معاون هنرهای سنتی و صنایع‌دستی  اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان تصریح کرد: اگر این روستاها به‌عنوان روستاهای ملی صنایع‌دستی انتخاب شوند در بحث برندسازی و موارد دیگر گام به جلوی خوبی برمی‌داریم.

وی گفت: ۴ روستای مذکور که برای ملی شدن صنایع‌دستی آن‌ها را معرفی کردیم شامل عنبران آستارا به‌عنوان روستای گلیم بافی، جیرده شفت برای سفال، شالمای تالش به‌عنوان روستای ملی چوب تراشی و ارده رضوانشهر برای شال‌بافی هستند و همچنین شهر رشت نیز به‌عنوان شهر هنرهای سنتی ایران با محوریت رشتی‌دوزی معرفی شده است.

رشیدی خاطرنشان کرد: یکی از روش‌های ایجاد اشتغال پایدار در این حوزه فراهم آوردن بازار مناسب برای محصولات صنایع‌دستی است و یکی از مولفه‌های فراهم آوردن بازار مناسب بحث برندسازی است که به آن اشاره شد.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان افزود: در زمینه ایجاد اشتغال پایدار در بحث صنایع‌دستی ۲ سیاست کلی را دنبال می‌کنیم که یکی از آن‌ها استراتژی محصول مکان جهانی بوده که در این راستا روستای قاسم آباد گیلان را به‌عنوان روستای جهانی صنایع‌دستی به ثبت رساندیم.

رشیدی اظهار داشت: این ثبت جهانی سبب می‌شود که زمینه برندسازی این صنایع در بازار بین المللی فراهم شود و نیز تولید کردن یک محصول مقرون به صرفه‌تر باشد لذا بازار را به ۲ دسته بازار ملی صنایع‌دستی و بازار جهانی آن تقسیم کردیم.

معاون هنرهای سنتی و صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان گفت: در این راستا برای بازارهای جهانی لازم است محصولی که به بازار ارائه می‌شود دارای شناسنامه معتبر بین المللی باشد؛ در این حوزه چادرشب روستای قاسم آباد دارای برند بین المللی است و در تمام دنیا شناخته شده است.

رشیدی عنوان داشت: تلاش ما بر این است که بتوانیم چادرشب را به عرضه بازار جهانی برسانیم که در این راستا با مسئولان سازمان منطقه آزاد انزلی جلساتی داشتیم تا محصولات صنایع‌دستی نیز تعرفه گمرکی داشته و زمینه صادرات آن به کشورهای عضو اوراسیا فراهم شود.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان گفت: در گذشته روستای فشتکه خمام برای حصیربافی به ثبت ملی رسید که به این واسطه اکنون فروشندگان با مشکلات کمتری برای فروش حصیر مواجه هستند و یکی از دلایل آن این است که برندسازی آن انجام شده و مردم آن منطقه نیز محصولات با کیفیتی را عرضه می‌کنند.

رشیدی خاطرنشان کرد: برای اینکه در سایر محصولات نیز همچین شرایطی فراهم شود و اشتغال پایدار شکل گیرد ۴ روستا به علاوه شهر رشت را برای ثبت ملی شدن معرفی کردیم که در این زمینه پروپوزال‌هایی نیز ارائه شده و امیدواریم این هفته شاهد نتایج این تلاش‌ها باشیم.

معاون هنرهای سنتی و صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان افزود: در حوزه تسهیلات تفاهم‌نامه‌هایی با بانک‌های عامل در زمینه ارائه تسهیلات به هنرمندان صنایع دستی داریم که اعطای وام‌های مشاغل خانگی از جمله این موارد است لذا در مقدار این تسهیلات محدودیت‌هایی نیز وجود دارد.