بازیکن سابق پرسپولیس و تیم ملی ۱۵ سال محروم شد

هدف‌گذاری صادرات ۵۰ میلیون دلاری در گیلان طی امسال

تصادف مرگبار دو تویوتا ۲۸ نفر را به کام مرگ کشاند

گزارشگر دیدار عراق – ایران مشخص شد

با این دمنوش پاییزی از دردهای سیاتیک در امان باشید

آخرین وضعیت تصمیم انتخاباتی علی لاریجانی

دیدار وزیر تعاون با نماینده ولی فقیه در گیلان در رشت

چهارمین حضور بین المللی فیلم آرزوی رضا در چهل و نهمین جشنواره فیلم رشد

ایران را تحریم کنید نه ما را !

توضیحات قوه قضائیه درباره دستگیری «ابر بدهکار فراری»

فرصت ۲ ماهه به وکلا برای نصب کارتخوان

انتصاب مدیر صندوق کارآفرینی امید استان گیلان

کد خبر: 56225 | تاریخ انتشار: ۱۰:۲۵:۴۹ - چهارشنبه ۲۱ شهر ۱۳۹۸ | بدون نظر | چاپ |

توسط مخترع تالشی صورت گرفت؛

اختراع لامپ آنتی‌باکتریال با نور مرئی

جعفر معصومی اندبیل با اشاره به تولید لامپ آنتی‌باکتریال با نور مرئی برای اولین بار در کشور گفت: با ثبت این اختراع، ایران به عنوان دومین کشور دارنده این تکنولوژی در جهان معرفی شد.

وی درباره این اختراع تصریح کرد: هنگام مطالعات بیوشیمی، نقش نور و سنتز در گیاهان، مولکول‌هایی مشاهده کردم که طیف نوری خاصی را جذب می‌کردند و درون باکتری‌ها جای داشتند.

مخترع جوان گیلانی ادامه داد: پس از آزمایش‌های بیشتر با طیف نور مرئی و در بازه زمانی خاص، میکروب‌کشی با نور مرئی را یافتم. اثبات این موضوع در مجامع دانشگاهی کشور بدون ساخت نمونه اولیه ممکن نبود به همین دلیل یک نسخه را ارائه کردم که در بخش میکروبیولوژی دانشگاه شهید بهشتی تهران و با حضور ۲ نفر از دانشیاران این مرکز روی انواع باکتری‌های عفونت‌زای بیمارستانی مورد آزمایش قرار گرفت. نتیجه آن موفقیت ۱۰۰ درصدی برای از میان بردن تمام باکتری‌های پاتوژن بود.

حذف هزینه‌ ضدعفونی‌کردن بیمارستان‌ها

وی با اشاره به مشکل وجود باکتری‌های عفونت‌زا در محیط زندگی از جمله مراکز درمانی گفت: تمام مراکز پزشکی جهان با معضل عفونت‌های بیمارستانی روبه‌رو هستند که هزینه‌های زیادی برای بیمار، بیمارستان و بخش بهداشت ایجاد می‌کند و به طولانی شدن دوره درمان و در برخی موارد حتی مرگ و میر نیز می‌انجامد.

معصومی اندبیل افزود: مقابله با این باکتری‌ها از طریق مواد خطرناک شیمیایی کلردار مضر برای دستگاه تنفسی و لامپ‌های فرابنفش که عامل سرطان پوست و خون هستند، انجام می‌شود که کارایی لازم را ندارد، اما این محصول بدون داشتن زیان برای انسان، تمام هزینه‌هایی که بیمارستان‌ها تاکنون برای ضدعفونی کردن انجام می‌دادند را حذف می‌کند.

ضدعفونی کردن آب استخرها

این مخترع تالشی درباره دیگر مزیت‌های اختراع خود یادآور شد: این لامپ که در ۴ اندازه مختلف تولید شده می‌تواند در سرویس‌های بهداشتی، ایستگاه‌های مترو، درمانگاه‌ها و اداره‌ها استفاده شود. نوع بیمارستانی بدون ایجاد هزینه‌های اضافی در ترکیب پوشش ساختمان به صورت لامپ مربعی ۶۰ در ۶۰ در سقف نصب می‌شود.

معصومی اندبیل به ظرفیت و مزیت دیگر این اختراع برای ضدعفونی کردن آب استخرها اشاره کرد و گفت: پنجمین نوع لامپ به صورت ضد آب برای نصب در آب برای ضد عفونی کردن استخرها طراحی شده که به زودی ساخته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: یک شرکت آمریکایی در سال ۲۰۰۸ مشابه این محصول را در ۲ بیمارستان با موفقیت آزمایش کرد. این محصول که ابتدا آمریکا و سپس ایران دارنده تکنولوژی آن هستند، تاکنون به تولید صنعتی نرسیده و نمونه‌ای از آن در بازار وجود ندارد.

این مخترع جوان در پایان با اشاره به این‌که لامپ با قیمت یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قابل عرضه به بازار است، گفت: این لامپ در کارگاهی کوچک ساخته شده و با واردات قسمتی از تجهیزات، با هزینه کم در داخل کشور و شهرستان تالش نیز قابل تولید است.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸
اوقات شرعی


Linkestan
Linkestan
آخرین اخبار

دیجیتال سامانه