غفاری رئیس شورای اسلامی استان گیلان شد

تکذیب دستورالعمل منع بکارگیری منشی زن در دفتر مدیران مرد

این کارها را اصلا بعد از غذا انجام ندهید!

توزیع یک عطر خطرناک در کشور، واقعیت یا شایعه

تلاش می‌کنیم هرچه زودتر معضل پسماند سراوان برطرف شود

نظارت ویژه پلیس بر سرویس مدارس در گیلان

تب داغ ورزشی گیلانیان در هفته تربیت‌بدنی

اعلام دلیل واریز نشدن یارانه نقدی شهریور

اجرای طرح بیمه اجباری سلامت در گیلان

جزئیات وام ۲۰۰ میلیونی بانک مسکن اعلام شد

پیام ظریف از کارخانه نوآوری به ترامپ

افزایش دوباره قیمت لبنیات در کمتر از ۳ ماه

کد خبر: 55466 | تاریخ انتشار: ۸:۲۲:۴۵ - چهارشنبه ۲۴ مرد ۱۳۹۸ | بدون نظر | چاپ |

بعد از ۱۲ سال هنوز به بهره‌‌برداری نرسیده است؛

بهره‌برداری از تالار مرکزی رشت؛ مطالبه اصحاب فرهنگ و هنر گیلان

تالار مرکزی رشت که بعد از ۱۲ سال انتظار در سفر رییس جمهوری به گیلان افتتاح شد اما هنوز به بهره‌‌برداری نرسیده و حال باید منتظر ماند که چه زمان درهای بسته‌اش را به‌روی فعالیت‌های فرهنگی و هنری استان باز می‌کند.

 

۱۵ اسفند سال ۹۷ طلسم تالار مرکزی رشت بعد از ۱۲ سال انتظار با پیگیری‌های فاضلی، مدیرکل فرهنگ و اسلامی گیلان در جریان سفر رییس‌جمهوری به گیلان شکسته و روبان قرمز افتتاح آن به‌عنوان بزرگ‌ترین تالار شمال کشور با دستان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بریده شد.

 

این تالار به‌عنوان پروژه ملی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از افتتاح به موسسه توسعه فرهنگ و هنر واگذار شد تا بستر لازم را جهت بهره‌برداری از تالار برای هنرمندان استان فراهم کند، اما با گذشت چهار ماه و اندی از این رویداد که به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در مراسم افتتاح، نویدبخش روزهای خوب برای هنرمندان استان است، همچنان غیرقابل بهره‌برداری بوده و درهایش به‌روی فعالیت‌های هنرمندان شهر بسته مانده و این مطالبه جدی گیلانیان به ویژه هنرمندان استان روزهای بلاتکلیفی را سپری می‌کند و هر بار وعده بهره‌برداری در تاریخی دورتر داده می‌شود.

این تالار اگرچه به صورت ویدئو کنفرانس و با دستور رییس‌جمهوری افتتاح شد اما هنوز قابل بهره برداری نبوده و خبرها حکایت از تکمیل آن تا یک ماه آینده است.

 

ساخت تالار مرکزی رشت به‌عنوان یکی از زیر‌‌ساخت‌های فرهنگی که با هدف ارائه بستر مناسب جهت انجام فعالیت‌های فرهنگی، هنری و موسیقی در سال ۱۳۸۶ آغاز شد، از پروژه‌های ملی استان گیلان است که روند احداث آن در سه طبقه شامل تالار اصلی مجموعه (کنسرت هال) با ظرفیت هزار و ۱۰۰ نفر، سالن تئاتر و نمایش با ظرفیت ۵۶۰ نفر، سالن گردهمایی و سمینار‌های فرهنگی با ظرفیت ١٠٠ نفر، سالن برگزاری موسیقی سنتی با ظرفیت ١٢٠ نفر و فضا‌های آرشیو موسیقی، کتابخانه، گالری نمایش آثار هنری، بازارچه فروش محصولات هنری و کارگاه‌های آموزشی برای انجام فعالیت‌های فرهنگی و هنری، ۱۲سال به طول انجامیده و سرانجام اسفند ۹۷ افتتاح شد. افتتاحی که همراه با بهره‌برداری نبوده و حال باید منتظر ماند که چه زمان فعالیت خود را آغاز کرده و پاتوقی برای هنرمندان شهر می‌شود.

«فیروز فاضلی» روز گذشته در جلسه‌ایی با «محمد احمدی‌پور» نماینده مؤسسه توسعه فرهنگ و هنر و مدیر مؤسسه بهره‌بردار از تالار مرکزی رشت ضمن پیگیری روند آماده‌سازی تالار برای بهره‌برداری توسط بخش خصوصی، تسریع در بهره‌برداری از تالار مرکزی رشت را خواستار شد.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه تالار مرکزی وجهه‌ای ملی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد افزود: تأخیر در بهره‌برداری از تالار، برای استان گیلان و شهر رشت که به فرهیختگی شهره است و فرهنگ و هنر در این دیار سابقه دیرینه دارد، شایسته نیست.

 

وی با بیان اینکه برای اتمام پروژه تالار مرکزی رشت زحمات زیادی کشیده شد، گفت: حالا که این تالار بعد از ١٢ سال انتظار، به‌واسطه تلاش و پیگیری شبانه‌روزی همکاران ما و دلسوزان فرهنگ و هنر گیلان افتتاح شد؛ تسریع در بهره‌برداری از آن، کمترین خواسته به‌حق شهروندان و اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان است.

 

این درحالی است که «لادن حیدری» معاون توسعه و مدیریت منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوال دبیر خبرگزاری شبستان گیلان در خصوص زمان بهره‌برداری از تالار مرکزی رشت در گردهمایی خبرنگاران شبستان در تهران اعلام کرده است: تالار مرکزی رشت به عنوان بزرگ‌ترین پروژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا پایان مرداد به بهره‌برداری رسیده و آماده برگزاری فعالیت‌های متنوع فرهنگی و هنری است.

 

از معاون هنری و امور سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در خصوص زمان بهره‌برداری از تالار مرکزی رشت پرسیدیم، «سیدامیر مصباح» گفت: تالار مرکزی به موسسه توسعه فرهنگ و هنر کشور وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت بهره‌برداری واگذار شده است.

 

معاون هنری و امور سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به برگزاری جلسات متعدد فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با وزارت جهت تسریع در بهره‌برداری از این پروژه اظهارکرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وعده بهره‌برداری از تالار مرکزی برای اهالی فرهنگ و هنر استان گیلان را از بعد از مرداد داده و امیدواریم تا پایان شهریور این وعده تحقق یابد.

وی بهره‌برداری کامل از این تالار را موجب تقویت و ارتقای فعالیت‌های هنری دانست و تصریح کرد: مشکلاتی به لحاظ آگوستیکی در سالن نمایش و کنسرت هال وجود داشت که برطرف شده و امیدواریم شاهد بهره برداری از آن در اینده نزدیک باشیم.

 

حال باید دید این پروژه که عنوان بزرگ‌ترین پروژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را یدک می‌کشد در آستانه پنجمین ماه از افتتاح رسمی چه زمانی توسط مؤسسه توسعه فرهنگ و هنر به بهره‌برداری رسیده و با آغوش باز پذیرای هنرمندان و هنردوستان خواهد بود؟

شمال ما

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۸
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه