ابلاغیه انجام معاملات شهرداری رشت از طریق سامانه تدارکات دولت ستاد

چهره رشت در بهار ۹۸ متفاوت از گذشته خواهد بود

شورای شهر رشت زیر سایه خطر انحلال

داش مشتی شورای رشت بارقه های امید را زنده کرد

نشانه‌های احتمالی سرطان ریه

بازپرسی که دستور فیلتر تلگرام را داد، تبرئه شد

صدا و سیما نشاط معنوی را در برنامه های خود ترویج کند

گزارش تصویری برگزاری جلسه کمیته فنی پروژه تراموا

ضبط تجهیزات پزشکی یک مرکز درمانی در رشت

دیدار مدیر منطقه یک شهرداری رشت به همراه کارکنان شاهد و ایثارگر با فرمانده لشکر سپاه قدس گیلان

سی و نهمین وقف گیلان در شهرستان رشت ثبت شد

انتصاب مهرداد عیسی پور به عنوان سرپرست منطقه سه شهرداری رشت

کد خبر: 45221 | تاریخ انتشار: ۱۰:۴۳:۵۰ - سه شنبه ۲ مرد ۱۳۹۷ | بدون نظر | چاپ |

رئیس سازمان انرژی اتمی مطرح کرد؛

آغاز به کار دوره دکتری کوانتوم در سال جاری/ آمادگی راه‌اندازی شاخه کوانتوم بیولوژی گیاهی در کشور

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در بازدید از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به فعالیت‌های این سازمان در توسعه دانش کوانتوم در کشور پیشنهاد کرد شاخه کوانتوم بیولوژی گیاهی با همکاری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در کشور راه‌اندازی شود.

علی‌اکبر صالحی در بازدید از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، با تقدیر از دستاوردهای محققان این پژوهشگاه اظهار کرد: در زمینه دانش کوانتوم با تلاش سازمان انرژی اتمی نخستین دوره‌های کارشناسی ارشد این رشته در کشور راه‌اندازی شده و دوره دکتری آن هم از امسال آغاز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: دانش کوانتوم در حوزه بیولوژی هم کاربرد دارد که در این راستا آماده‌ایم با همکاری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی شاخه کوانتوم بیولوژی گیاهی را نیز راه‌اندازی کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اهمیت تامین غذا و امنیت غذایی اظهار کرد: تامین و امنیت غذایی از الزامات زندگی است که باید تلاش کنیم تا حد امکان در این زمینه خوداتکا باشیم.

صالحی تصریح کرد: فعالیت‌های علمی کشش زیادی دارد و باید زمینه آرامش فکری دانشمندانمان را فراهم کنیم که کمترین دغدغه را داشته باشند و کوتاه کردن راه دستیابی به اهداف علمی نیز باید مدنظر قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به زمینه‌های کاربرد دانش هسته‌ای در بخش کشاورزی به محققان پژوهشگاه توصیه کرد: زمینه‌های علمی جدید مثل مطالعه پدیده تغییرات اقلیمی از جنبه‌های نوین را نیز مورد توجه قرار دهند.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین به تاثیر فناوری هسته‌ای در کاهش آلاینده‌ها اشاره و تصریح کرد: با راه‌اندازی هر نیروگاه اتمی ۱۰۰۰ مگاواتی، از انتشار ۷ میلیون تن آلاینده در سال جلوگیری می‌شود و اگر ۲۰ نیروگاه همانند نیروگاه اتمی بوشهر داشته باشیم می‌توانیم از انتشار ۱۴۰ میلیون تن آلاینده پیشگیری کنیم.

لزوم تشکیل کمیته مشترک بین پژوهشگاه و سازمان انرژی اتمی برای اجرای پروژه‌ها

صالحی همچنین اظهار کرد: امروز روز بسیار خوشایندی برای اینجانب بود و به عنوان یک هم‌وطن به وجود عزیزانی که به طور گمنام در این پژوهشگاه قدم‌های بزرگی را در برای امنیت غذایی کشور برمی‌دارند، افتخار می‌کنم. قطعا از آنجا که این اقدامات برای خدمت به خلق است، خداپسندانه است و به سهم خودم به همه عزیزان، تبریک و خسته نباشید می‌گویم.

وی با بیان اینکه سازمان انرژی اتمی نیز در کرج یک موسسه تحقیقاتی دارد و در حال حاضر پروژه‌های مشترک برای همکاری در حال اجراست، گفت: با این حال، فکر می‌کنم حوزه همکاری ما می‌تواند وسیع‌تر از این باشد و برای این منظور باید کمیته‌های مشترکی تشکیل شود که حوزه‌های همکاری را بررسی و ارزیابی و پروژه‌های مشترکی را تعریف کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: در همین رابطه کوانتوم بیولوژی می‌تواند یک پروژه جدید یا فتح باب یا نگرش جدیدی به انجام کارهای بیولوژیکی در حوزه گیاهی باشد.

صالحی، اقداماتی را که در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی صورت می‌گیرد، دارای آثار بسیار موثر بر روی امنیت غذایی کشور و آب و هوا دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت خشکسالی کشور، طوفان‌های شن و یا حتی طوفان‌های نمک در آینده، تحقیقات پژوهشگاه می‌تواند جلوی بخشی از این عوارض را بگیرد.

وی اظهار امیدواری کرد که محققان کشور به ویژه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی بتوانند با پروژ‌ه‌های جدیدتر، کارهای بدیع‌تری را ادامه دهند که به ویژه در زمینه خشکسالی‌ها و تداوم احتمالی آن، به گونه‌ای آثار سلبی آنها با شیوه‌های علمی تا حدامکان کاهش یابد.

غلامحسین طهماسبی قائم مقام سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی نیز در سخنانی در این مراسم با اشاره به اهمیت خطیر تامین امنیت غذایی کشور خصوصا در شرایط دشوار تحریم‌ها، اظهار کرد: سیاست ما استفاده از همه فناوری‌های برتر است که بخشی را از خارج کسب کرده و بخشی را در داخل خلق می‌کنیم.

وی افزود: خوشبختانه برخلاف بسیاری از وزارتخانه‌ها از سال‌های بسیار دور در حوزه کشاورزی، فعالیت‌های تحقیقاتی وسیعی در حال انجام بوده؛ به طوری که در حال حاضر بالغ بر ۲۰۰۰ عضو هیات علمی، ۵۰۰۰ محقق، ۱۲۰۰۰ پرسنل و ۲۰ موسسه تحقیقاتی در حوزه پژوهش‌های کشاورزی فعالیت دارند.

طهماسبی، پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی را از جمله موسسات تحقیقاتی حوزه کشاورزی عنوان کرد و ادامه داد: اگر چه در مقایسه با موسسه سرم سازی رازی و موسسه تحقیقات علوم شیلاتی که قدمت ۱۰۰ ساله دارند، نسبتا جوان است ولی وظایف و دستاوردهای مهمی در حوزه بیوتکنولوژی کشاورزی داشته است.

قائم مقام سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با تاکید بر اینکه ضرورت استفاده از فناوری‌های برتر در بخش کشاورزی از حوزه‌هایی مثل انرژی و بهداشت کمتر نیست، اظهار کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر برخی مشکلات، پیشرفت‌های همکاران را تحت تاثیر قرار داده که حمایت از آنها ضروری است.

وی در ادامه با بیان اینکه به دلیل مشکلات و محدودیت‌های موجود در حوزه بیوتکنولوژی کشاورزی به جای کسب فناوری ناگزیر از خلق دانش هستیم، اظهار کرد: با توجه به حساسیت‌های کار در زمینه موجودات زنده تمرکز ما ابتدا بر حل مشکلات زیست محیطی و محصولاتی مثل پنبه است که مستقیما غذای انسان نیستند البته به نژادها و ارقام بومی و حفظ ذخایر ژنتیکی هم اهمیت ویژه‌ای می‌دهیم.

طهماسبی با اشاره به واردات گسترده خوراک طیور از جمله ارقام تراریخته ذرت و سویا خاطرنشان کرد: در دولت دکتر روحانی برای اولین بار کمیته‌ای در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شد تا واردات در چارچوبی مشخص باشد و محصولاتی وارد شوند که در مبدا استفاده و در کشورهای توسعه یافته، پذیرفته شده باشند.

وی با بیان اینکه مقدمات تولید پنبه تراریخته در کشور فراهم شده است، افزود: در شرایطی که واردات محصولات کشاورزی عمدتا تراریخته اجتناب ناپذیر است طبعا بهتر است که خودمان تولیدکننده این محصولات باشیم تا اینکه به واردات بی حساب و کتاب آنها بپردازیم. ​

افتتاح ساختمان جدید پژوهشگاه در نیمه دوم سال جاری

نیراعظم خوش‌خلق‌سیما رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی نیز در این نشست به تشریح تاریخچه شکل‌گیری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و ارائه گزارشی از دستاوردها و فعالیت‌های پژوهشگاه پرداخت.

وی گفت: پژوهشگاه در سال ۷۸ تاسیس شد که البته در ابتدا یک موسسه تحقیقاتی بود و سپس تبدیل به پژوهشکده شد و سال گذشته (سال ۹۶) به پژوهشگاه ارتقا یافت. این پژوهشگاه دارای پژوهشکده‌هایی در تبریز، اصفهان، رشت و مشهد است که نشان‌دهنده پیشرفت فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده زیرساختی طی دو دهه اخیر است.

خوش‌خلق‌سیما از افتتاح ساختمان جدید پژوهشگاه در نیمه دوم سال جاری خبر داد و افزود: ماموریت پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، حل مسائل کشاورزی و صنایع مرتبط با استفاده از فناوری‌های نوین است که در این رابطه، هزینه‌های تولید، کمیت و کیفیت تولید، تنش‌های محیطی و آلودگی محیط زیست از جمله چالش‌های امنیت غذایی و کشاورزی پایدار محسوب می‌شود.

وی همچنین به اقدامات بخش‌های تحقیقاتی پژوهشگاه شامل کشت بافت و سلول، مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی، فیزیولوژی مولکولی، بیوتکنولوژی میکروبی، نانوتکنولوژی کشاورزی و زیست‌شناسی سامانه‌ها اشاره کرد و برخی از نتایج تحقیقات و پروژه‌های تجاری‌سازی شده و در حال تجاری در بخش‌های تحقیقاتی از جمله اصلاح معکوس در خیار، تولید آنزیم از شکمبه شتر، طرح خودکفایی غده بذری عاری از ویروس در سیب‌زمینی، تولید پایه‌های تجاری پسته، سالم‌سازی گیاهان در ارقام و پایه‌های سیب و گلابی، تولید مکمل‌های زیستی، تولید بیوکمپوست از پسماندهای شهری و کشاورزی، سالیکورنیا، شیر تخمیری و… را برشمرد.

خوش‌‌‌‌خلق‌سیما با اشاره به بازار جهانی بیوتکنولوژی کشاورزی اظهار کرد: محصولات تراریخته در دنیا حدود ۲۰ میلیارد دلار گردش مالی دارد و این در حالی است که ما توانایی تولید این محصولات را دارا هستیم اما به خاطر فضاسازی‌های نادرست، میلیون‌ها دلار ارز بر اثر واردات این محصولات از کشور خارج می‌شود و ما هیچ نقشی در بازار جهانی بیوتکنولوژی در حوزه مهندسی ژنتیک نداریم.

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بر اساس تحقیقات مجله معتبر نیچر نمی‌توانیم زمین‌های زراعی را برای تامین غذا افزایش دهیم، گفت: تا زمانی که تامین و امنیت غذایی ایجاد نکنیم و خوداتکایی نداشته باشیم، استقلال غذایی در حوزه کشاورزی محقق نخواهد نشد.

گفتنی است رئیس سازمان انرژی اتمی با حضور در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی از بخش‌های تحقیقاتی پژوهشگاه شامل کشت بافت و سلول، مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی، بیوتکنولوژی میکروبی، نانوتکنولوژی کشاورزی، زیست شناسی سامانه‌ها و فیزیولوژی مولکولی بازدید کرد. در این بازدید، روسای بخش‌های تحقیقاتی و اعضای هیات علمی پژوهشگاه درباره اقدامات و دستاوردهای هر بخش توضیحات لازم را ارائه کردند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
چهارشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه