مراسم رژه نیروهای مسلح در رشت برگزار شد+تصاویر

۳۲ هزار دانش آموز کلاس اولی در گیلان به مدرسه می‌روند

انهدام تیم تروریستی حمله امروز اهواز/ یکی از تروریست ها دستگیر شد

بنویسید پاکدستم تا حقتان را بدهم!

شش نور چشمی شهرداری رشت چه کسانی هستند؟

رشت در زمینه شهر خلاق استاد فرصت سوزی بود/ شهر خلاق، فردی اداره می شود/ به عنوان مدیر کمیته علمی این ثبت جهانی یک ریال حق الزحمه دریافت نکردم

نسل اول همچنان اصرار دارد در قدرت باقی بماند/ وزارتخانه هایی که در دست جوانان بود با بحران کمتری مدیریت شد

پایان بی‌قراری اسطوره استقامت/«ننه صنم» به فرزندشهیدش پیوست

همه قدرت‌های جهانی در برابر قدرت ایران حیرت‌زده‌اند

ابهام در اولویت بندی هزینه ها/به بهانه شهر خلاق غذا آلوده ترین رودخانه جهان را نشان مهمانها بدهیم؟

دم خروس بیرون زد/نیروهای قراردادی در آستانه جمع آوری طومار به جهت بی عدالتی/نصرتی در تاریخ ۲۷دی نودوشش برای استخدام ماهپسند نامه زده بود؟

پاسخ یک فعال محیط زیست به واکنش مدیر عامل پسماند گیلان

کد خبر: 45372 | تاریخ انتشار: ۱۷:۲۲:۰۸ - شنبه ۱۳ مرد ۱۳۹۷ | بدون نظر | چاپ |

رئیس پلیس پیشگیری استان خبر داد؛

گیلان رتبه ۲۹ کشوری از نظر جرایم خشن را دارد

رئیس پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی گیلان گفت: استان از نظر وقوع سرقت در کشور، رتبه ۲۱ ولی از نظر جرائم خشن در رتبه ۲۹ است که این به معنای امن بودن گیلان محسوب می شود.

سرهنگ فرهاد فلاح کریمی روز شنبه در نشست خبری در جمع رسانه های گروهی استان، از افزایش ۶۰ درصدی وقوع سرقت طی چهار ماه امسال در استان خبر داد و افزود: طی چهار ماه نخست امسال ۲۰۲ هزار و ۱۶۵ مورد تماس تلفنی از طریق مرکز فوریت های پلیسی برقرار شده و این تعداد تماس، نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد افزایش داشته است.
وی تصریح کرد: روزانه بطور میانگین یک هزار و ۶۳۱ فقره تماس تلفنی با مرکز ۱۱۰ گرفته شده که از این تعداد یک هزار و ۲۶۵ نیاز به اعزام عملیاتی داشته و ۱۷۹ مورد نیاز به مشاوره (ارشاد خدمات) داشته اند.
رئیس پلیس پیشگیری گیلان، رشت را در حوزه وضعیت جرائم استان دارای بیشترین فراوانی وقوع سرقت عنوان و خاطرنشان کرد: ۴۰ درصد سرقت ها در این کلانشهر وقوع یافته و پس از آن، بندر انزلی با ۱۰ درصد ، لاهیجان هفت درصد ، رودسر هفت درصد و لنگرود شش درصد است.

** تماس با پلیس ۱۱۰ از هر شهرستانی، به سامانه استانی وصل می شود
سرهنگ فلاح کریمی با اشاره به اینکه تماس با ۱۱۰ از هر نقطه ای از استان به مرکز فرماندهی و کنترل استان وصل می شود، گفت: به همین دلیل پس از موردی که نیاز به حضور پلیس داشته باشد، بلافاصله نزدیکترین پلیس به محل اعزام خواهد شد.
وی میانگین زمان حضور پلیس در استان در سر صحنه حادثه را بطور میانگین ۱۵ دقیقه عنوان کرد.
وی با بیان اینکه سرقت های خرد زیر یکصد هزار تومان نیز از لحاظ پلیس سرقت محسوب می شوند، گفت: سرقت آثار منفی در جامعه دارد و تمامی وقوع سرقت ها در سامانه پلیس ثبت می شود.

** شهروندان نقدینگی، طلا، سکه و ارز در منزل نگهداری نکنند
رئیس پلیس پیشگیری گیلان با بیان اینکه ۲۰ درصد سرقت ها مربوط به منازل است، گفت: بیشترین سرقت شامل زیورآلات، سکه و ارز است؛ مردم منازل خود را به صرف اینکه گاو صندوق دارند، با نگهداری نقدینگی ، زیور آلات و سکه و ارز تبدیل به بانک نکنند.
وی اتصال به مرکز هشدار الکترونیک پلیس استان را راهکاری مناسب برای پیشگیری از سرقت دانست و گفت: میانگین اشتراک ماهانه این سامانه ۳۰ هزار تومان است که البته تجهیزات اولیه آن، حدود یا بیش از یک میلیون تومان هزینه دارد.
وی با یادآوری اینکه گیلان یکی از چند استان کشور است که از سال گذشته به این سامانه مجهز شده، تصریح کرد: فعالیت این سامانه به صورتی است که ورود افراد غیرمجاز به خانه را در زمان نبود اعضای منزل به پلیس و صاحبخانه اطلاع می دهد.

** از ۱۸۰ دستگاه خودرو سرقت شده در گیلان، ۱۴۱ دستگاه پراید است
سرهنگ فلاح کریمی همچنین به سرقت وسائط نقلیه موتورسیکلت و خودرو اشاره و بیان کرد: شش درصد فراوانی وقوع سرقت در استان، مربوط به موتورسیکلت و چهار درصد مربوط به خودروست و از ۱۸۰ دستگاه سرقت شده طی امسال، ۱۴۱ دستگاه معادل ۷۹ درصد مربوط به خودرو پراید بوده که مدل ۱۰۲ دستگاه زیر سال ۱۳۹۰ است.

** هفت هزار و ۲۸۵ مورد نزاع و درگیری در گیلان از ابتدای امسال
وی در ادامه سخنانش گفت: نزاع و درگیری طی چهار ماه نخست سال گذشته در استان، پنج هزار و ۴۸۱ مورد بوده که این تعداد امسال به هفت هزار و ۲۸۵ مورد افزایش یافته؛ این آمار نشان می دهد بطور میانگین روزانه ۵۹ مورد نزاع و درگیری در استان اتفاق افتاده که منجر به حضور پلیس و تشکیل پرونده شده است.

** امسال ۳۰ درصد میزان جرائم مالی و اقتصادی در گیلان افزایش یافته
سرهنگ فلاح کریمی همچنین با اشاره به کلاهبرداری های انجام شده در استان طی چهار ماه نخست امسال گفت: میزان آمار جرائم مالی و اقتصادی در بخش های مختلف در استان ۳۰ درصد رشد داشته و شامل ۲۱ درصد کلاهبرداری، پنج درصد ارتشاء ، ۵۰ درصد خیانت در امانت و یک درصد چک بلامحل است.
وی به فراوانی جرایم کلاهبرداری اشاره و اضافه کرد: طی چهار ماه گذشته ۴۰ درصد کلاهبرداری مالی، ۱۴ درصد برداشت از عابر بانک ها ، ۱۳ درصد کلاهبرداری ملکی ، ۹ درصد خرید و فروش مال و هشت درصد صدور چک بوده است.
سرهنگ فلاح کریمی بیشترین زمان وقوع سرقت را ساعت ۱۷ تا ۲۲ عنوان و خاطرنشان کرد: طی روزهای پایانی هفته ( از چهارشنبه تا جمعه ) بیشترین وقوع سرقت اتفاق می افتد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
یکشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه