وقتی نماینده رشت حامی تراکتور علیه سپیدرود می‌شود!

متولیان حمایت از رسانه های استان ضمن شفاف سازی، پاسخگو باشد/پایگاه های خبری بازوی پرتوان اطلاع رسانی استان هستند

راه‌اندازی سامانه ثبت شکایات اولیاء از مدارس/پاسخ به شکایات ظرف۱۰روز

سیر تا پیاز نکات غذایی برای دیابتی‌ها

دستور اقتصادی رئیس جمهور به دستگاه‌های اجرایی

من کسی نیستم که وارد جنگ با ایران شود

لایحه قرارداد رانندگان استیجاری با تعاونی شهرداری رشت در صحن شورا بررسی می شود

به مناسبت ولادت با سعادت امام حسن مجتبی (ع) برگزاری محفل انس با قرآن و عترت در پیاده راه فرهنگی رشت

در صورت اجبار به قطع برق باید اطلاع‌رسانی درست جهت جلوگیری از آسیب به مشترکان صورت گیرد

نمایِش کُمِدی بازی تاج و بخت

نحوه ترمیم «حقوق» بازنشستگان کشوری

سمن های گیلان شناسه حقوقی دریافت می کنند

کد خبر: 48555 | تاریخ انتشار: ۱۲:۱۴:۵۳ - شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ | بدون نظر | چاپ |

واکنش رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت به موضوع انتقال آب دریای کاسپین به سمنان:

لزوم تغییر نگاه رییس جمهور به مسائل کلان شمال کشور

بخش اعظم فلات ایران در منطقه خشک کره زمین واقع شده و به درازای تاریخ ایران زمین این مرز و بوم با مشکل بی آبی و خشکسالی رو به رو بوده که وجود مدیریت و مهندسی آب که نمونه اش قنات است از دیرباز در ایران وجود داشته است.
در تاریخ معاصر به دلیل ازدیاد جمعیت و به تبع آن ایجاد کشاورزی و صنعت و مصارف خانگی نیاز به مصرف آب صد چندان شده که متاسفانه با عدم مدیریت صحیح منابع این مایه حیات، خطر خشکسالی به معضل بزرگ امروز کشور تبدیل شده است.
رییس جمهور کشورمان اخیرا طی یکی از سفرهای استانی موضوع انتقال آب دریای کاسپین به کویر زادگاه خود سمنان یاد کرده و البته نیک می دانند که از لحاظ عملی و هزینه اجرایی چنین چیزی به صرفه و میسر نیست.
همچنین به لحاظ محیط زیستی برای دریاچه کاسپین به گواه اکثر متخصصین این حوزه اقدام مطرح شده بسیار خطرناک بوده و می تواند بر کل اکوسیستم خطه شمال ایران تاثیر منفی بگذارد.
درست است که کشور هایی در دنیا با شیرین کردن آب دریاها به تامین آب شرب شهروندان خود اقدام می کنند اما دریاهای آزاد با دریاچه ای چون کاسپین متفاوت بوده و معضلات زیست محیطی که گریبان این دریاچه و منطقه را خواهد گرفت قابل توجیه نیست.
بهتر است آقای رئیس جمهور به جای اینکه در سفرهای استانی خود به مناطق خشک و کویری نسبت به شعارهای مردم پسند و غیر ممکن اقدام کند تلاش خود را در اداره و مدیریت منابع آب موجود صد چندان کرده و به ترویج کشت اقلام کشاورزی معطوف نمایند تا آب کمتری به صورت بهینه مصرف و آبیاری قطره ای را در آن مناطق خشک و کویری برای کشاورزی توسعه دهند.
از ایشان انتظار می رود در وضعیت امروز جامعه که مردم با مشکلات تورم حاصل از تحریم ها و سو مدیریت ها دست و پنجه نرم می کنند در راستای وحدت و عمل به مسیر قانون عمل نموده و گفتار شان هم مطابق قانون باشد، چرا که طرح آبرسانی کاسپین به کویر سمنان در مجلس پذیرفته نشده و البته با توجه به کنوانسیون های بین المللی هم پذیرفته شدنی نیست.
امید که ایشان دست از شعارهای عوام پسندانه برداشته و در راستای اقدامات علمی و عملی برای رفع مشکل بی آبی و مدیریت صحیح منابع آب و مهار تورم گام بردارند و به جای انتقال آب دریاچه کاسپین به کویر سمنان به دنبال سرمایه گذاری و رفع مشکلاتی باشند که خطه شمال کشور با آن دست به گریبان بوده و رفع آن نیازمند عزم ملی است.
مشکلاتی مانند دپوی زباله در جنگل های گیلان و مازندران و گلستان و آلودگی رودخانه های زرجوب و گوهر رود که نیاز به سرمایه گذاری ملی دارند و مشکل تالاب انزلی که حیات آن به دلیل سو مدیریت ها مورد خطر قرار گرفته از جمله این دغدغه ها است.
به امید سربلندی و رفع تمام مشکلات مردم ایران اسلامی
استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه