روستای قاسم‌آباد گیلان ثبت جهانی یونسکو می‌شود

مهلت تخفیف ویژه ترخیص خودروهای توقیفی در گیلان فقط تا پنج روز دیگر

گزارش تصویری از حضور ناصر حاج محمدی شهردار رشت، جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر رشت و جمعی از مدیران و خانواده ایثارگران شهرداری رشت در مزار شهدا

رودخانه های گوهر رود و زرجوب، پسماند و فاضلاب ۳ اولویت شهر رشت است

با همدلی مثبت میان نهادها و دستگاه‌های مختلف استان، فضای خوبی برای سرمایه‌گذاری در گیلان ایجاد شده است/ جذب گسترده از گذشته مانع پویایی شهرداری‌ها شده است

جزئیات نرخ ۱۴ محصول لبنی

مرحله سوم وام ضروری بازنشستگان کشوری واریز شد

گزارش تصویری مراسم معارفه ناصر حاج محمدی شهردار رشت و تودیع سرپرست شهرداری و شهردار سابق

ضرورت حرکت در چهارچوب قانون/ قدردانی از مجموعه کارکنان شهرداری طی ۱۱ ماه کار سخت/ شهرداری ملک همگان است/ رشت مهد نخبگان است

تقدیر مدیران شهرداری رشت از علی بهارمست

نگاهی به ۱۰ ماه و ۲۴ روز ثبات مدیریتی در دوران سرپرستی علی بهارمست

خبر بد برای عاشقان آیفون

کد خبر: 49052 | تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰:۵۶ - پنجشنبه ۶ دی ۱۳۹۷ | بدون نظر | چاپ |

مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت:

چاقی در بین کودکان گیلانی بسیار جدی است

مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، گفت: اضافه وزن و چاقی در بین کودکان گیلانی بسیار جدی است.

سید حامد برکاتی در نشست آموزشی توجیهی مربیان آموزش‌های هنگام ازدواج، هدف کلی برنامه همکاری مشترک بین دستگاهی را، ارتقای کمی و کیفی برنامه آموزش‌های هنگام ازدواج، عنوان کرد و افزود: برخورداری زوجین در آستانه ازدواج و پس از آن از مهارت‌ها و توانمندی‌های بیشتر برای آغاز و ادامه زندگی مشترک برای افزایش رضایتمندی از زندگی زناشویی و نهایتا تحکیم بنیان خانواده، از دیگر اهداف این برنامه است.

وی، با اشاره به رشد باروری در کشور، اظهار کرد: بر اساس سرشماری سال ۹۵ ، باروری کلی در کشور۲.۰۱ در پنج ساله منتهی به سال ۹۵ بوده است.

میزان طلاق در گیلان در مقایسه با سایر استان‌های کشور بالاست

مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، رشد جمعیت در کشور را ۲۴٫۱ اعلام کرد و افزود: در بین در استان‌های کشور، گیلان، کمترین رشد جمعیت و نرخ باروری را دارد. همچنین میزان ازدواج و فرزند آوری در گیلان کاهش داشته است.

وی با اشاره به ثبت ۱۸ هزار و ۸۰۰ مورد ازدواج و ۶ هزار و ۶۰۰ مورد طلاق در گیلان طی سال ۹۶ گفت: میزان طلاق در گیلان در مقایسه با سایر استان‌های کشور بالاست .

برکاتی، با اشاره به این که سالمندی در کشور با دو الگو همراه است، اذعان کرد: جمعیت سالمندی بالای۶۰ سال در استان‌های شمالی، ۹.۲ است، که این آمار در گیلان، ۱۳.۲ درصد است که تا پایان سال ۹۷، به۱۴ درصد هم می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه، گیلان در زمینه سوء تغذیه کودکان مشکلی ندارد، افزود: افزایش وزن و چاقی در بین کودکان گیلانی و بحث سالمندی و افزایش بیماری‌های غیرواگیر در این استان بسیار جدی است که کنترل این موارد، به تامین سلامت جمعیت استان کمک خواهد شد.

برکاتی، یکی از اقدامات دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، را آموزش‌های حین ازدواج و پس از آن عنوان کرد و افزود: آموزش‌های حین ازدواج با همراهی و مساعدت شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای اجتماعی کشور و ستاد ملی زن و خانواده، با نظارت وزارت بهداشت صورت می‌گیرد.

وی با بیان این مطلب که تاکنون، ۹۵ درصد زوجین موظف به گذراندن دوره‌های آموزشی حین ازدواج بودند تا بتواند مراحل ثبت قانونی ازدواج را طی کنند، خاطرنشان کرد: قوه قضایه، سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان بهزیستی نیز در برگزاری دوره‌های آموزشی با وزارت بهداشت مشارکت دارند.

مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، بازنگری در بسته آموزشی ویژه زوجین در آستانه ازدواج، توانمندسازی نیروی انسانی، برگزاری سه دوره آموزشی برای ارتقای توانمندی مربیان ارشد کشور، تهیه محتوای آموزشی برای مربیان منطقه‌ای، برگزاری سه کارگاه تربیت مربیان منطقه‌ای، را از اقدامات انجام شده برشمرد و افزود: استقرار خدمات و مراقبت‌های سطح بندی شده، با اولویت، ۵ سال اول پس از ازدواج، از دیگر برنامه‌های در دست اقدام وزارت بهداشت است.

کاهش نرخ رشد جمعیت، ازدواج و فرزندآوری در گیلان و بالا بودن میزان طلاق در مقایسه با سایر استان‌های کشور، نیازمند تصمیم‌گیری و ارایه راهکارهای مناسب از سوی سازمان‌های بالادستی است. بی‌شک، برای بهبود روند در استانی که به ازای هر ۳ مورد ازدواج یک مورد طلاق در آن ثبت می‌شود، کارهای زیربنایی لازم است.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه