سی و نهمین وقف گیلان در شهرستان رشت ثبت شد

شباهت شهرداری رشت به استخوان پلنگ صورتی!

جا گذاشتن مردم توسط خودروسازان در بزنگاه ها

مهارت آموزی اجتماعی دانش آموزان به صورت جدی دنبال شود

مردم با غیرت جلوتر از مسئولان بی‌همت

نشست بصیرتی به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در نمازخانه شهرداری لاهیجان برگزار شد

از سه فعال فرهنگی در کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت تجلیل شد

علل و ریشه های کودک آزاری در اجتماع و خانواده

محصولات نمک دریا تولید شرکت وند آپادانا غیر مجاز است

بازدید مدیر و کارشناسان حوزه ایمنی و مهندسی ترافیک معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری رشت از پارک ترافیک منطقه ۱۶ شهرداری تهران

افسانه طبقه ی متوسط

تلاش شبانه روزی واحد های مختلف شهرداری لاهیجان برای آماده سازی جزیره به روایت تصویر

کد خبر: 44561 | تاریخ انتشار: ۱۱:۱۷:۴۳ - دوشنبه ۳ ارد ۱۳۹۷ | بدون نظر | چاپ |

شورایاری ها و برون رفت از مشکلات شهری

در عصر حاضر کلانشهر ها روز به روز در حال گسترش هستند. شهر رشت به عنوان یک کلانشهر نیز از این قاعده مستثنا نبوده و نیست، به صورتی که امروزه با سرعت چشم گیری شاهد گسترش روز افزون آن هستیم. موضوعات و مسائل شهری نیز پا به پای شهر در حال گسترش هستند و هر روز بر دامنه ی آن ها افزوده می شود. نکته ی حائز اهمیت تر آنکه این مسائل شهری متناسب با نقاط مختلف شهر تعریف می شوند. به عبارتی دیگر مسائل شهری نقاط مختلف شهر با یکدیگر متفاوت هستند. با توجه به گستردگی این موضوعات و مسائل آنچه بیش از گذشته اهمیت می یابد لزوم مشارکت مردم در حل این مسائل است. از این رو است که استفاده از ظرفیت نهادهایی مانند شورایاری ها امروزه ضرورت ویژه ای پیدا کرده است. شورایاری ها که امتحان خود را در شهرهایی چون تهران و مشهد پس داده اند از جمله نهادهایی هستند که به خوبی می توانند مردم را به عرصه ی مشارکت در حل مسائل شهری وارد نمایند. در رشت اما متاسفانه این ظرفیت مردمی مغفول مانده است. هر چند گاهی از گوشه و کنار زمزمه هایی جهت تشکیل شورایاری در رشت شنیده می شود. اما این اخبار تنها در حد زمزمه مانده و هرگز جامه ی عمل به خود نپوشیده است.
با توجه به گستردگی روز افزون مسائل و موضوعات شهری و عدم پاسخگویی صحیح نسبت به آن این مسائل دیر یا زود چهره ی یک بحران به خود خواهد گرفت. در حال حاضر شورایاری ها را شاید بتوان تنها راه حل پیشگیری از بروز این بحران دانست.
امیدواریم افراد مسئول در این حوزه به ضرورت تشکیل این نهاد توجه نمایند و نسبت به لزوم مشارکت مردم در عرصه ی شهری آگاهی یابند تا به زودی شاهد تشکیل این نهاد در کلانشهر رشت نیز باشیم.

به قلم: سیامک ارجمند

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
چهارشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه