قبل از خرید آب معدنی به برچسب روی آن دقت کنید!

خبرهای داغ سخنگوی وزارت خارجه از دیدار روحانی با ترامپ تا گام چهارم هسته‌ای

گزارش تصویری جلسه شورای معاونین شهرداری با حضور شهردار رشت

شبنم نعمت زاده با ظاهر متفاوت پای میز محاکمه رفت

میزان وقوع سرقت در گیلان ۶۸ درصد افزایش یافت

خبر خوش برای تاکسیران‌ها

بالستیک‌های دریایی ایران ۲ هزار کیلومتری شدند

سه دستگاه آمبولانس دارای سردخانه سیار در رشت به کارگیری شد

سامانه پیش فروش خودرو راه اندازی می شود

آیین رونمایی از مجموعه داستان های گیلان (به کوشش پرویز فکرآزاد) در خانه فرهنگ گیلان برگزار می شود

گزارش یک طرفه برنامه شبکه باران درباره انتخابات هیات کاراته گیلان

مشکلات زیست محیطی سراوان به قوت خود باقیست

کد خبر: 55681 | تاریخ انتشار: ۱۷:۵۵:۴۲ - چهارشنبه ۳۱ مرد ۱۳۹۸ | بدون نظر | چاپ |

شهردار رشت در یکصد و دومین نشست مجمع شهرداران کلانشهر های کشور:

شهرداری ها همواره به ایجاد درآمدهای پایدار نیاز دارند

به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، دکتر ناصر حاج محمدی در این نشست گفت: برای تخصیص مبالغ مربوط به ارزش افزوده بایستی فرمولی داشته باشیم که با جمعیت هر شهر تطابق داشته باشد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر در این زمینه یک فاصله ای احساس می شود که ملاک هر ۱۰ سال به ۱۰ سال است، در حالی که جمعیت شهرها دائماً در حال افزایش است.

دکتر ناصر حاج محمدی ادامه افزود: شهرداری ها هم اکنون به جمعیت ساکن در حریم خود نیز خدمات می دهند، در حالی که در تخصیص مبالغ ارزش افزوده جمعیت حریم شهرها ملاک واقع نمی شود. مثلاً جمعیت شهر رشت نسبت به سال ۹۰ حدود ۳۰۰ هزار اختلاف دارد که عدد قابل توجهی است و این مبالغ هر سال پرداخت نمی شود در حالی که اگر جمعیت بر اساس ماه محاسبه شود، قدری از مشکلات شهرداری ها در این زمینه کاسته خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین در تمام دنیا رسم بر این است که شهرداری ها در میزان درآمد پروانه های تجاری که صادر می کنند شریک هستند. اگر شهرداری ها از ۱۰ سال پیش که قضیه کلانشهرها کلید خورده بود، درصدی در صدور پروانه های تجاری سهیم می شدند ظرف این مدت ۱۰ ساله در بخش عظیمی از سرمایه گذاری ها شریک می شدند یا مثلاً در همین تهران بخش عظیمی از مسکن خالی موجود دست افراد است که می توانست با برنامه ریزی منطقی دست شهرداری ها برای کسب درآمد می بود.

شهردار رشت خاطر نشان کرد: موضوع دیگری که قصد دارم استارت آن بخورد بحث پایداری درآمد شهرداری در ارتباط با تحقق شهر هوشمند است. برای نمونه ما از طریق اجرای فیبر نوری می توانیم برای شهرداری ایجاد درآمد کنیم و درصدی از درآمدهای این بخش در دستگاه های مختلف در اختیار شهرداری ها باشد. یا از طریق آنتن های تجمیعی بی تی اس بر اساس تراکنش، کنتور شماری هم برای شهرداری ها باشد و بر اساس تراکنش برای شهرداری درآمد ایجاد کند.

حاج محمدی افزود: متاسفانه ما دوست داریم پول هایی که می گیریم یک مرتبه و بزرگ به دست شهرداری ها برسد در حالی که از درآمدهای کوچک و قطره قطره می شود درآمد همیشگی و پایدار برای شهرداری ها ایجاد کرد.

شهردار رشت در پایان نیز با اشاره به اینکه شهرداری ها همواره گرفتار بدهی خود به دستگاه های دیگر هستند، تاکید کرد: چرا مثلاً تامین اجتماعی باید سر ماه پول از حساب شهرداری بردارد و اگر مبالغ مورد نیاز آنها تامین نشد، حساب شهرداری مسدود گردد. بنا بر این ما همواره به ایجاد درآمد پایدار نیاز داریم.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه