بحث زیست محیطی یکی از معضلات محل دفن زباله سراوان است/ ضرورت تعامل و همکاری همه جانبه های دستگاه های زیرساختی با شهرداری در بحث پسماند/ ضرورت احداث و آغاز به کار تصفیه خانه تا قبل از فصل بارندگی

از کجا بفهمیم دیابت نوع یک داریم یا نه؟

کاهش زباله های خشک رشت به دلیل افزایش زباله گردها / کاهش ۱۵۰ تنی تولید روزانه زباله

وقتی متولیان پاسخگو نیستند

واکنش فرمانده سپاه به ادعای مین‌گذاری ایران در عمان

نام ۷ بانوی وزنه‌بردار ایران در لیست اولیه مسابقات جهانی

نصب تجهیزات ترافیکی مورد نیاز در سطح شهر رشت

عدم رسیدگی شهرداری لاهیجان به فضای سبز شهری

ماجرای شکایت نماینده مجلس از دادستان لاهیجان

بازدید ناصر حاج محمدی شهردار رشت از سازمان سرمایه گذاری و مشارکتهای مردمی شهرداری به منظور بررسی پروژه ها و فرصت های سرمایه گذاری

قضیه وام دلچسب مستأجران چیست؟

کاسبی پررونق راه آهن از جوانان جویای کار گیلانی

کد خبر: 49049 | تاریخ انتشار: ۱۲:۰۲:۰۲ - پنجشنبه ۶ دی ۱۳۹۷ | بدون نظر | چاپ |

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت:

گنجایش مخزن سد سفیدرود ۴۰ درصد کاهش یافت

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: ۴۰ درصد از مخزن سد سفیدرود یعنی چیزی حدود ۶۵۰ میلیون متر مکعب از ظرفیت آن به‌علت رسوبات کاهش پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان از کاهش ظرفیت مخزن سد سفیدرود به میزان ۶۵۰ میلیون متر مکعب سخن گفت و عنوان کرد:‌ در سال‌های اخیر برای جلوگیری از تجمع رسوبات در پشت مخزن این سد اقدامات زیادی نظیر اجرای طرح‌های آبخیزداری و ساخت سدهای رسوب‌گیر انجام شد.

لطفی با بیان اینکه در سال ۳۲ بحث احداث سد سفیدرود و کانال‌های آبرسانی آن تصویب شد تصریح کرد: در سال ۱۳۴۸ سد سپیدرود رسماً وارد مدار بهره‌برداری شد و با افتتاح و راه‌اندازی آن، آب ۸۰ درصد از اراضی جلگه‌ای گیلان از طریق شبکه‌های این سد تأمین می‌شد.

وی مساحت حوزه سد سفیدرود را ۵۹ کیلومتر مربع یعنی ۴ برابر مساحت استان گیلان اعلام کرد و درباره این مسئله ابراز داشت: حوزه سد سفیدرود با هشت استان دیگر شامل آذربایجان‌ شرقی و غربی،‌ کردستان، همدان، زنجان، قزوین، البرز و تهران اشتراک دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به اینکه در سال‌های دور آب ذخیره شده پشت سد سفیدرود دو برابر نیاز گیلان بود بیان داشت:‌ از سال ۱۳۴۶ تا سال ۱۳۹۶ یعنی در طول ۵۰ سال اخیر میزان آب ورودی به سد سفیدرود دچار کاهش بسیار چشمگیری شد.

لطفی با تأکید بر اینکه میزان آب ورودی پشت سد سفیدرود از ۴ میلیارد متر مکعب به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب در ۵۰ سال اخیر رسیده است افزود: علاوه بر این به علت تجمع رسوبات ظرفیت مخزن سد سفیدرود به یک میلیارد و ۵۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

وی سطح زیرکشت اراضی گیلان در سال‌های گذشته را ۱۶۰ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی سطح اراضی زیر کشت اراضی استان به ۲۳۸ هزار هکتار افزایش پیدا کرد بنابراین باید برای تأمین منابع آبی آن اقدمات اساسی انجام می‌شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان بحث تأمین آب کشاورزی را از دغدغه‌های مدیریت آب استان دانست و اظهار داشت:‌ با اعلام وزارت نیرو و جهت رفع نگرانی‌ها در حوزه تأمین آب کشاورزی،‌ آب شرب و آب مورد نیاز صنایع پروژه‌های متنوعی برای این منظور در گیلان اجرایی شده است.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه