موافقین و مخالفین کاهش بودجه سال آتی شهرداری رشت

عاقل منش خواستار راه اندازی اداره “رشت شهر دوستدار کودک ” در شهرداری رشت شد

اعتراض بهراد ذاکری به نصب بنر برای اخذ مجوز موسیقی خیابانی

توانمندسازی نیروی انسانی مهمترین نیازمندی در حوزه گردشگری است

 پیشرفت در زندان با ایجاد وحدت در کارگروهی و انسجام سازمانی صورت می پذیرد

آغاز عملیات انتقال ایستگاه عوارضی آزاد راه، از امام‌زاده هاشم به لوشان در ورودی استان

انتصاب مدیر جدید امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان رشت

ابنیه و تاسیسات برای جانبازان و معلولان مناسب سازی شود

قدردانی از آتش نشانان تولم شهر به مناسبت سالروز حادثه تلخ پلاسکو

تصویب عوارض تعرفه بهای خدمات شهرداری رشت

با توسعه زیرساخت ها میزان اشتغال را افزایش دهیم

تعامل خوبی بین مجموعه دولت و کمیته امداد وجود دارد

کد خبر: 49382 | تاریخ انتشار: ۱۳:۰۶:۵۲ - شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ | بدون نظر | چاپ |

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی :

«اسکله رورو‌» منطقه آزاد انزلی سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با تأکید بر لزوم توسعه امکانات زیرساختی جهت افزایش سهم مبادلات تجاری گفت:‌ اسکله رورو‌ منطقه آزاد انزلی پایان سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

 رضا مسرور صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یکی از پیش‌نیازهای مهم توسعه مبادلات تجاری با سایر کشورها احداث و ایجاد زیرساخت‌هایی نظیر اسکله‌های رو رو است که نخستین مورد آن سال آینده در منطقه آزاد انزلی به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به اهمیت تجارت بین‌الملل و جایگاه گیلان در این حوزه عنوان کرد:‌ با توجه به ارتباطات گیلان به عنوان استانی مرزی با ۴ کشور روسیه،‌ قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان منطقه آزاد انزلی می‌تواند در توسعه صادرات با این کشورها نقش مهمی را ایفا کند.

مسرور با اشاره به عبور بیش از یک میلیارد تن کالا از مسیر کانال سوئز ابراز داشت: هدف اصلی کشورمان در طول ۵ سال آینده این است که زمینه انتقال حداقل ۳ تا ۵ درصد از حجم کالاهای عبوری از این کانال را به سمت کریدور نوستراک،‌ بنادر مهم تجاری نظیر کاسپین و یا سایر بنادر شمالی فراهم کند.

وی اشتغالزایی و کسب درآمد ارزی و رونق هرچه بیشتر مناطق آزاد شمالی و جنوبی را از مزایای ترانزیت کالاها از مرزهای کشورمان دانست و بیان داشت: عدم وجود زیرساخت‌های لازم در استان گیلان به ویژه در حوزه بنادر آن مهم‌ترین مانعی است که امروز در مسیر تحقق این هدف مهم قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی توسعه تجارت با روسیه و سایر کشورهای همجوار را مستلزم ایجاد امکانات ریلی و بندری دانست و تصریح کرد:‌ اتصال خط آهن رشت به‌ سمت منطقه آزاد، بندرانزلی و سپس آستارا می‌تواند زمینه لازم جهت استفاده از مزایای کریدور نوستراک را در استان گیلان فراهم کند.

مسرور از ارائه طرحی در هیئت دولت برای پیوستن کشورمان به معاهده اوراسیا خبر داد و تصریح کرد: اگر توسط دولت و با موافقت مجلس زمینه‌های لازم جهت عضویت کشورمان در این معاهده بین‌المللی فراهم شود عملاً تعرفه‌‌ ورود کالاها و یا صادرات آن‌ها به کشور روسیه برایمان کاهش پیدا می‌کند.

وی وضعیت درآمدزایی منطقه آزاد انزلی در سال‌های اخیر را مطلوب ارزیابی کرد و ابراز داشت: در سال ۹۷ نه تنها منطقه آزاد انزلی بلکه تمامی مناطق آزاد کشور در بخش درآمدزایی به شدت دچار مشکل شدند حتی برخی از این مناطق برای پرداخت حقوق پرسنل خود مجبور به اخذ تسهیلات شدند.

‌مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به اینکه چین در سال ۲۰۳۰ به اقتصاد برتر جهانی تبدیل می‌شود عنوان کرد: در گذشته مبادلات کشورمان با چینی‌ها بیشتر از سمت بنادر جنوب بود اما امسال برای نخستین بار یک کشتی تجاری از مبدأ بندر شانگهای حرکت کرد و در اسکله منطقه آزاد انزلی پهلو گرفت.

مسرور از ورود محموله‌ای دیگر از بندر شانگهای به بندرانزلی در چند روز آینده خبر داد و ابراز داشت: چینی‌ها به دلیل برخی محدودیت‌هایی که آمریکایی‌ها در منطقه برای آنان ایجاد کرده‌اند مسیرهای تجاری جدیدی را برای مبادلات کالاها و تجارت خود با کشورهای دنیا طرح‌ریزی و اجرایی کرده‌اند.

وی ایجاد امکان صادرات از مبدأ گیلان به سمت چین و نقش تسهیل کنندگی منطقه آزاد انزلی در این زمینه را مورد توجه قرار داد و گفت: ایجاد صنایع پتروشیمی و تولید پرپیلن در گیلان اقدام بسیار درستی بود که مطمئناً با صادرات آن به کشورهای مختلف درآمد بسیار خوبی برای کشورمان ایجاد می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی وضعیت گیلان در حوزه گردشگری دریایی را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: ساخت اسکله‌های تفریحی موسوم به مارینا در این زمینه بسیار می‌تواند راهگشا باشد به همین علت ایجاد چنین زیرساخت‌هایی در دستور کار سازمان منطقه آزاد انزلی قرار گرفته است.

مسرور از انعقاد تواهم‌نامه مشترک بین سازمان منطقه آزاد انزلی و سازمان بنادر و کشتیرانی جهت ساخت اسکله‌های تفریحی خبر داد و اظهار داشت: طبق این قرارداد همکاری دو جانبه اسکله‌های تفریحی مارینا در شهرهایی نظیر بندرانزلی،‌ تالش و آستارا ساخته می‌شود.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
سه شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه