۴۷۰۰ میلیارد تومان تفاهم‌نامه در سفر رئیس جمهور به گیلان امضاء شد

۲۰۰ هزار تومان‌های کارکنان چه شد؟

احیای رودخانه‌های رشت اعتبار کلان می‌خواهد

تیم کیک بوکسینگ واکو گیلان قهرمان ایران شد

یار و یاور جمهوری اسلامی بودم | دم من گرم که وام گرفتم و برای ورزش کشور هزینه کردم

علی کریمی چک‌های سپیدرود را پاس نمی‌کند/نظرمحمدی چک اسطوره را برگشت زد

مدیران شهرستان رشت مرخصی‌های خود را به بعد از تعطیلات موکول کنند

هرگز عسل را با این مواد غذایی نخورید!

یادداشت استاندار گیلان در ویژه نامه نوروز ۹۸ روزنامه اعتماد

پرداخت سود سهام عدالت کارمندان و بازنشستگان به سال آینده موکول شد

مجازات افشای اسرار بیماران

در طول روز چقدر آب بنوشیم که سالم بمانیم؟

کد خبر: 49049 | تاریخ انتشار: ۱۲:۰۲:۰۲ - پنجشنبه ۶ دی ۱۳۹۷ | بدون نظر | چاپ |

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت:

گنجایش مخزن سد سفیدرود ۴۰ درصد کاهش یافت

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: ۴۰ درصد از مخزن سد سفیدرود یعنی چیزی حدود ۶۵۰ میلیون متر مکعب از ظرفیت آن به‌علت رسوبات کاهش پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان از کاهش ظرفیت مخزن سد سفیدرود به میزان ۶۵۰ میلیون متر مکعب سخن گفت و عنوان کرد:‌ در سال‌های اخیر برای جلوگیری از تجمع رسوبات در پشت مخزن این سد اقدامات زیادی نظیر اجرای طرح‌های آبخیزداری و ساخت سدهای رسوب‌گیر انجام شد.

لطفی با بیان اینکه در سال ۳۲ بحث احداث سد سفیدرود و کانال‌های آبرسانی آن تصویب شد تصریح کرد: در سال ۱۳۴۸ سد سپیدرود رسماً وارد مدار بهره‌برداری شد و با افتتاح و راه‌اندازی آن، آب ۸۰ درصد از اراضی جلگه‌ای گیلان از طریق شبکه‌های این سد تأمین می‌شد.

وی مساحت حوزه سد سفیدرود را ۵۹ کیلومتر مربع یعنی ۴ برابر مساحت استان گیلان اعلام کرد و درباره این مسئله ابراز داشت: حوزه سد سفیدرود با هشت استان دیگر شامل آذربایجان‌ شرقی و غربی،‌ کردستان، همدان، زنجان، قزوین، البرز و تهران اشتراک دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به اینکه در سال‌های دور آب ذخیره شده پشت سد سفیدرود دو برابر نیاز گیلان بود بیان داشت:‌ از سال ۱۳۴۶ تا سال ۱۳۹۶ یعنی در طول ۵۰ سال اخیر میزان آب ورودی به سد سفیدرود دچار کاهش بسیار چشمگیری شد.

لطفی با تأکید بر اینکه میزان آب ورودی پشت سد سفیدرود از ۴ میلیارد متر مکعب به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب در ۵۰ سال اخیر رسیده است افزود: علاوه بر این به علت تجمع رسوبات ظرفیت مخزن سد سفیدرود به یک میلیارد و ۵۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

وی سطح زیرکشت اراضی گیلان در سال‌های گذشته را ۱۶۰ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی سطح اراضی زیر کشت اراضی استان به ۲۳۸ هزار هکتار افزایش پیدا کرد بنابراین باید برای تأمین منابع آبی آن اقدمات اساسی انجام می‌شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان بحث تأمین آب کشاورزی را از دغدغه‌های مدیریت آب استان دانست و اظهار داشت:‌ با اعلام وزارت نیرو و جهت رفع نگرانی‌ها در حوزه تأمین آب کشاورزی،‌ آب شرب و آب مورد نیاز صنایع پروژه‌های متنوعی برای این منظور در گیلان اجرایی شده است.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه