رضا رسولی: هوشمند سازی شهر درآمد زایی پایدار است نه تولید هزینه

خداحافظی کاپیتان سپیدرود از دنیای فوتبال

برگزاری جلسه ستاد بازآفرینی شهرستان رشت در فرمانداری رشت

فروش ویژه میوه با قیمت مناسب در بازارچه های شهرداری رشت به مناسبت شب یلدا

ایده و سیره مفاخر و بزرگان علم و ادب به جامعه معرفی شود

کارگاه محیط زیست، میزگرد شهر و موسیقی پژوهی در دومین روز نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار

برخورد با متخلفان برداشت شن و ماسه در گیلان تشدید می‌شود

آرمین هادی‌پور با شکست قهرمان جهان به مدال برنز رسید

 بازارچه بومی محلی در ورودی شهر سیاهکل راه اندازی می شود

نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار استان گیلان افتتاح شد

تخلفات دستگاه‌های اجرایی در موضوع پژوهش محرز است

توزیع ۱۶۰۰ کلاه ایمنی رایگان در گیلان

کد خبر: 6554 | تاریخ انتشار: ۱۱:۲۲:۱۳ - جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۳ | بدون نظر | چاپ |

نگاهی اقتصادی به ماهیان خاویاری

شاید خیلی ها با شنیدن نام ماهیان خاویاری فقط خاویار و مصرف گوشت این دست ماهیان به ذهن شان متبادر شود، این درحالی است که براساس تحقیقات به عمل آمده در موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر، علاوه برخاویار و گوشت، می توان از سایر اندام ها ازجمله دستگاه گوارش، پوست، غضروف و نخاع ماهیان خایاری، فرآورده های غذایی، دارویی، آرایشی- بهداشتی و حتی چرم تولید کرد.

معاون آبزی پروری شیلات گیلان درگفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر با اشاره به اینکه کشورهای حاشیه خزر برای حفظ ذخایر ماهیان خاویاری، از سال ۲۰۱۱به مدت ۵ سال صید این گونه، را ممنوع کرده اند گفت: در مزارع پرورشی ماهیان خاویاری ایران سالانه  ۶۰۰تن گوشت ماهی خاویاری تولید میشود که ارزش آن  ۳۰میلیارد تومان است.

بیگ تن می گوید: علاوه بر گوشت ماهی، هزار و ۲۰۰ کیلوگرم خاویار هم به ارزش۱۰ میلیارد تومان استحصال می شود. بیگ تن بااشاره به اینکه همه خاویارتولیدی ایران صادر و۳میلیون دلارارزعاید کشورمان میشود گفت: بیش از ۶۰ درصد خاویار و ۳۰ درصد گوشت ماهیان خاویاری تولیدی کشور از آن گیلان است.

وی با اشاره به اینکه حدود۳۰درصد ماهیان خاویاری تولیدی کشوربصورت ضایعات دورریخته می شود گفت: این درحالی است که با فرآوری این ضایعات وتبدیل آنها به محصولات جانبی تا۹ میلیاردتومان به درآمدهای حاصل ازپرورش وفروش ماهیان خاویاری اضافه می شود.

معاون آبزی پروری شیلات گیلان با اشاره به ضرورت تجاری سازی دانش فنی صنایع فرآوری ضایعات ماهیان خاویاری گفت: براساس سند چشم اندازتوسعه تا سال ۱۴۰۴ تولید ماهیان خاویاری باید به۲۰هزارتن افزایش یابد که درصورت تحقق این امر از این مقدار۶ هزارتن ضایعات بر جا  می ماند که فرآوری آن  با در نظر گرفتن قیمت فعلی، بیش از ۹۰ میلیارد تومان در آمد درپی دارد.

بیگ تن می گوید: اگرچه تجاری سازی  این دانش بومی  به علت کمبود ماده اولیه- ضایعات این ماهیان – برای سرمایه گذاران مقرون به صرفه نیست اما با جمع آوری ضایعات ماهیان پرورشی خاویاری کشورهای حاشیه خزر، می توان فرآورده های  ضایعات این گونه خزری را به مرحله تولید انبوه رساند .

رییس موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر هم می گوید:ضایعات ماهیان خاویاری ازجمله دستگاه گوارش، نخاع،غضروف وپوست این ماهیان درتولید بسیاری از موادغذایی، دارویی وچرم کاربرد دارد و با ایجاد صنایع جانبی می توان از این گونه خزری ۱۰۰ درصد بهره برداری کرد.

وی افزود: پوست و غضروف  ماهیان خاویاری در تهیه چرم ، ژلاتین و کرم صورت، داروهای بیماریهای مفصلی؛ اندام های گوارشی در تهیه سس؛ کیسه شنا برای تهیه آیزین گلاس (شفاف کننده انواع نوشابه ها) و صنایع دندانپزشکی؛ و نخاع این ماهی هم در تهیه سوپ و کنسرو کاربرد دارد.

نگاهی اقتصادی به ماهیان خاویاری از منظری دیگر

دکتربهمنی ارزش ریالی ضایعات به دست آمده از ماهیان خاویاری را حدود ۶ برابر قیمت گوشت این ماهیان عنوان کرد و گفت: برای مثال ازیک ماهی خاویاری پرورشی ۳۰کیلویی بطور میانگین ۴ و نیم کیلو خاویار به ارزش ۲۲ میلیون تومان، ۱۰کیلو گوشت به قیمت ۵۰۰هزار تومان و ۱۵ کیلو ضایعات به ارزش ۳ میلیون تومان به دست می آید. هرکیلو خاویار پرورشی در بازار ایران حدود ۵میلیون تومان و هرکیلو گوشت ماهی خاویاری پرورشی هم حدود ۵۰هزار تومان است.

دکتر بهمنی با اشاره به اینکه درحال حاضردانش فنی تولید برخی فرآورده های جانبی ماهیان خاویاری از جمله نوشابه، فست فود،سس ودسر غنی شده، چرم و ژلاتین و آیزین گلاس در این موسسه تهیه شده گفت:این موسسه آمادگی دارد دانش فنی فرآوری اندام های مختلف ماهیان خاویاری را برای تجاری سازی در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد .

وی با شاره به اینکه برخی کشورهای اروپایی و شرق آسیا محصولات فرآوری شده از ضایعات ماهیان خاویاری را به تولید انبوه رسانده اند گفت: هم اکنون در برخی استانها ازجمله گلستان محصولاتی ازجمله چرم وچسب از پوست ماهیان خاویاری تولید می شود.

وی مهم ترین راهکار تجاری سازی این دانش بومی را توسعه پرورش ماهیان خاویاری ، مشارکت بخش خصوصی برای فرآوری این محصول ومعرفی آن به سرمایه گذاران خارجی عنوان کرد وگفت:نبود برنامه مدون برای جذب سرمایه گذار،عدم آگاهی تولیدکنندگان و صادرکنندگان ازدانش فنی تبدیل ضایعات به محصولات جانبی از مهم ترین موانع تحقق این امر است.

بهمنی با اشاره به اینکه دانش فنی محصولات جانبی ماهیان خاویاری در اختیار مرکز خدمات سرمایه گذاری استان قرار گرفته گفت: مذاکراتی هم با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی برای مشارکت درتهیه و تدوین دانش فنی تولید دارو از ضایعات ماهیان خاویاری داشته ایم.

مدیرکل اقتصاد ودارایی ونائب رییس مرکزخدمات سرمایه گذاری خارجی استان میگوید: دانش فنی فرآورده های ضایعات ماهیان خاویاری در سامانه این مرکز برای معرفی به سرمایه گذاران قرارگرفته است .

مولایی پور با بیان اینکه در سفر اخیر مسئولان گیلانی به آستراخان روسیه دانش فنی تولید فرآورده های ضایعات ماهیان خاویاری به مسئولان وسرمایه گذاران روسی ارائه شد گفت: مسئولان روسی در این نشست تمایل خود را برای مشارکت در تجاری سازی این دانش فنی اعلام کرده و مقرر شد در آینده نزدیک با رایزنی و مشارکت دو طرف، صنایع فرآوری ضایعات ماهیان خاویاری ایجاد شود .

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان هم  با اشاره به اینکه از سال ۱۹۸۰ استفاده از ضایعات خاویار برای مصارف دارویی در دنیا آغاز شده گفت : از ضایعات این ماهیان انواع لوسیون، کرم های ضد چروک و جوان کننده و کپسول تهیه می شود که در ترمیم و ساخت سلولهای پوست و بافتهای بدن ، ترمیم زخم ها و درمان آرتروز کاربرد دارد.

نگاهی اقتصادی به ماهیان خاویاری از منظری دیگر

دکتر حیدرزاده “کـُـلاژِن” ،” گـُلو کوزامین”  و “کــُندرو ای تین سولفات ” را از جمله مهم ترین ترکیباتی برشمرد که از بافتهای غضروفی ماهیان خاویاری بدست می آید.

وی مهم ترین مزیت درمانی داروهای ساخته شده از ضایعات ماهیان خاویاری را پایین بودن وزن مولکولی ترکیبات موجود در ضایعات این ماهیان دانست وگفت : این امر سبب جذب بهتر و سریعتر داروها شده و روند درمان را سریعتر می کند.

دکتر حیدرزاده با بیان اینکه این معاونت در نظر دارد با مشارکت محققان موسسه تحقیقات بین الملی تاسماهیان دریای خزر  در آینده نزدیک دانش فنی تولید دارو از ضایعات ماهیان خاویاری را در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهیه کند گفت: با در اختیار قرار دادن این دانش فنی به شرکت های داروسازی امید می رود تا ۴ سال دیگر داروهای تولیدی از ضایعات ماهیان خاویاری به تولید انبوه برسد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه