت حذف دلار را تنها به گزارشگری بخش‌های دولتی محدود کرده و بانک مرکزی را موظف به مدیریت و اعلام مستمر نرخ برابری ریال و یورو کرده است. جایگزینی یورو با دلار در گزارشگری نهادهای دولتی به این معنا بود که بخشی از آمار کلان کشور از جمله تولیدناخالص داخلی کشور، صادرات و واردات کشور بر مبنای ارز یورو اعلام خواهد شد. افزون بر مبنای تعهدات ارزی و مبادلات بین‌المللی دستگاه‌های دولتی نیز واحد پول اروپایی خواهد بود.

اقدامی که به اعتقاد برخی کارشناسان به دشوارتر شدن گزارشگری نهادهای دولتی و سخت تر شدن امکان مقایسه آمارهای سری زمانی اقتصاد ایران و نیز مقایسه آن با سایر اقتصادها و آمارهای سایر نهادهای بین المللی همانند اتحادیه کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) منجر خواهد شد.

استفاده از یورو به جای دلار مشکلی را حل نمی‌کند

این در حالی بود که مینو کیانی راد معاون ارزی سابق بانک مرکزی اسفند ماه سال گذشته اعلام کرده بود

استفاده از یورو به جای دلار مشکلی را حل نمی‌کند، زیرا  اگر قرار باشد تمام مبادلاتی که با دلار رقم می خورد هم اکنون با یورو انجام شود، همان ماجرای دلار تکرار می شود و این ارز نیز ممکن است در آینده بر علیه کشورمان به ابزار تهدید تبدیل گردد.

البته اقدام بانک مرکزی در زمینه کاهش وابستگی به دلار اقدام مناسبی است، اما باید توجه داشت که مطابق با سیاست های اقتصاد مقاومتی نه تنها وابستگی به دلار بلکه باید وابستگی به هر ارز دیگری کاهش یابد. به عبارتی باید از سبد ارزهای متعددی استفاده شود اما وابستگی اتفاق نیافتد تا در آینده نیز مشکلات مشابه دلار اتفاق نیافتد.

چرا یورو جایگزین دلار شد؟

محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات  مجلس در خصوص علت جایگزینی یورو گفت: با توجه به اتفاقاتی که در حوزه دلار رخ داد و دشمنی که آمریکا با اقتصاد ایران دارد، لازم بود ارز واحد در کشور تغییر کند، از سوی دیگرحضور مردم در بازار ارز و تقاضای برای اسکناس دلار به التهاب بازار دامن زد تا در نهایت به سمت جایگزین کردن ارزی دیگر حرکت کردیم.

نماینده مردم تفرش در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه در زمینه تهیه اسکناس یورو مشکلی وجود ندارد، بیان داشت:کمبود اسکناس دلار در کشور باعث به وجود آمدن حبابی در بازار ارز و اقتصاد کشور ملتهب شد، بنابراین جایگزینی یورو را کار عاقلانه ای است و با توجه به ارتباطاتی که باکشورهای اروپایی داریم تهیه اسکناس مورد نیاز یورو خیلی سخت نخواهد بود و دیگر چنین تنش های ارزی را تجربه نخواهیم کرد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه از این به بعد بودجه نویسی براساس یورو انجام می شود، گفت: به طور مثال در بودجه سنواتی نوشته می شود به ازای هر بشکه نفت ۵۰ یورو دریافت شود که تفاوتی با دلار نخواهد داشت.

جایگزینی یورو تک قطبی بودن دلار را می‌شکند

حمیدرضا حاجی بابایی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در خصوص جایگزینی یورو با دلار در مبادلات گفت: جایگزینی یورو تک قطبی بودن دلار را می‌شکند و می‌تواند مبنای خوبی برای مراودات اقتصادی و معاملات بین المللی باشد.

وی با اشاره به مصوبه جایگزینی یورو در هیات دولت اظهار داشت: این گام با وجود اینکه دیر هنگام صورت گرفته اما به عنوان یک کار مثبت ارزیابی می شود، با این کار در واقع کشور را از فراز و فرودهای دلار و سیاست های آمریکا دور نگه می دارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یورو ارز بین المللی است، ادامه داد: با این ارز می توانیم با کشورهای اروپایی داد و ستد داشته باشیم، یورو می تواند مبنای خوبی برای مراودات اقتصادی و معاملات بین المللی باشد.

روند بودجه نویسی با جایگزینی یورو

حاجی بابایی در ادامه با تاکید براینکه جایگزینی یورو در بودجه اشکالی ایجاد نمی کند، اظهار داشت: با وجود اینکه ارزش ریالی یورو از دلار بیشتر است، نباید نگران این جایگزینی و تجربه مجدد التهاب بازار بود، چرا که تاثیر روانی، اقتصادی و سیاسی یورو در دنیا به نفع جمهوری اسلامی است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: یورو می تواند ما را به سمتی ببرد که از وضعیتی که آمریکا ایجاد کرده است و از تک قطبی بودن ارز در دنیا فاصله بگیریم وبه سمت چند قطبی شدن ارز، رقابتی کردن و خروج از انحصار پیش برویم.

جایگزینی یورو درمانی برای سونامی دلار نیست

معصومه آقاپورعلیشاهی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به مصوبه هیات دولت مبنی بر جایگزینی یورو به جای دلار اظهار داشت: این جایگزینی اقدام خوبی است؛اما یک شبه نمی تواند تغییری ایجاد کند،چراکه درحال حاضر نمی توان اسناد را از دلار به یورو تغییر داد و این کار زمان بر خواهد بود.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جایگزینی یورو در میان مدت اثرگذار است،ادامه داد: چنین اقداماتی در کوتاه مدت نمی تواند درمانی برای سونامی دلار در کشور باشد.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی،عنوان کرد: بنابراین هر چند جایگزینی یورو اقدام خوبی است؛اما درمانی برای سونامی دلار و شرایط فعلی اقتصاد کشور در کوتاه مدت نیست، این اقدام در میان مدت می تواند تاثیرگذار باشد.

جایگزینی یورو به جای دلار مشکلی در روابط بین‌المللی ایجاد نمی‌کند

در همین حال اسدالله عسگراولادی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: تصمیم دولت در جایگزینی یورو به جای دلار در تکالیف ارزی در صورتی که پول نفت به یورو دریافت شود، مشکلی در روابط بین‌المللی ایجاد نمی‌کند.

وی در مورد جایگزین شدن یورو به جای دلار در تکالیف ارزی، گفت: در حال حاضر فروش نفت توسط دلار انجام می‌شود، بنابراین باید برنامه‌ریزی کرد تا پول نفت فروخته شده در روز برداشت، به صورت اتوماتیک از دلار به یورو تبدیل شود، در غیر این صورت دچار گرفتاری خواهیم شد.

وی افزود: همچنین از این پس باید از کشورهایی مثل هند و چین که معاملات بزرگ تجاری با آن‌ها انجام می‌دهیم، بخواهیم که معاملات برحسب یورو و ریال باشد.

جایگزینی یورو دلار های خانگی را وارد بازار می کند

همچنین عزت‌الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: جایگزینی یورو و تبدیل دلار به این ارز، دلارهای خانگی وارد چرخه اقتصادی کشور می‌شود.

زیرا مسئله دلار در کشور جنبه روانی پیدا کرده و همه فکر می‌کنند هر چه هست و نیست در سرمایه گذاری در دلار است و سایر ارزها و قیمت های آن ها هیچ اثرگذاری در اقتصاد و بازار ارز ندارد.

نماینده مردم آمل در مجلس دهم شورای اسلامی تاکید کرد: همین که به سمت تبدیل دلار به یورو برویم پول‌های پنهان شده در بالشت رو می‌شود، با این حال این جایگزینی تاثیر اقتصادی آنچنانی ندارد، چرا که تازه باید فروش به یورو را آغاز و دلارهایی که داریم را به یورو تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه جایگزینی یورو آثار روانی بر مردم دارند، بیان داشت: با این حال آثار روانی که دلار بر مردم دارد از بین می رود و مردم و افراد عادی به سمت تبدیل دلار به یورو می روند و همین باعث می شوند دلارهای مخفی رو شوند.

وی با بیان اینکه، یورو هیچ وقت مانند دلار دست به دست نمی شود، گفت: جایگزینی یورو و تبدیل دلار به این ارز وارد چرخه اقتصادی کشور می شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی در این باره که در آینده مردم برای سرمایه گذاری به سمت یورو نمی روند، بیان داشت: دلار ارز بین المللی است، اما برخی کشورها می خواهند با این مسئله مقابله کنند، جمهوری اسلامی می خواهد در شکستن سد دلار پیش قدم باشد.

جایگزینی یورو به جای دلار تاثیری بر التهاب بازار ارز ندارد

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: جایگزینی یورو تاثیری بر التهاب ارزی ندارد و باید به سمت مبادلات  ارزی بین کشورها برویم.

وی با اشاره به مصوبه جایگزینی یورو در هیات وزیران اظهار داشت: باید بر اساس تصمیم گرفته شده حرکت کنیم اما فکر نمی کنم یورو بتواند خیلی التهاب ارزی را مرتفع کند، این کار التهاب شدید را کاهش می دهد اما قابل توجه نیست و به طور کامل مرتفع نمی شود.

نماینده مردم رشت در مجلس دهم شورای اسلامی تاکید کرد: اما از آنجایی که اتحادیه اروپا از آمریکا حرف شنوی دارد با جایگزینی یورو تنها زمین بازی را تغییر داده ایم و اتفاق خاصی در اقتصاد کشور نمی افتد .

این نماینده مجلس با اشاره با حضور مردم در بازار ارز، گفت: با جایگزینی یورو، مردم مجدد در بازار ارزی حضور خواهند داشت و همان التهاب ها ایجاد می شود، به همین جهت است که می گویم با این مصوبه تنها زمین بازی عوض شده است و تاثیری بر اصل ماجرا ندارد.

وی به راه حل خروج از وضعیت ارزی، اظهار داشت: باید از یورو و دلار خارج شویم و در مقطع کنونی تنها مبادلات ارزی بین کشورها پاسخگوی شرایط است، باید کاری که با ترکیه، هند و روسیه انجام می دهیم را به روال با همه کشورها تدبیل شود و گرنه ارزهای دلار و یورو مشکلی از ما حل نمی کند.

عملکرد کند دولت در مبادلات ارزی بین کشورها

در شرایطی که همه صاحبنظران برنامه دولت برای جایگزینی یورو را نثبت ارزیابی می کنند اما معتقدند برای اینکه اقتصاد کشور به طور کامل از سلطه ارزهای خارجی رها شود باید تدابیری اندیشیده شود تا به سمت تبادل بین ارزی گام برداشت تا در شرایطی که یکی از ارزها افزایش قیمت ناگهانی پیدا کرد بتواند از سبد ارزی سایر ارزها را جایگزین آن کرد وفشار ها باعث تصمیم گیری های سطحی در بازار نشود.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
دوشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه