هفته چهارم از پاکسازی محلات نواحی ۱۵ گانه شهرداری برگزار شد

تورج لارودی درگذشت

بازدید معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان به همراه رییس عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری رشت از محل احداث سوله های تخمیر کود آلی

در صورت کمترین آسیب زیست‌محیطی فوراً باید متوقف شود/ اعزام هیاتی از استانداری، دستگاه‌های ذی‌ربط، سمن‌ها و اصحاب رسانه به محل کارخانه

وقتی شرکت توزیع برق گیلان خود را در مقابل شهروندان قرار می دهد

کیفیت خدمت‌رسانی به نیازمندان و مددجویان سازمان بهزیستی در استان ارتقا پیدا می‌کند

رئیس جدید هیئت کاراته شهرستان رشت منصوب و معرفی شد

زمان‌هایی که مصرف آسپرین خطرناک است

آیا گیلان تبدیل به محل بازیافت پسماندهای پتروشیمی جنوب می شود!؟

فعالیت ۱۵۶ پایگاه خبری دارای مجوز در گیلان/ اجرای طرح رتبه بندی در خردادماه

اوج مصرف برق دوباره به ۴۲ هزار مگاوات نزدیک شد

جزییاتی از سناریوی ترامپ برای ایران

کد خبر: 47148 | تاریخ انتشار: ۲۲:۴۲:۳۴ - پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ | بدون نظر | چاپ |

دبیر ستاد بحران شهرداری رشت در پی بارندگی و وزش باد شدید/ خیلی شدید روزهای آتی هشدار داد

بابک رمضانی رییس سازمان آتش نشانی و دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری رشت در پی اخطاریه سازمان هواشناسی استان گیلان مبنی بر بارندگی و وزش باد (شدید/ خیلی شدید) و کاهش محسوس دما با ارسال توصیه هایی از شهروندان خواست تا با رعایت این نکات در جهت ایمنی خود و خانواده و شهر بکوشند.

رمضانی در ابتدای سخنان خود با اشاره به اینکه بررسی نقشه های هواشناسی بیانگر تقویت تدریجی هوای سرد و ناپایدار از روز جمعه و فعالیت آن تا روز شنبه در منطقه است، افزود: بارندگی از بعد از ظهر جمعه ۱۳ مهر ۹۷ تا ظهر شنبه (شدید/ خیلی شدید) پیش بینی شده که در بعضی نقاط (بویژه سواحل و ارتفاعات با وزش باد(شدید/ خیلی شدید) روبرو هستیم.

وی به آبگرفتگی معابر عمومی و بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و سیلابی شدن رودخانه ها و مسیل ها و احتمال رانش و لغزش زمین اشاره کرد و گفت: با توجه به مقادیر بالای بارندگی و وزش باد (شدید/ خیلی شدید) احتمال شکستگی درختان و خسارات این چنینی دور از ذهن نخواهد بود.

دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری رشت در ادامه سخنان خود به اهمیت همکاری و مشارکت شهروندان گرانقدر در کنار بخش های مختلف اجرایی استان از جمله شهر و شهرداری اشاره داشت و گفت: امیدواریم با رعایت نکات ایمنی گام های موثری به جهت کاهش خسارات و افزایش سطح ایمنی شهر و شهروند برداشته شود.

رمضانی در ابتدای ارایه توصیه های خود از شهروندان خواست تا ضمن حفظ خونسردی و آرامش خود، اطلاعات و اخبار صحیح را از مراجع مطلع و موثق دریافت دارند و در صورت امکان آن را به دوستان و خانواده های خود ارایه دارند.

-از ریختن زباله در کوچه، خیابان، منهول “دریچه های فاضلاب” به جهت پیشگیری از گرفتگی آبراهه ها و فاضلاب ها جلوگیری شود.

-از پارک خودروها بر روی دریچه های خروجی فاضلاب جلوگیری شود.

-درصورتی که مجبور به ترک منزل و محل سکونت خود هستید، قبل از خروج حتماً جریان برق، آب و گاز را قطع کنید.

– سایبان ها و تابلو های فرسوده و همچنین داربست های ساختمان های در حال احداث توسط مالکین و متصرفان آن ایمن سازی شود تا از سقوط و آسیب های بعدی پیشگیری گردد.

-از قرار دادن گلدان ها بر روی تراس ها خودداری شود و شهروندان نسبت به جمع آوری وسایل معلق و تزیینی اقدام کنند.

-ایستادن زیر درخت به هنگام رعد و برق، خطرناکترین اقدام است و با توجه به احتمال شکستگی درختان از قرار گرفتن در کنار آن خودداری شود.

-از پارک خودروها در زیر ساختمان های در حال احداث، دیوار های فرسوده و قدمت دار، درختان و… خودداری شود.

-به هنگام رعد و برق دوشاخه و وسایل برقی مانند تلوزیون را از برق بیرون بکشید.

– با توجه به احتمال پارگی سیم های برق و سقوط تیرهای چراغ برق از شهروندان خواسته می شود تا از نزدیک شدن به سیم های رها شده خودداری کرده و سریعا مراتب را به مقامات مسوول همچون اداره برق و آتش نشانی اطلاع دهند.

-منابع اصلی آب و شبکه های تخریب شده فاضلاب را به مقامات مسیولل اطلاع رسانی کنید.

-در زمان رعد و برق از در و پنجره، بخاری دیواری، شوفاژ و یا سایر هادی های الکتریکی دور شوید.

-از تجهیزاتی مانند تراکتور، موتور سیکلت، دوچرخه، نرده های آهنی، قلاب ماهیگیری و لوازم فلزی همانند ماشین چمن زنی استفاده نکنید و در صورت وقوع رعد و برق از آهن ها دور شوید زیرا این وسایل هادی الکتریسیته هستند.

-در هنگـام رعـد و بـرق از حصارهای فلـزی، خطوط تلفن و برق دور شوید.

-در صورتی که در اتومبیل هستید از درختانی که ممکن است روی آن بیفتد دور شوید و سپس پارک کنید.

-اگر در حال شنا کردن هستید حتما از آب بیرون بیایید.

رمضانی در ادامه گفت: هرچه قدر میزان بارش باران و لغزندگی خیابان‌ها بیشتر باشد، کنترل راننده روی ماشین به همان نسبت کاهش می‌یابد از این رو رعایت سرعت مناسب و فاصله قانونی با خودروهای مقابل بسیار مهم است که رعایت این موضوع سر پیچ‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

-از جاده های هموار عبور کنید و به محل هایی که امکان فروریختن آنها وجود دارد همچون رودخانه ها، آبراهه ها، دره ها، نقاط پست، گودال ها و آب بندها نزدیک نشوید.

-از ناحیه ای که در معرض سیل است، خارج شده و اگر به هر دلیل وسیله تان به گِل نشست، آن را ترک کرده و فوراً خود را به جای بلندتر برسانیم.

-هنگامی که لازم است توقف کنید، ابتدا سرعتتان را کم‌کم و با نیش‌ترمزهای پی‌درپی به حداقل برسانید و هیچ‌وقت به یک‌باره پایتان را روی ترمز نگذارید.

-بستن کمربند ایمنی را فراموش نکنید و با سرعت مجاز حرکت کنید حتی زمانی که خیابان‌ها خلوت هستند.

-پیش از خروج از خانه حتما خودرو را از نظر نقص فنی مانند کارکرد صحیح ترمزها، فرمان، بخاری و برف‌پاک‌کن‌ها ارزیابی کنید.

-وقتی شیشه‌ها و آینه‌های ماشین بخار می‌کنند شیشه‌های جلو را تا حد کمی پایین بیاورید تا هوا در ماشین جریان داشته باشد و بخار شیشه‌ها از بین برود و دیدتان کم نشود.

– از نور بالا بخصوص در شب‌های بارانی خودداری کنید و با مشاهده عابران پیاده‌، سرعت خود را کم‌ کرده تا آب‌های جمع‌ شده احتمالی در خیابان ها روی آنها پاشیده نشود.

بابک رمضانی رییس سازمان آتش نشانی و دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری رشت در پایان تاکید کرد: با توجه به بارش باران و هشدارهای بعمل آمده تمامی بخش های مختلف اجرایی شهرداری رشت اعم از مناطق و سازمان ها با محوریت مدیریت بحران شهرداری در آماده باش کامل می باشند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
یکشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۸
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه