۱۵ دستگاه اتوبوس به ناوگان اتوبوسرانی رشت اضافه شد

یادی از هنرمندانی که در سال ۹۶ چهره در نقاب خاک کشیدند

قصه گویی و داستان نویسی جایگزین پیک های نوروزی شد

حدود ۳۵۰ هزار پیاز گل در کلانشهر در استقبال از نوروز کاشته شد

۳۰ فروردین؛آخرین مهلت شرکت در جشنواره ملی مطبوعات

آمادگی سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری رشت برای استقبال از نوروز

سفر به دریای شمال و غذاهای رنگارنگ

گیلان؛ قطب فولاد کشور

نخستین اکسپو عکس گیلان آغاز به کار کرد

برگزاری جشنواره نوروزی در موزه میراث روستایی گیلان به قوت خود باقی است

ساخت تصفیه‌خانه بزرگ “سراوان رشت” در دستور کار قرار گرفت

گام‌های استوار داماش گیلان در راه صعود به لیگ دسته اول

کد خبر: 6554 | تاریخ انتشار: ۱۱:۲۲:۱۳ - جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۳ | بدون نظر | چاپ |

نگاهی اقتصادی به ماهیان خاویاری

شاید خیلی ها با شنیدن نام ماهیان خاویاری فقط خاویار و مصرف گوشت این دست ماهیان به ذهن شان متبادر شود، این درحالی است که براساس تحقیقات به عمل آمده در موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر، علاوه برخاویار و گوشت، می توان از سایر اندام ها ازجمله دستگاه گوارش، پوست، غضروف و نخاع ماهیان خایاری، فرآورده های غذایی، دارویی، آرایشی- بهداشتی و حتی چرم تولید کرد.

معاون آبزی پروری شیلات گیلان درگفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر با اشاره به اینکه کشورهای حاشیه خزر برای حفظ ذخایر ماهیان خاویاری، از سال 2011به مدت 5 سال صید این گونه، را ممنوع کرده اند گفت: در مزارع پرورشی ماهیان خاویاری ایران سالانه  600تن گوشت ماهی خاویاری تولید میشود که ارزش آن  30میلیارد تومان است.

بیگ تن می گوید: علاوه بر گوشت ماهی، هزار و 200 کیلوگرم خاویار هم به ارزش10 میلیارد تومان استحصال می شود. بیگ تن بااشاره به اینکه همه خاویارتولیدی ایران صادر و3میلیون دلارارزعاید کشورمان میشود گفت: بیش از 60 درصد خاویار و 30 درصد گوشت ماهیان خاویاری تولیدی کشور از آن گیلان است.

وی با اشاره به اینکه حدود30درصد ماهیان خاویاری تولیدی کشوربصورت ضایعات دورریخته می شود گفت: این درحالی است که با فرآوری این ضایعات وتبدیل آنها به محصولات جانبی تا9 میلیاردتومان به درآمدهای حاصل ازپرورش وفروش ماهیان خاویاری اضافه می شود.

معاون آبزی پروری شیلات گیلان با اشاره به ضرورت تجاری سازی دانش فنی صنایع فرآوری ضایعات ماهیان خاویاری گفت: براساس سند چشم اندازتوسعه تا سال 1404 تولید ماهیان خاویاری باید به20هزارتن افزایش یابد که درصورت تحقق این امر از این مقدار6 هزارتن ضایعات بر جا  می ماند که فرآوری آن  با در نظر گرفتن قیمت فعلی، بیش از 90 میلیارد تومان در آمد درپی دارد.

بیگ تن می گوید: اگرچه تجاری سازی  این دانش بومی  به علت کمبود ماده اولیه- ضایعات این ماهیان – برای سرمایه گذاران مقرون به صرفه نیست اما با جمع آوری ضایعات ماهیان پرورشی خاویاری کشورهای حاشیه خزر، می توان فرآورده های  ضایعات این گونه خزری را به مرحله تولید انبوه رساند .

رییس موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر هم می گوید:ضایعات ماهیان خاویاری ازجمله دستگاه گوارش، نخاع،غضروف وپوست این ماهیان درتولید بسیاری از موادغذایی، دارویی وچرم کاربرد دارد و با ایجاد صنایع جانبی می توان از این گونه خزری 100 درصد بهره برداری کرد.

وی افزود: پوست و غضروف  ماهیان خاویاری در تهیه چرم ، ژلاتین و کرم صورت، داروهای بیماریهای مفصلی؛ اندام های گوارشی در تهیه سس؛ کیسه شنا برای تهیه آیزین گلاس (شفاف کننده انواع نوشابه ها) و صنایع دندانپزشکی؛ و نخاع این ماهی هم در تهیه سوپ و کنسرو کاربرد دارد.

نگاهی اقتصادی به ماهیان خاویاری از منظری دیگر

دکتربهمنی ارزش ریالی ضایعات به دست آمده از ماهیان خاویاری را حدود 6 برابر قیمت گوشت این ماهیان عنوان کرد و گفت: برای مثال ازیک ماهی خاویاری پرورشی 30کیلویی بطور میانگین 4 و نیم کیلو خاویار به ارزش 22 میلیون تومان، 10کیلو گوشت به قیمت 500هزار تومان و 15 کیلو ضایعات به ارزش 3 میلیون تومان به دست می آید. هرکیلو خاویار پرورشی در بازار ایران حدود 5میلیون تومان و هرکیلو گوشت ماهی خاویاری پرورشی هم حدود 50هزار تومان است.

دکتر بهمنی با اشاره به اینکه درحال حاضردانش فنی تولید برخی فرآورده های جانبی ماهیان خاویاری از جمله نوشابه، فست فود،سس ودسر غنی شده، چرم و ژلاتین و آیزین گلاس در این موسسه تهیه شده گفت:این موسسه آمادگی دارد دانش فنی فرآوری اندام های مختلف ماهیان خاویاری را برای تجاری سازی در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد .

وی با شاره به اینکه برخی کشورهای اروپایی و شرق آسیا محصولات فرآوری شده از ضایعات ماهیان خاویاری را به تولید انبوه رسانده اند گفت: هم اکنون در برخی استانها ازجمله گلستان محصولاتی ازجمله چرم وچسب از پوست ماهیان خاویاری تولید می شود.

وی مهم ترین راهکار تجاری سازی این دانش بومی را توسعه پرورش ماهیان خاویاری ، مشارکت بخش خصوصی برای فرآوری این محصول ومعرفی آن به سرمایه گذاران خارجی عنوان کرد وگفت:نبود برنامه مدون برای جذب سرمایه گذار،عدم آگاهی تولیدکنندگان و صادرکنندگان ازدانش فنی تبدیل ضایعات به محصولات جانبی از مهم ترین موانع تحقق این امر است.

بهمنی با اشاره به اینکه دانش فنی محصولات جانبی ماهیان خاویاری در اختیار مرکز خدمات سرمایه گذاری استان قرار گرفته گفت: مذاکراتی هم با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی برای مشارکت درتهیه و تدوین دانش فنی تولید دارو از ضایعات ماهیان خاویاری داشته ایم.

مدیرکل اقتصاد ودارایی ونائب رییس مرکزخدمات سرمایه گذاری خارجی استان میگوید: دانش فنی فرآورده های ضایعات ماهیان خاویاری در سامانه این مرکز برای معرفی به سرمایه گذاران قرارگرفته است .

مولایی پور با بیان اینکه در سفر اخیر مسئولان گیلانی به آستراخان روسیه دانش فنی تولید فرآورده های ضایعات ماهیان خاویاری به مسئولان وسرمایه گذاران روسی ارائه شد گفت: مسئولان روسی در این نشست تمایل خود را برای مشارکت در تجاری سازی این دانش فنی اعلام کرده و مقرر شد در آینده نزدیک با رایزنی و مشارکت دو طرف، صنایع فرآوری ضایعات ماهیان خاویاری ایجاد شود .

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان هم  با اشاره به اینکه از سال 1980 استفاده از ضایعات خاویار برای مصارف دارویی در دنیا آغاز شده گفت : از ضایعات این ماهیان انواع لوسیون، کرم های ضد چروک و جوان کننده و کپسول تهیه می شود که در ترمیم و ساخت سلولهای پوست و بافتهای بدن ، ترمیم زخم ها و درمان آرتروز کاربرد دارد.

نگاهی اقتصادی به ماهیان خاویاری از منظری دیگر

دکتر حیدرزاده “کـُـلاژِن” ،” گـُلو کوزامین”  و “کــُندرو ای تین سولفات ” را از جمله مهم ترین ترکیباتی برشمرد که از بافتهای غضروفی ماهیان خاویاری بدست می آید.

وی مهم ترین مزیت درمانی داروهای ساخته شده از ضایعات ماهیان خاویاری را پایین بودن وزن مولکولی ترکیبات موجود در ضایعات این ماهیان دانست وگفت : این امر سبب جذب بهتر و سریعتر داروها شده و روند درمان را سریعتر می کند.

دکتر حیدرزاده با بیان اینکه این معاونت در نظر دارد با مشارکت محققان موسسه تحقیقات بین الملی تاسماهیان دریای خزر  در آینده نزدیک دانش فنی تولید دارو از ضایعات ماهیان خاویاری را در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهیه کند گفت: با در اختیار قرار دادن این دانش فنی به شرکت های داروسازی امید می رود تا 4 سال دیگر داروهای تولیدی از ضایعات ماهیان خاویاری به تولید انبوه برسد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آوای رشت
یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
اوقات شرعی

آخرین اخبار

دیجیتال سامانه