رودخانه های گوهر رود و زرجوب، پسماند و فاضلاب ۳ اولویت شهر رشت است

ضرورت حرکت در چهارچوب قانون/ قدردانی از مجموعه کارکنان شهرداری طی ۱۱ ماه کار سخت/ شهرداری ملک همگان است/ رشت مهد نخبگان است

نگاهی به ۱۰ ماه و ۲۴ روز ثبات مدیریتی در دوران سرپرستی علی بهارمست

پیامد تشدید تنش‌ها در خاورمیانه

تلاش سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری رشت در حفظ درختان شهری با تهیه و تدوین دستورالعمل ضوابط و اصول فنی و ایمنی سر برداری و انتقال درختان سطح شهر

آمریکا به دنبال “۱۱ سپتامبر” سازی از حادثه نفت‌کش‌ها

حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان

نامه نمایندگان به «روحانی» درباره افزایش حقوق کارمندان+ متن‌نامه

اعطای حکم انتصاب شهردار جدید رشت توسط معاون عمرانی وزیر کشور

ترامپ دوباره مدعی تغییر رفتار ایران شد

هیچ راه حلی در مورد خروج از شورا جز با جلب رضایت و توافق سایر اعضا وجود ندارد

قیر رایگان با گذشت حدود دو ماه از سال هنوز توزیع نشده است

کد خبر: 49058 | تاریخ انتشار: ۱۳:۴۳:۲۲ - پنجشنبه ۶ دی ۱۳۹۷ | بدون نظر | چاپ |

در کمیسیون های مشترک عمران و بهداشت شورا؛

با حضور نماینده محترم معاون رئیس جمهور طرح ساماندهی رودخانه های شهر رشت بررسی شد

جلسه کمیسیون مشترک عمران توسعه شهری و بهداشت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر رشت در تاریخ پنجم دیماه نود و هفت با حضور روسای کمیسیون عمران و بهداشت، اعضا و مشاورین کمیسیونها، مهندس الماسی نماینده محترم معاون رئیس جمهور و سازمان برنامه و بودجه در امور ساماندهی رودخانه ها ، سرپرست و مدیران شهرداری، مدیر کل آب و فاضلاب شهری و مدیر عامل سازمان پسماند استان گیلان در عمارت میرزا خلیل رفیع رشت برگزار شد.
رضا رسولی نائب رییس شورای اسلامی شهر رشت ضمن خیر مقدم به اعضای شورای شهر حاضر در جلسه و مدیران کل سازمان ها ابراز امیدواری نمود، مهندس الماسی نماینده معاونت ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه در حوزه رودخانه های شهر رشت بتوانند مانند پیگیری بحث راه آهن و قطار مشکلات دو رودخانه را هم از طریق محمد باقر نوبخت مرتفع نمایند.
رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری رشت، هدف از تشکیل کمیسیونهای مشترک عمران و بهداشت را بحث ساماندهی دو رودخانه رشت دانست که به دلیل دغدغه موجود میان مردم و مسئولین باید به آن توجه ویژه داشت.
رضا رسولی با اشاره به خدمات دولت های یازدهم و دوازدهم در مساله رودخانه ها و پس آب صنعتی و … و شخص محمد باقر نوبخت هدف جلسه را مروری بر کارهایی که تا به امروز انجام شده و ارائه گزارش کارشناسان دانست و ابراز امیدواری نمود که در مسیر عملگرایانه ای به پیش برود.
فاطمه شیرزاد رییس کمیسیون بهداشت و خدمات شهر شورای اسلامی شهر رشت ضمن خیر مقدم به حضار و مدعوین با اشاره به اینکه این فرم جلسات در سنوات گذشته بسیار گذاشته شده است و پر رنگ کردن مسائل زیست محیطی از سال ۹۱ -۹۲ با همکاری سمن های محیط زیستی برای دو رودخانه و تالاب عینک کارهایی انجام گرفته است و منابع دولتی ما برای شهر رشت محدود بوده است اما صدای مردم به گوش مسئولین رسیده است اما مسئولین کوتاهی می کنند. صداها را می شنوند اما در عمل اقداماتی انجام نمی شود.
وی در فرصت باقیمانده دولت دکتر روحانی حضور مهندس الماسی را یک فرصت دانست و ابراز امیدواری کرد، بدون نگاه ایده آل گرایانه و غیر واقعی حداقل یک فاز از مسائلی که بارها مطرح شده به سرانجام برسددچون حرف های بسیار زیبایی در جمع متخصصین شنیده می شود اما متاسفانه هیچ اقدامی برای حل مشکلات زیست محیطی شهر رشت علی الخصوص در زمینه دو رودخانه و تالاب عینک شکل نگرفته است.
رییس کمیسیون بهداشت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر رشت افزود: در بحث اعتبارات رقم های متفاوتی گفته شده است و باید بدانیم همه این رقم های گفته شده بسیار ناچیز است.
فاطمه شیرزاد بزرگترین مشکل حل نشدن معضل آلودگی ها ی رودخانه های رشت را فقدان مدیریت یکپارچه شهری دانست و از همه سازمان های ذیربط خواست که باهم بنشینند و در حل معضل همکاری نمایند.
وی ضمن گله از سازمان آب منطقه ای گفت: از فاجعه در محلات کم برخوردار که بگذریم در داخل محله های مرکزی شهر رشت هم مردم از بوی تعفن و فاضلاب رنج می برند و در برخی محلات مردم بیش از بیست سال است که طومار جمع کرده اند و به مسئولین ارائه داده اند اما مشکل شان لاینحل باقی مانده است. امیدوارم کاری کنیم که اعتماد دو طرفه بین مردم و مسئولین شکل بگیرد.
فاطمه شیرزاد ضمن گله از جلسات استانداری بابت دعوت نکردن از شهرداری و شورای شهر رشت، ادامه داد: شهرداری و شورا سیبل هستند و با اینکه اقدامات خوبی هم انجام می دهند اما به دلیل اینکه بسیاری از امور رفع معضل رودخانه ها به سازمان های دیگر مربوط می شود مردم مشکلات را از چشم شورا و شهرداری می بینند و باید اقدامات بزرگی انجام شود و مطالبات مردمی نمایندگان مجلس را نیز که در بحث بودجه تاثیر گذارند فعال تر کند.
 
احمد رمضانپور نرگسی عضو شورای شهر رشت معضل رودخانه ها را امری بزرگ دانست و اظهار داشت که متاسفانه فرزندان گیلان در مناسب اجرایی دولت حضور کمرنگ دارند و ما باید از وجود دکتر نوبخت بیشتر بهره ببریم. در مورد حل مساله قطار هم از عملکرد مهندس الماسی بسیار بهره بردیم و امیدواریم از حضور ایشان در بحث رودخانه ها هم شهر رشت بهره وافری ببریم.
نماینده معاون رییس جمهور و سازمان برنامه و بودجه در امور ساماندهی رودخانه ها در این جلسه از گله دکتر نوبخت نسبت به اینکه در استان گیلان نسبت هزینه هایی که برای دو رودخانه اختصاص یافته راه را اشتباه رفته اند و معلوم نیست این هزینه ها در کجا خرج شده است، تصریح کرد که نباید این پول در سازمان تبلیغات یا سازمان زندان ها خرج می شد و اعتبار فقط برای رودخانه ها اختصاص یافته بود.
الماسی از شهرداری خواست تا نسبت به پاکسازی حاشیه رودخانه ها از زباله و نایلون اقدام کنند تا شاهد وضعیت زشتی در حاشیه رودخانه ها نباشیم.
سید محسن حسینی مدیر کل آب و فاضلاب شهری استان گیلان ضمن ارائه گزارشی از خدمات انجام شده توسط اداره متبوع خود توضیحاتی در مورد روند تصفیه خانه های شهر رشت ارائه داد و با اشاره به اینکه تصفیه خانه کوی امام رضا (ع) در دستور ساخت قرار دارد، ابراز امیدواری کرد با توجه به کارهای خوبی که انجام شده بتوانیم بار فاضلاب را از رودخانه ها کم کنیم و اجازه دهیم رودخانه ها نفس بکشند.
وی ضمن اعلام آمادگی برای همکاری بیشتر مشترک با شهرداری و کمیسیون های شورای شهر رشت ابراز امیدواری نمود که کارها در آینده بهتر به پیش برود.
علی بهارمست سرپرست شهرداری رشت نیز اطهار داشت: با اشاره به اینکه بحث رودخانه های زرجوب و گوهر رود از مهمترین معضلات شهر رشت است اما تنها مبحث مشترکی میان شهرداری رشت و آب منطقه ای و … نیست و باید به شکل ملی به این معضل نگاه کرد و مباحث مربوط به آن را فراتر از سطح رشت و گیلان در نظر گرفت.
سرپرست شهرداری رشت با اذعان به اینکه اگر رودخانه در هرکجای دنیا از وسط شهر بگذرد سبب رونق اقتصادی منطقه می شود اما در رشت متاسفانه این رونق تبدیل به رکود شده و به علت آلودگی بیش از حد باعث ارزان شدن زمین های اطراف رودخانه شده است.
وی با تشبیه دو رودخانه شهر رشت به کانال های فاضلاب رو باز تصریح کرد که باید نگاه به طرح های بزرگ و کلی داشته باشیم تا دورنمای مشخصی از کاری که می خواهیم انجام دهیم، شکل گیرد و بعد جز به جز این پروژه ها را اجرایی کنیم.
پویا شهشهانی مدیرعامل سازمان پسماند استان گیلان نیز ضمن ارائه گزارشاتی از عملکرد سازمان به زمین هایی که در حاشیه تالاب عینک برای ساخت تصفیه خانه در نظر گرفته شده اشاره کرد و بیان داشت: استراتژی باید این باشد که در حوزه های بالا دستی رودخانه بیشتر بر ساخت تصفیه خانه ها تمرکز کنیم.
استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه