شهردار رشت طی حکمی، دکتر رضا ویسی را به عنوان سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری رشت منصوب کرد

هادی پور عازم مسابقات بین المللی تکواندو اردن شد

دشمن از محلی که قادر به رویت ما نیست، منتظر غافل‌گیری باشد

تقاضای ۲۹ نماینده برای عزل عضو هیئت رئیسه مجلس

بهره برداری از سامانه های الکترونیکی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان

۷.۲ میلیون‌ نفر سود سهام عدالت نگرفته‌اند/شرایط تغییر شماره شبا مشمولان

پیگیری مجدانه نمایندگان گیلان در انتخاب استاندار بومی

قدردانی فرماندار در خصوص اقدامات صورت گرفته از شهردار و مجموعه شهرداری رشت در زمینه سایت تخلیه زباله سراوان

رویداد “گردشگری گیلان ۲۰۲۰” در رشت برگزار می‌شود

تامین مالی بخشی از هزینه‌های شهرداری با امضای قرارداد دو پروژه سرمایه گذاری

طارمی به ریو آوه پرتغال پیوست

کاندیداتوری ۹ نفر برای انتخابات ریاست هیات فوتبال گیلان+ اسامی

کد خبر: 47851 | تاریخ انتشار: ۱۳:۰۷:۵۳ - شنبه ۱۲ آبا ۱۳۹۷ | بدون نظر | چاپ |

مدیر‌کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان:

طرح سنجش میزان مقاوم‌سازی منازل روستایی در گیلان اجرا می‌شود

مدیر‌کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان گفت: طرح‌ سنجش میزان مقاوم‌سازی منازل در ۳۸۶ روستای گیلان واقع در مناطق جلگه‌ای،‌ کوهپایه‌ای و کوهستایی اجرا می‌شود.

محمد اکبرزاده صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان امسال ۳۸۶ روستای هدف واقع در مناطق جلگه‌ای،‌ کوهپایه‌ای و کوهستانی را برای سنجش میزان مقاومت آنان در برابر حوادث طبیعی انتخاب کرده است.

مدیر‌کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان عنوان کرد: قانون تولید و ساماندهی مسکن روستایی و شهری در سال ۸۴ در کشور تدوین و سیاستگذاری شد که از آن در حوزه‌های واقع در نقاط شهری تحت عنوان مسکن مهر و در حوزه روستایی تحت عنوان مسکن روستایی یاد می‌شود.

اکبرزاده هدف قانون تولید و ساماندهی مسکن را ساخت مسکن مقاوم اعلام کرد و افزود: با اجرای طرح آمارگیری و سنجش مقاوم‌سازی در حوزه مسکن روستایی گیلان،‌ تعداد و میزان دقیق واحدهای مقاوم‌سازی شده و منازل غیرمقاوم و غیراستاندارد کاملاً مشخص می‌شود.

وی جامعه هدف طرح آمارگیری مسکن روستایی را متذکر شد و تصریح کرد: آمارگیران بنیاد مسکن برای جمع‌آوری اطلاعات به سراغ منازل مسکونی روستایی احداث شده با استفاده از تسهیلات بنیاد مسکن،‌ منازل ساخته شده توسط مالکان شخصی و ساختمان‌های غیرمجاز می‌روند.

مدیر‌کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان با بیان اینکه قانون تولید و ساماندهی مسکن در روستاهای بالای ۲۰ خانوار اجرا شده است گفت: نتایج آمارهای استخراج شده آمارگیران بنیاد مسکن گیلان مشخص می‌کند که چقدر از اهداف این قانون از سال ۸۴ تاکنون محقق شده است.

اکبرزاده با اشاره به اینکه امسال طرح سنجش میزان مقاوم‌سازی در ۳۸۶ روستای بالای ۲۰ خانوار گیلان اجرایی می‌شود ابراز داشت: آمارگیرها و کارشناسان آموزش دیده بنیاد مسکن با فرم‌هایی که در دست دارند ضمن مراجعه به روستاهای هدف اطلاعات دقیق آنان را جمع‌آوری می‌کنند.

وی‌ به اجرای طرح سنجش مقاوم‌سازی منازل روستایی در سال ۹۲ اشاره کرد و اظهار داشت: در آن سال جامعه هدف کاملاً به شکل تصادفی انتخاب و اطلاعات مورد نیاز استخراج شد اما در این دوره آمارگیران بنیاد مسکن به سراغ برخی از منازل مسکونی از قبل انتخاب شده نیز می‌روند.

اکبرزاده میزان سرمایه و تسهیلاتی که از سال ۸۴ تاکنون برای ساخت و مقاوم‌سازی منازل روستایی هزینه شده را برشمرد و گفت: چیزی در حدود ۲ هزار میلیارد تومان در این مسیر هزینه شده است و طرح آمارگیری امسال،‌ میزان انحراف این مبالغ را از اصول استاندارد‌سازی نمایان می‌کند.

مدیر‌کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان‌ مشخص شدن فرصت‌ها و تهدید‌ها را از جمله فواید اجرای طرح آمارگیری از منازل روستایی اعلام کرد و بیان داشت: بر اساس سند جامع مسکن تمامی واحدهای روستایی گیلان تا سال ۱۴۰۴ باید مقاوم‌سازی و موارد استاندارد در آن‌ها لحاظ شود.

اکبرزاده با تأکید بر اینکه در سال ۹۲ طرح سنجش میزان مقاوم‌سازی در ۲۷۹ هزار و ۹۰۵ منزل روستایی گیلان به اجرا درآمد تصریح کرد: بر اساس نتایج به دست آمده آن سال حدود ۱۲۷ هزار و ۴۹۷ مسکن روستایی غیرمقاوم و غیراستاندارد در گیلان وجود داشت.

وی با اشاره به اینکه طبق نتایج آمارهای سال ۹۲ بیش از ۵۰۰ هزار نفر در مناطق روستایی گیلان در معرض خطر قرار دارند گفت:‌ طبق سنجش انجام شده در ۵ سال گذشته برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از وقوع بلایای طبیعی نظیر سیل و زلزله مقاوم‌سازی منازل روستایی باید جدی گرفته شود.

مدیر‌کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان به اقدامات این دستگاه در سال‌های اخیر برای استانداردسازی منازل مسکونی استان اشاره کرد و افزود: این دستگاه با اجرای برنامه‌های هدفمند تاکنون موفق به مقاوم‌سازی بیش از ۷۰ درصد منازل روستایی غیراستاندار گیلان شده است.

اکبرزاده راستی‌آزمایی و استانداردسازی ۷۰ درصد منازل روستایی غیرمقاوم گیلان را هدف غایی اجرای طرح آمارگیری خواند و ابراز داشت: با جمع‌بندی نتایج حاصله این طرح،‌ فرصت‌ها،‌ تهدیدها و نقاط قوت و ضعف برنامه استاندارسازی مسکن روستایی مشخص می‌شود.

وی با اشاره به نحوه نظارت بر ساخت مسکن روستایی در گیلان عنوان کرد:‌ روند احداث منازلی که تسهیلات آنان از بنیاد مسکن گیلان پرداخت شده توسط کارشناسان این دستگاه کاملاً رصد می‌شود و در موارد دیگر نیز خود مرجع صدور پروانه،‌ نظارت بر ساخت‌وسازها را اعمال می‌کند.

مدیر‌کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان از اجرای نظارت‌های مضاعف در منازلی که از تسهیلات این دستگاه جهت ساخت استفاده کرده‌اند خبر داد و افزود:‌ با اجرای طرح آمارگیری مسکن روستایی تعداد دقیق واحدهایی که به صورت غیرمجاز در گیلان احداث شده‌اند به دست می‌آید.

اکبرزاده نحوه اطلاع‌رسانی اجرای آمارگیری از منازل مسکونی استان گیلان را نیز متذکر شد و تصریح کرد:‌ علاوه بر رسانه‌ها،‌ اعضای شوراهای اسلامی روستاها و دهیاران در اطلاع‌رسانی و اجرای این طرح با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان همکاری سازنده‌ای داشته‌اند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
سه شنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۸
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه