مکان های نصب چادر و اسکان مسافر در رشت اعلام شد

احتمال وقوع سونامی در گیلان وجود ندارد

عیدی مخابرات به مشترکین تلفن ثابت

آماده باش بالغ بر ۳۰۰ آتش نشان در چهارشنبه سوری

توصیه‌های محیط زیستی برای مراسم چهارشنبه‌ سوری

۴۷۰۰ میلیارد تومان تفاهم‌نامه در سفر رئیس جمهور به گیلان امضاء شد

۲۰۰ هزار تومان‌های کارکنان چه شد؟

یار و یاور جمهوری اسلامی بودم | دم من گرم که وام گرفتم و برای ورزش کشور هزینه کردم

پرداخت سود سهام عدالت کارمندان و بازنشستگان به سال آینده موکول شد

ثبت بهترین تعطیلات در تونل جنگلی و طویل ترین پل‌ چوبی طبیعی در گیلان

شهروندان در شب چهارشنبه سوری از منازل خود خارج نشوند

آغاز فعالیت کارگاه رنگ آمیزی تخم مرغ های رنگی نوروز در پارک قدس رشت

کد خبر: 45191 | تاریخ انتشار: ۱۳:۲۷:۰۶ - یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ | بدون نظر | چاپ |

استاندار گیلان خبر داد:

افتتاح ۷ سد لاستیکی تا پایان سال جاری در گیلان

استاندار گیلان از افتتاح ۷ سد لاستیکی گیلان تا پایان سال جاری را قطعی اعلام کرد و افزود: مجموع برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته موجب کاهش نگرانی‌ها در رابطه با تامین آب کشاورزی استان در آینده می‌شود.

دکتر مصطفی سالاری شب گذشته با حضور در برنامه تلویزیونی «نور امید» شبکه استانی باران ضمن تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های دولت در گیلان، به سوالات مطرح شده پیرامون مسائل مختلف از جمله صنعت، گردشگری و اقتصاد پاسخ داد.

وی با اشاره به نگرانی‌های بوجود آمده در رابطه با تامین آب کشاورزی در ابتدای سال زراعی جاری در نتیجه وقوع بحران آب در کشور گفت: علیرغم پیش‌بینی‌های ناخوشایند از وضعیت بارش‌ها در استان، مطابق درخواست کشاورزان عملیات رهاسازی آب همچون سنوات گذشته انجام شد.

استاندار گیلان با بیان این‌که از ظرفیت رسانه‌های استان برای اطلاع‌رسانی به کشاورزان و کاهش نگرانی از کم آبی استفاده شد، افزود: خوشبختانه نزولات جوی فراتر از پیش‌بینی‌ها بود و با هم‌افزایی دستگاه‌های مختلف و همکاری کشاورزان مشکلات حوزه آب به حداقل رسید.

سالاری با اشاره به این‌که تامین آب مزارع کشاورزی گیلان از دو طریق سنتی و سد منجیل صورت می‌گیرد، گفت: اصلاح و تعبیه ایستگاه‌های پمپاژ و تاسیسات آب رسانی از جمله اقدامات صورت گرفته برای حمایت از کشاورزی در استان است.

وی همچنین لایروبی بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر از انهار استان را اقدامی بی‌سابقه خواند و یادآور شد: اینکه منحصرا به سد منجیل اتکا کنیم اقدامی خطرناک است، از اینرو برای رفع نگرانی‌ها در طولانی مدت باید از سایر منابع بهره بگیریم.

استاندار گیلان با بیان این‌که هم اکنون احداث ۵ سد بزرگ در استان در دست اجرا است، یادآور شد: نقش آب بندان‌های گیلان به دلیل قدمت طولانی و عدم برخورداری از توجه مناسب در طی سال‌های گذشته تضعیف شده است.

وی از رایزنی با شورای معادن استان برای لایروبی آب بندان‌ها خبر داد و خاطرنشان کرد: امسال قادر به انجام عملیات لایروبی به حجم ۲۵۰ میلیون متر مکعب هستیم که بدین ترتیب بیش از ظرفیت سد شفارود به توان ذخیره آب در استان اضافه می‌شود.

سالاری افتتاح ۷ سد لاستیکی گیلان تا پایان سال جاری را قطعی اعلام کرد و افزود: مجموع برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته موجب کاهش نگرانی‌ها در رابطه با تامین آب کشاورزی استان در آینده می‌شود.

استاندار گیلان در ادامه به مقایسه وضعیت استان در سه بخش کشاورزی، صنعت و خدمات پرداخت و اظهار کرد: این حوزه‌ها از اشتغال استان به ترتیب ۲۷، ۲۴ و ۴۹ درصد سهم دارند.

وی با اشاره به این که آمارها نشان می‌دهد حوزه خدمات اشتغالزاتر از کشاورزی و صنعت است، تصریح کرد: بخش خدمات ۷۲ درصد از تولید ناخالص استان را به خود اختصاص داده است.

سالاری وضعیت گیلان در حوزه خدمات را مناسب ارزیابی کرد و افزود: با توجه به موقعیت جغرافیایی و گردشگرپذیر بودن استان ظرفیت برای رشد اشتغال در این حوزه وجود دارد.

وی ادامه داد: به یقین در آینده نزدیک با بهره‌برداری از پروژه‌های بزرگ استان در حوزه حمل و نقل شاهد افزایش حضور گردشگر در گیلان هستیم و از این‌رو باید برنامه‌ریزی موثری به ویژه در زمینه تاسیس مراکز اقامتی داشته باشیم زیراکه در غیر اینصورت با انبوه تقاضا برای ویلاسازی و تعرض به اراضی بکر گیلان روبرو خواهیم شد.

سالاری افزایش انواع معضلات اجتماعی را نیز از پیامدهای عدم آمادگی برای توسعه گردشگری خواند و با تاکید بر لزوم توجه به درآمد پایدار از طریق گردشگری گفت: آموزش بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت‌های این بخش در کنار بخش عمومی برای رسیدن به این مهم ضرورت دارد.

وی ادامه داد: از فعالیت تشکل‌های خصوصی در چارچوب قانون برای توسعه استان در بخش گردشگری و خدمات استقبال می‌کنیم.

استاندار گیلان تصریح کرد: افتتاح آزادراه قزوین- رشت تا پایان سالجاری و امتداد خط ریلی گیلان تا آستارا اقتصاد استان را متحول خواهد کرد.

سالاری بر لزوم افزایش میزان بهره‌وری محصولات کشاورزی در سطح واحد تاکید کرد و گفت: درآمد کشاورزان در حال حاضر پاسخگوی هزینه‌های اولیه آنان نیست لذا با برنامه‌ریزی مناسب می‌توان میزان درآمدهای این حوزه را افزایش داد.

وی به تاثیر منفی تفکر تضاد صنعت با محیط زیست بر توسعه صنعتی گیلان طی سال‌های گذشته اشاره کرد و افزود: متاسفانه برخی از صنایع استان که بیش از ۴۰ سال قدمت دارند امروز درگیر مشکلاتی شده‌اند که ظرفیت اشتغال آن‌ها را به شدت کاهش داده است.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
شنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۸
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه