ابهام در اولویت بندی هزینه ها/به بهانه شهر خلاق غذا آلوده ترین رودخانه جهان را نشان مهمانها بدهیم؟

پاسخ یک فعال محیط زیست به واکنش مدیر عامل پسماند گیلان

اعلام محدودیت ترافیکی در روزهای تاسوعا و عاشورا درشهر رشت

اقامه نماز ظهر عاشورا به امامت آیت‌الله فلاحتی در میدان شهدای ذهاب رشت

آغاز به کار تنها سامانه کشوری سیار خونگیری در رشت

ناجا با اقدامات هنجارشکنانه در ماه محرم برخورد می‌کند

بهره گیری از ظرفیت جوانان و زنان عامل تقویت اعتماد مردم است/ به کارگیری جوانان وبانوان از سوی استاندار گیلان شایسته تقدیر است

فاطمه قدیمی به دنبال گرانترین میزبانی تاریخ!

نقش صداوسیما در تخریب سلیقه موسیقایی مردم | نظارت مقدم بر کنترل است

عرصه برای حضور جوانان در مساجد گیلان شود

عبور از چراغ قرمز

ما معلمین به اندازه کافی مقصریم/ مسیر توسعه از آموزش و پرورش و دانشگاه ها می گذرد

کد خبر: 44561 | تاریخ انتشار: ۱۱:۱۷:۴۳ - دوشنبه ۳ ارد ۱۳۹۷ | بدون نظر | چاپ |

شورایاری ها و برون رفت از مشکلات شهری

در عصر حاضر کلانشهر ها روز به روز در حال گسترش هستند. شهر رشت به عنوان یک کلانشهر نیز از این قاعده مستثنا نبوده و نیست، به صورتی که امروزه با سرعت چشم گیری شاهد گسترش روز افزون آن هستیم. موضوعات و مسائل شهری نیز پا به پای شهر در حال گسترش هستند و هر روز بر دامنه ی آن ها افزوده می شود. نکته ی حائز اهمیت تر آنکه این مسائل شهری متناسب با نقاط مختلف شهر تعریف می شوند. به عبارتی دیگر مسائل شهری نقاط مختلف شهر با یکدیگر متفاوت هستند. با توجه به گستردگی این موضوعات و مسائل آنچه بیش از گذشته اهمیت می یابد لزوم مشارکت مردم در حل این مسائل است. از این رو است که استفاده از ظرفیت نهادهایی مانند شورایاری ها امروزه ضرورت ویژه ای پیدا کرده است. شورایاری ها که امتحان خود را در شهرهایی چون تهران و مشهد پس داده اند از جمله نهادهایی هستند که به خوبی می توانند مردم را به عرصه ی مشارکت در حل مسائل شهری وارد نمایند. در رشت اما متاسفانه این ظرفیت مردمی مغفول مانده است. هر چند گاهی از گوشه و کنار زمزمه هایی جهت تشکیل شورایاری در رشت شنیده می شود. اما این اخبار تنها در حد زمزمه مانده و هرگز جامه ی عمل به خود نپوشیده است.
با توجه به گستردگی روز افزون مسائل و موضوعات شهری و عدم پاسخگویی صحیح نسبت به آن این مسائل دیر یا زود چهره ی یک بحران به خود خواهد گرفت. در حال حاضر شورایاری ها را شاید بتوان تنها راه حل پیشگیری از بروز این بحران دانست.
امیدواریم افراد مسئول در این حوزه به ضرورت تشکیل این نهاد توجه نمایند و نسبت به لزوم مشارکت مردم در عرصه ی شهری آگاهی یابند تا به زودی شاهد تشکیل این نهاد در کلانشهر رشت نیز باشیم.

به قلم: سیامک ارجمند

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه