بحث زیست محیطی یکی از معضلات محل دفن زباله سراوان است/ ضرورت تعامل و همکاری همه جانبه های دستگاه های زیرساختی با شهرداری در بحث پسماند/ ضرورت احداث و آغاز به کار تصفیه خانه تا قبل از فصل بارندگی

کاهش زباله های خشک رشت به دلیل افزایش زباله گردها / کاهش ۱۵۰ تنی تولید روزانه زباله

واکنش فرمانده سپاه به ادعای مین‌گذاری ایران در عمان

نصب تجهیزات ترافیکی مورد نیاز در سطح شهر رشت

ماجرای شکایت نماینده مجلس از دادستان لاهیجان

نیروهای اتوبوسی در مسیر شهرداری رشت/ سرنوشت رشت در دست غیربومی ها

حجت الاسلام والمسلمین تهم جایگزین فاطمه قدیمی شد

واکنش سازمان ملل به تصمیم برجامی جدید ایران

۹ سند همکاری امروز بین ایران و روسیه به امضا می‌رسد + جزئیات

رودخانه های گوهر رود و زرجوب، پسماند و فاضلاب ۳ اولویت شهر رشت است

ضرورت حرکت در چهارچوب قانون/ قدردانی از مجموعه کارکنان شهرداری طی ۱۱ ماه کار سخت/ شهرداری ملک همگان است/ رشت مهد نخبگان است

نگاهی به ۱۰ ماه و ۲۴ روز ثبات مدیریتی در دوران سرپرستی علی بهارمست

کد خبر: 49156 | تاریخ انتشار: ۱۱:۵۷:۵۰ - سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ | بدون نظر | چاپ |

در هفتادمین جلسه شورا بررسی شد؛

بررسی روزمه نامزدهای شهرداری و تطبیق با آیین نامه جدید هیات وزیران

شب گذشته دهم دی ماه و در هفتادمین جلسه شورای شهر رشت، بررسی رزومه نامزدهای شهرداری رشت و تطبیق آن با آیین نامه جدید ابلاغی هیات وزیران صورت گرفت.
طبق ابلاغیه جدید هیات وزیران که چهارم دی ماه به استانداری گیلان ابلاغ شده و لازم الاجراست، شرایط انتخاب شهردار سخت تر شده است.
مسئول حقوقی شورای شهر با حضور در صحن شورا، توضیح داد: طبق قانون، حکم شهردار منتخبِ شهرهایی با جمعیت بالای ۵۰۰ هزار تا ۱ میلیون نفر می باید از سوی وزارت کشور ابلاغ گردد. طبق بنده ۵ ماده ۳ تصویب نامه هیات وزیران به شماره ۱۳۰۷۳۰/ت۵۴۱۵۳ ه ، شهراران شهرهایی با جمعیت ۵۰۰ هزار تا یک میلیون نفر، می باید ۹ سال سابقه مدیریت میانی و حداقل مدرک کارشناسی ارشد داشته باشد.
فاطمه نیک نژاد با نمایش رزومه هر نامزد و تطبیق با این آیین نامه ابراز کرد: اگر چه هنوز بخشنامه پیوستی این آیین نامه ارسال نشده و ابهاماتی در آن است ولی مواردی به صراحت اعلام کرده که می توان مدیریت میانی را تعریف کرد و به عنوان نمونه، اعضای هیات علمی دانشگاه، اعضای نظام مهندسی، عضو شورا بودن، مدیر مالی شهرداری و یا معاونان سازمان های تابعه شهرداری رزومه ای نیست که بتوان تطبیق داد.
در پایان توضیحات و طبق این ابلاغیه، پنج نفر از نامزدهی تصدی شهرداری رشت بنام های؛ رحیم شوقی، محمد علی ثابت قدم، رضا ساغری، جماعتی و میرحسینی احراز صلاحیت شدند.
با موافقت اعضای شورای مقرر شد، گزینه‌های تصدی شهرداری رشت روز شنبه هفته آینده ساعت ۱۰ صبح با حضور در ساختمان میرزا خلیل رفیع برنامه‌های خود را ارائه دهند.
اعضای شورای شهر با تاکید بر آن که ابهاماتی هنوز در این آیین نامه است، راهکارهای متفاوتی برای پروسه انتخاب ارائه دادند.
رئیس شورای شهر رشت، در پاسخ به سوال عضو شورا که آیا مفاد این ابلاغیه به تمامی لازم الاجراست، اظهار داشت: در این زمینه با معاونت عمرانی استانداری و سازمان همیاری شهرداری ها جلسه گذاشتیم و از زمان ابلاغ این آیین نامه لازم الاجراست.
علوی افزود: ایشان مفصل و شفاف در مورد شرایط احراز صحیت کردند و تاکید داشتند که شورا عملا دو بازه زمانی ۳ماهه را از دست داده و این نقص بر شورا وارد است.
وی با بیان اینکه وظیفه خود می دانستم ابلاغ قانونی را بیان کنم، ابراز کرد: این آیین نامه را نه بنده نوشتم و نه با وزیر هماهنگ بودم و گرنه می گفتم با توجه به شرایط رشت بنویسند. رئیس شورا تنها یک رای دارد و تصمیم گیری برعهده همه اعضای شوراست و رای اکثریت لازم الاجراست.
بهراد ذاکری با اشاره به اینکه در جلسه صبح چهارشنبه وزیران قرار است بخشنامه فرعی این ابلاغیه نهایی شود، افزود: ممکن است در جلسه اخیر، تغییراتی در این بخشنامه صورت گیرد و آیا تا چهارشنبه ابلاغ می شود؟ تا جلسه فوق العاده تشکیل دهیم
ضمن اینکه شورا می تواند انتخاب کند و این همترازی را وزارت کشور که کمیسیون دارد، می تواند بررسی کرده و نظر نهایی را اعلام کند.
عضو شورا افزود: ممکن است جلسه وزارت کشور تشکیل نشود. پیشنهاد من این است، گزینه هایی که شرایط اولیه را دارند، برنامه ارائه دهند ولی راه را نبندیم و اگر طبق آیین نامه افراد جدید آمدند، آنها هم برنامه ارائه دهند.
احمد رمضانپور نیز گفت: مملکتی می تواند پیشرفت کند که قانون محور باشد در غیر اینصورت پایدار نیست. اساس کشور بر پایه مردم سالاری دینی است و هیچکدام حق نداریم از قانون عدول کنیم. بعد از ۴ دهه از انقلاب هیات وزیران شرایطی گذاشته که مدیران دولتی پلکانی رشد کنند اما نمی دانم چرا با عجله این کار کرده اند.
عضو شورا افزود: از رییس شورا می خواهم پیگیر دریافت پیوستها باشند. زمان نداریم و اگر پیوست ها نیامده، پس این ابلاغیه ناقص است و تا زمانیکه دستور العمل نباشد، کل آن در ابهام است. با دوستانی که در وزارت کشور دارید، صحبت کنید تا کمیته را در طول همین هفته تشکیل دهند. وضعیت رشت در شرایطی نیست که در انتخاب رشت تاخیر داشته باشیم.
 
رئیس شورا ادامه داد: تصمیم گیری در برنامه زمان بندی ارائه برنامه نامزدها با اعضای شوراست. تا ظهر امروز هم دوستان افراد را تعرفه می کردند. پیشنهاد من این است که گزینه هایی که قبلا برنامه ارائه کرده اند، دیگر دعوت نشوند و افراد جدید برنامه ارائه دهند.
اگر تصمیم به گزینه خاص داریم، این تصمیم را علنی کرده و از وزارت کشور استعلام کنیم که تایید می شود یا خیر؟
علیپور نیز بیان داشت: بنده درجلسه هیات رئیسه گفتم، باید به این تصمیم وزارت کشور احترام بگذاریم.
اسماعیل حاجی پور نیز با اشاره به ماده ۳ تبصره ۵ آیین نامه ابلاغی که درباره مدیریت میانی صحبت کرده و افزود: مرجع تشخیص این تطبیق کارشناس حقوقی شورا نیست. چگونگی تشخیص سمت های همسطح در مدیریت های میانی توسط وزارت کشور باید انجام شود. ما اگر دنبال قانون هستیم، می توانیم اگر به گزینه خاصی رسیدیم و شبهه داشتیم، بصورت غیر رسمی، همه اعضای شورا به اتفاق استعلام از مقامات ارشد داشته باشیم. اگر حرف از وفاق می زنیم، بخاطر مردم و در یک جلسه غیر علنی و قبل از انتخاب رسمی، به تهران برویم و اگر پاسخ منفی شنیدیم در انتخاب خود اصرار نکنیم.
عضو شورا تاکید کرد: بدین شیوه، هم آبروی افراد و هم شان شورا حفظ می گردد. ما دنبال لجبازی نیستیم.
عاقل منش نیز اظهار داشت: امیدواریم شورا کمر همت را برای رشت محکمتر از گذشته ببندد. تعیین کننده نهایی وزارت کشور است و اگر اشکال وارد کند، فرصت انتخاب مجدد نداریم.
وی در تایید سخنان حاجی پور پیشنهاد کرد؛ تا پایان هفته نامزدها، برنامه های خود را ارائه دهند و گزینه مورد تایید اکثریت را با شرایط تطبیق می دهیم.
رضا رسولی نیز بیان داشت: قبلا تجربه کمیسیون تطبیق داریم. مدیر کل شهری و روستایی می تواند در گام نخست به این تطبیق مدیریت میانی کمک کند. بدین روش، شانیت افراد حفظ می شود. در گام نخست استعلام ها را بگیریم ولی اینکه بگوییم هنوز تبصره ها نیامده و آیین نامه قابل اجرا نیست، تعبیر درستی نیست. برای اینکه زمان را از دست ندهیم، فردا از مراجع استانی پیگیر شویم و سپس شرایط کشوری را بپرسیم.
فاطمه شیرزاد نیز اظهار داشت: درست است که همه حرف از قانون می زنیم ولی در عمل زمان را از دست می دهیم. اصرار بر گزینه ها فرآیند، انتخاب شهردار را طولانی می کند و این به صلاح شهر نیست. اگر نمی خواهید شهردار انتخاب کنیم، استعفا دهیم.
سخنگوی شورا افزود: نمی دانم دنبال چه هدفی هستیم! اگر دنبال رضایت خدا و مردم هستیم، خدا هم کمک می کند. این فرصت سوزی به صلاح شهر نیست. هدف ما سوزاندن اشخاص نیست. ما شرمنده مردم هستیم که بعد از ۵ ماه و نیم، پاسخ مناسبی برای مردم نداریم و امیدوارم دوباره با یکدلی با ۱۱ رای شهردار انتخاب کنیم.
علوی با اشاره به برنامه های روز رشت پیشنهاد داد، جلسه پنجشنبه یا شنبه بعدی برگزار گردد و نامزدها برای ارائه برنامه دعوت شوند.
رئیس شورا همچنین پیشنهاد داد، حاجی پور از طرف هیات رئیسه شورا پیگیر استعلام تاییدیه نامزدها باشد.
سید امیر حسین علوی تاکید کرد: بنده هیچ مشکلی با هیچ فردی که بخواهد شهردار شود ندارم. بنده رای خودم را می دهم و کسی هم تاکنون جرات نکرده به من بگوید به چه کسی رای دهید.
وی با بیان اینکه شورا روزهای سختر از این را سپری کرده ابراز کرد: عمر این جریانات و گروه بندیها کوتاه است اما تصمیمی بگیریم که براساس منافع مردم باشد.
استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه