مرکز گیل بانو در رشت افتتاح می شود

اولین محموله تجاری از بندر نینگو چین وارد بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی شد

ارتقای سلامت بانوان، در سلامت تمام افراد جامعه موثر خواهد بود

پیگیری آسفالت و تعریض خیابان های امام علی و احسان دوست

حفظ کاربری اراضی و نظارت بر فعالیت‌های انسانی اولویت ستاد سواحل است

انتقاد از عملکرد دولت درباره عوارض شهرداری ها / با افزایش هزینه انبارداری ستاد رفع سد معبر شهرداری رشت مخالفت شد

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین شرکت مدرن گستر سردار جنگل و تجارت الکترونیک پارسیان

فرار سارق مسلح به ساختمان نیمه کاره در خیابان بیستون رشت

شهر باید آینده نگر باشد/ خانواده دوستدار کودک پیش نیاز شهر دوستدار کودک است

با تمام توان به استقبال از بهار می رویم/ فراخوان ارائه طرح و ایده های مرتبط با عید نوروز توسط شهروندان

پرداخت تسهیلات بلاعوض به سیل زدگان گیلانی

اجرای ۴ پروژه آبخیزداری در حوضه آبخیز تالاب انزلی

کد خبر: 45521 | تاریخ انتشار: ۸:۰۲:۰۰ - چهارشنبه ۲۴ مرد ۱۳۹۷ | بدون نظر | چاپ |

در جلسه رئیس گمرک با مجمع نمایندگان گیلان مطرح شد؛

وزیر کشاورزی از دخالت وزیر صنعت و معدن نگران است/از وضعیت صنعت و کشاورزی در گیلان گله‌مند هستیم/در گمرکات به تاجر زور گفته می‌شود

واردات کالاهای ممنوعه و برنج و گردش مالی هشت هزار میلیاردی برنج در گیلان از موضوعات مطرح شده در جلسه مشترک رئیس کل گمرک ایران با مجمع نمایندگان گیلان بود.

 رئیس‌کل گمرک ایران در جلسه مجمع نمایندگان گیلان در گمرک بندر انزلی با بیان اینکه کارهای خوبی در گمرک بندر انزلی انجام‌شده اظهار کرد: ارتقا کیفیت گمرک بندر انزلی باعث پیشرفت چشمگیر صادرات و واردات در کشور می‌شود.

فرود عسگری با اشاره به اینکه محور انزلی یکی از کریدورهای حساس کشور است گفت: با توجه به موقعیت استراتژیک گیلان باید اعتبارات و امکانات بیشتری از کشور به سمت گمرکات استان سوق پیدا کند.

*اختصاص ۲۲ میلیارد تومان اعتبار به شهرستان آستارا

وی با بیان اینکه ۲۲ میلیارد تومان اعتبار به شهرستان آستارا تخصیص داده‌شده افزود: موضوع شعاع تردد خودروهای منطقه آزاد از اختیارات گمرک خارج است اما قرار است که عبور موقت تا ۲۰۰ کیلومتر افزایش پیدا کند.

عسگری با اشاره به اینکه در حال تلاش هستیم کالاهای تخصصی نیز از بندر انزلی وارد کشور شود بیان کرد: گمرک کشور، در واردات یک هزار و ۱۳۹ قلم کالای ممنوعه هیچ نقشی نداشت و باید در این زمینه یک بازنگری اساسی صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه بن بیمه موقت خودروها در کشور وجود دارد گفت: نمایندگی بیمه در گیلان وجود دارد و ارزش‌افزوده آن نیز باید برای واحدهای تولیدی گرفته شود.

رئیس‌کل گمرک ایران با اشاره به اینکه باید تسهیلات به واحدهای تولیدی پرداخت شود تصریح کرد: ۶۰ درصد تسهیلات به‌کلی پرداخت‌شده و مصوبه ترخیص نسیه کالاها نیز تا مبلغ ۶۰ درصد کالا به استان ابلاغ‌شده است، یعنی مدیران واحدهای تولیدی می‌توانند با پرداخت ۶۰ درصد مبلغ کالاهای موردنیاز خود را برده و بعد از دو ماه هزینه را پرداخت کنند.

عسگری با بیان اینکه در مصوبه جدید واحدهای تولیدی می‌توانند در خود کارخانه یک گمرک کوچک داشته باشند افزود: در این اقدام باید تنظیم ترانزیت با رقم پایین و با نظارت گمرک انجام شود.

وی با تأکید بر این‌که به واحدهای تولیدی کشور کمک خواهد شد خاطرنشان کرد: در موضوع برنج دو سازمان متولی هستند و وظیفه تنظیم بازار بر عهده سازمان جهاد کشاورزی است و موضوع واردات برنج نیز در حیطه وظایف گمرک نیست و نباید از انبارهای گمرک برای دپو کالاها استفاده شود.

رئیس‌کل گمرک کشور با اشاره به اینکه باید کالاهای تخصصی از بندر انزلی وارد کشور شوند گفت: گمرک در واردات یک هزار و ۱۳۹ قلم کالا ممنوعه به کشور هیچ نقشی نداشت و باید در این زمینه روشنگری و یک بازنگری اساسی صورت بگیرد.

عسگری با اشاره به اینکه صادرات چای و برنج را باید مختص گمرکات خاصی کرد افزود: ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات ارزش‌افزوده توسط گمرک کشور اخذشده که به سازمان امور مالیاتی کشور می‌رود و چیزی نصیب گمرکات ایران نمی‌شود.

*علی‌رغم افزایش قیمت کالاها قیمت خرید برنج با کاهش روبه‌رو است

رئیس مجمع نمایندگان گیلان نیز در این جلسه با بیان اینکه برنج یکی از محصولات مهم و اساسی در گیلان است اظهار کرد: برنج به‌تنهایی هشت هزار میلیارد تومان گردش مالی در گیلان دارد.

جبار کوچکی نژاد با اشاره به اینکه در گیلان سه هکتار باغ چای وجود دارد افزود: در این چند روز که گیلان با بارندگی همراه بود هزینه برداشت محصولات چندین برابر افزایش پیداکرده و کشاورزان را نگران کرده است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه وزیر کشاورزی از دخالت وزیر صنعت و معدن نگران است گفت: از وضعیت صنعت و کشاورزی در گیلان گله‌مند هستیم و بدون تردید موضوع واردات برنج در حیطه وظایف گمرک کشور است.

کوچکی نژاد با اشاره به اینکه چرا باید کشتی‌های برنج وارداتی در سواحل جنوب پهلو بگیرد تصریح کرد: قیمت خرید تمامی محصولات در کشور افزایش پیداکرده، اما قیمت خرید برنج با کاهش روبه‌رو شده و این مسئله جای تعجب دارد.

وی با بیان اینکه بی‌تردید واردات برنج در کشور صورت گرفته گفت: برنج‌ها در انبارها دپو شده‌اند درحالی‌که قانون می‌گوید توزیع برنج سه ماه قبل از برداشت و سه ماه بعد از برداشت برنج در کشور انجام نشود.

*گمرکات به تاجر زور می‌گوید

نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با بیان اینکه در گمرکات به تاجر زور گفته می‌شود اظهار کرد: این روال بی‌شک روال خوب و درستی نیست و باید اصلاح شود.

وی با اشاره به اینکه برخی از کشورها تمایل دارند کالای خود را از انزلی انتقال دهند افزود: در گمرک انزلی برخی مشکلات وجود دارد که باید حل شود زیرا این مسائل باعث ضربه در بحث ترانزیت می‌شود.

حسن خسته بند با انتقاد از عملکرد گمرک و وزارت راه خاطرنشان کرد: مسیر بندر انزلی توجیه اقتصادی برای تاجران دارد و مسئولان باید به گمرک بندر انزلی توجه ویژه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه با ادامه تحریم، در بحث واردات و صادرات پیشرفت خواهیم کرد بیان کرد: با اکتشاف و صادرات چهار میلیون بشکه نفت در بندر انزلی، پیشرفت شهرستان بیشتر از همیشه خواهد شد.

نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت پرداخت حقوق پرسنل گمرک افزود: باید مدیران به موضوع حقوق کارمندان و کارگران گمرک توجه ویژه‌ای داشته باشند و در جهت رفع مشکلات آن‌ها اقدام کنند./ فارس

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه